Folytatódik a lengyel álom, vagy ismét elődöntőbe jutnak a portugálok?

2016.06.30 - 08:41

A lengyel-portugál összecsapás nyitja a negyeddöntők sorát Franciaországban, a 15. Európa-bajnokságon.

A lengyelek már azzal is focitörténelmet írtak, hogy a harmadik nekifutásra továbbjutottak az Eb csoportkörén, és a legjobb négy közé jutás hab lehet a tortán. Pedig a lengyelek nem újoncok a nemzetközi porondon, hiszen 1974-ben és 1982-ben is bronzérmet szereztek a világbajnokságon, 1972-ben olimpiai aranyérmet nyertek, illetve 1976-ban és 1992-ben is ezüstérmesek voltak az ötkarikás játékokon. Most talán lehetőségük nyílik, hogy az Eb-n is arassanak, hiszen eddig csak a 2008-as és a 2012-es kiírásokon szerepeltek, de a csoportkörön soha nem sikerült továbbjutni.

A csütörtöki ellenfél viszont többre vágyik, azonban a legelfogultabb szurkolónak is el kell ismernie, hogy ez a portugál válogatott még nem hasonlít egy összeállt csapathoz. Sok az egyéni sztár, viszont csapatként nem tudtak maradandót alkotni. Magasak az elvárások, hiszen a háromszoros aranylabdás Cristiano Ronaldo, továbbá a Pepe, Ricardo Carvalho, Joao Moutinho, William Carvalho, Nani vagy Ricardo Quaresma neveivel fémjelzett nemzeti csapatot a legjobbak közé várják. Viszont az eddigi teljesítmény alapján nem lehet a favoritok közé sorolni az ibériai ország válogatottját. A csoportkörben Izlanddal és Ausztriával is ikszelt, de döntetlent játszott az Eb eddigi leggólgazdagabb meccsén is, amikor 3–3-at ért el Magyarország csapatával. Horvátországot az Eb eddigi legunalmasabb mérkőzésén 1–0-ra győzték le a hosszabbításban, viszont a portugáloknak itt kisebb szerencsére szerencse is szükségük volt, hiszen a horvátok a végén hatalmas helyzeteket puskáztak el. És hogy miért most ez a nagy elvárás? Az előbb említett játékosoktól jobb játékot várnak el a focirajongók, másrészt a portugálok a történelmükre is büszkék lehetnek: 1984-ben és 2000-ben bronzérmet szereztek, a 2004-es hazai rendezésű Eb-n a döntőig jutottak, ahol a görögök verték a Cristiano Ronaldoval felálló luzitánokat, négy évvel ezelőtt, hasonló felállásban pedig az elődöntőig jutottak, ahol a spanyolok – akik végül megnyerték a tornát – büntetőpárbajban tudták verni szomszédjukat. A portugáloknak most is az elődöntő következhet, ha sikerül túljutni ma a lengyeleken, akik az előző körben büntetőpárbajban verték a svájciakat.

Ebben a párharcban még a statisztikára sem lehet támaszkodni, hiszen az eddigi nyolc tétmeccsen 3 portugál és 3 lengyel siker, illetve 2 döntetlen született. Csak a gólkülönbség kedvez a luzitánoknak, hiszen 11 portugál rúgott gól mellett 9 találat szerepel a lengyeleknél. Legutóbbi találkozójuk négy és fél évvel ezelőtt volt, egy varsói barátságos mérkőzésen, amelyen nem született gól, a legutóbbi tétmeccsükön, 2007 szeptemberében, Lisszabonban pedig 2–2 volt a végeredmény.

A negyeddöntők első mérkőzése csütörtökön 22 órakor kezdődik Marseille-ben és a német bíró, Felix Brych fogja irányítani. A találkozót a Pro Tv, a Dolce Sport és az M4 Sport is közvetíti.