Szatmárnémeti

Fontos a hőség elleni védekezés

2015.07.22 - 08:00

Sárga riasztás van érvényben a megyében a kánikula miatt. Fontos a fokozott folyadékpótlás.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat sárga riasztást rendelt el július 22–23. között Bukarestre illetve 29 megyére — köztük Szatmárra — vonatkozóan. Az időjárást kutató szakértők szerint a hőmérséklet 35–38 fok között fog váltakozni, a hőérzet pedig átlépi majd a 80. egységet, ami már kritikusnak számít. Mi is valójában a hőség? Hőség az, amikor a napi átlaghőmérséklet 25 Celsius-fok fölé emelkedik. Ez gyakorlatilag 30-32 fok közötti maximum-hőmérsékletnél kezdődik, és ezeken a napokon a minimum-hőmérséklet csak 20-21 fokra csökken. A folyamatos 30 fok feletti hőmérsékletet elviselni embert próbáló feladat. Azonban vannak trükkök, amelyekkel megkönnyíthetjük a helyzetünket.

A hűtés klasszikus, jól bevált módszere az éjszakai szellőztetés, napközbeni besötétítéssel. A légkondicionáló is jó megoldás, arra azonban figyelni kell, hogy legyen kitakarítva, karbantartva. A hőfok beállításánál pedig az az ideális, ha a kintinél mindössze 5–6 Celsius-fokkal kevesebb a belső tér hőmérséklete.

Arra is ajánlott figyelni, hogy a légmozgás ne legyen túl gyors, ne legyen huzat, mert ez az ízületekre lehet káros hatással, vagy náthát okozhat.

A folyadékpótlásra ezekben a napokban fokozottan kell figyelni, inni akkor is kell, amikor az ember nem érezi magát szomjasnak. A szokásos napi 2-2,5 liter folyadékbevitel mellett még ugyanennyit vagy akár többet el kell fogyasztani attól függetlenül, hogy ki milyen munkát végez.

A szervezet hőszabályozó képességét az életkor, a testsúly, a fizikai erőnlét, az egészségi állapot, a táplálkozás és a gyógyszerszedés is befolyásolja, ezért fontos, hogy alkalmazkodjunk a meleg, forró napokhoz. A forró nyári napok különösen megterhelik a szervezetet, ilyenkor megszaporodnak a szívpanaszok is. A napi átlaghőmérséklet 5 Celsius-fokos emelkedése növeli a szív- és érrendszeri betegségek miatti elhalálozások számát.

A szakértők azt javasolják, hogy langyos, vagy hideg vízzel zuhanyozzunk naponta akár többször is, és érdemes naponta pár órát légkondicionált helyiségben tölteni, sok folyadékot (vizet, teát, szénsavmentes üdítőt, de jót tesz a paradicsomlé, az aludttej, a kefir, a joghurt és a levesek is) inni, de kerülni kell a kávét, az alkoholos italokat, a cukros, szénsavas üdítőket.

M. Filipp Dávid