Belföld

Folytatódik az Első Ház program

2019.01.22 - 13:12

Még nem lehet tudni pontosan, hogyan zajlik az Első Ház program idei kiadása, de az ingatlanelemzők néhány részletet már megtudtak a legkedveltebb kedvezményes otthonvásárlási programról.

Az elmúlt években átlagosan tíz lakásból nyolcat az Első Ház ingatlanhitel segítségével vásároltak meg tulajdonosaik. A program beindulása óta 260 ezer romániai vásárolt kedvezményesen, mindössze 5 százalékos előleg befizetésével saját otthont. A népszerű program idén is folytatódik, bár egyelőre csak néhány részletet lehet tudni róla. Például azt, hogy ismét életévhez és jövedelemszinthez kötnék a hitelfelvételt, tehát a 35 évet betöltő fiatalok már nem folyamodhatnak az állami garanciájú, kedvező kamatú, 5 százalékos önrészt kérő kölcsönhöz, illetve azok sem, akiknek nettó jövedelmük meghaladja a 3 ezer lejt. A pénzügyminisztérium szerint erre azért van szükség, mert az elmúlt években már nem csak az első otthonukat vásárolták ennek a hitelnek a segítségével a fiatalok, hanem sokan visszaéltek a programmal: a hétvégi házukat vagy luxuslakásukat vásárolták meg az Első Ház programmal, így az igazán rászorulók már nem részesülhettek az évente meghatározott keretösszegből. Eddig ugyanis bárki élhetett a programmal, akinek a nevén nem volt ingatlan, és aki vállalta, hogy maximum 30 éven belül visszafizeti a kölcsönt.

Ettől az évtől tehát úgy tűnik, valóban csak azok a 35 éven aluliak vásárolhatnak lakást a program segítségével, akiknek a jövedelme nem haladja meg a havi 3 ezer lejt. Így például ha egy havi 3000 lejes fizetéssel rendelkező szatmári fiatal szeretne lakást venni, mondjuk 250 ezer lej értékben, 5 százalékos kezdőrészlet befizetésével, akkor 30 éven át havi nagyjából 1320 lejt kellene visszafizetnie — ez egyébként majdnem eléri a 45 százalékos eladósodási plafont.

2019-ben egyébként nagyjából 2 milliárd lejes keretet szabtak a programnak, amiből mintegy 17 ezer lakásvásárlást lehet finanszírozni.

 

 

Bumbuluţ Krisztina