Belföld

Folytatódik a parlament lejáratása

2013.01.12 - 09:22

Erdei D. István RMDSZ-es parlamenti képviselő a parlament lejáratásának nevezi azt, hogy a kormányfő olyan adatokat hoz nyilvánosságra, amikről a parlament még nem tárgyalt, amiket nem fogadott el. Ezzel mellőzi a parlamentet, és folytatja annak lejáratását.

— Victor Ponta országértékelője újszerű, hiszen az eddigi miniszterelnökök nem tettek ilyet, szerintem a miniszterelnök úr azért kényszerült erre, hogy valahogy felvezesse a költségvetésnek a sarokszámait — nyilatkozta lapunknak Erdei D. István parlamenti képviselő. — A költségvetési törvény értelmében előbb a sarokszámokat kellene elfogadni, csak azt követően elfogadni a költségvetést. Ez nem történt meg, mert választások voltak, a sarokszámokat nem terjesztették elő, a költségvetés törvénytervezetét sem. Az állampolgárok tudomására kell hozni, hogy mik azok a makroelemek, amelyek között mozoghat a költségvetés. Számomra — a költségvetési bizottság tagjának — egy kicsit furcsa, hogy lám ismét a parlamentet figyelmen kívül hagyva történik minden. Ezt előbb a parlament elé kellett volna terjeszteni, akár úgy is, hogy rendkívüli időszakot hívnak össze — legrosszabb esetben a szakbizottságot —, erre lehetőség lett volna, de ez nem történt meg. Ennek különösebb jelentősége nincs, csupán tájékoztató jellege lehet, hiszen ezt még el kell fogadja a kormány és a parlament. Az a parlament, amelyiknek tovább rontják a tekintélyét, és az van, amit én már elmondtam a Szatmári Friss Újságban, hogy nem jó az, ha bal lábbal indulunk, pedig bal lábbal indultunk akkor is, amikor a második Ponta-kabinetet megszavaztuk, itt-ott megsértve a házszabályt a sietség miatt, most ugyanez történik a költségvetéssel is. Teljesen érthetetlen az, hogy most bejelentette a miniszterelnök, hogy csökkenteni fogják a minisztériumokban dolgozók számát, ugyanakkor egy tizennyolc fős kormány helyett létrehoztak egy huszonhét fős kormányt. Én majd tavasszal utánaszámolnék, hogy milyen lesz a létszámcsökkentés. Ez egy furcsa üzenet, meglátjuk, mi lesz, ha a parlament elé kerülnek ezek a számok.

Nincs szegénység

— Én nem mondanám ki teljes határozottsággal azt, hogy az ország szegény. Attól függ, hogy mihez képest szegény. Ez egy nagyon viszonylagos dolog. Ha figyelembe vesszük az Európai Uniónak a napokban nyilvánosságra hozott adatait, amelyek közt szerepel az is, hogy Romániában a feketegazdaság 29-30 százalékát teszi ki a nemzetgazdaságnak, akkor elgondolkoztató, hogy honnan jön a szegénység. Nagy kérdés, hogy miért nem beszélt a miniszterelnök a minimálbérről? Beszélt a tizenöt százalékos költségvetési hiányról, de nem beszélt a szociális hálóról. Ezek a következő hetek, hónapok kérdései lesznek, meglátjuk, hogy milyen válaszokat kapunk majd rájuk — hangsúlyozta Erdei.

Elek György