Az orosz és az ukrán tárgyalódelegáció talált olyan pontokat, amelyekben haladás érhető el — jelentette ki Leonyid Szluckij, az orosz küldöttség tagja a Fehéroroszországban folytatott hétfői kétoldalú tárgyalásokat követően. A TASZSZ hírügynökség jelentése szerint az orosz alsóház külügyi bizottságának tagja közölte, hogy az ukrán fél hajlandó volt az aktuális kérdések részletes megvitatására és az orosz fél meghallgatására, az egyik televíziócsatornának nyilatkozva pedig Szluckij elmondta, hogy szó esett a tűzszünetről és Ukrajna demilitarizálásáról is, hozzátéve, hogy hamarosan újabb kétoldalú tárgyalás várható. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök még a tárgyalások előtt, vasárnap kijelentette, hogy nem igazán hisz az ukrán és orosz küldöttségek a fehérorosz határnál tartandó tárgyalásának sikerében, de legalább megpróbálják, így később senki sem mondhatja, hogy a kijevi vezetés nem akarta megállítani a háborút. „Őszinte leszek, mint mindig: nem igazán hiszek ennek a találkozónak az eredményességében, de hadd próbálkozzanak! Később így Ukrajna egyetlen állampolgárának sem lesz kétsége afelől, hogy én elnökként próbáltam megállítani a háborút, amikor volt rá esély, még ha csekély is” — fogalmazott.
Putyin ragaszkodik a „nácimentesítéshez”
Azonnali tűzszünetre és az ukrajnai civilek biztonságának szavatolására szólította fel hétfőn Emmanuel Macron francia elnök orosz hivatali partnerét, Vlagyimir Putyint, aki szerint az ukrán nacionalisták élő pajzsként használják a lakosságot.
A két vezető telefonon beszélt egymással, az Ukrajna ellen elindított orosz intervenció kezdete óta másodszor. Eszmecseréjük ezúttal másfél órán át tartott. A francia elnöki hivatal közlése szerint Macron az orosz-ukrán tárgyalások elkezdésével kapcsolatban sürgette, hogy az orosz fél szüntesse be a békés lakosság és a lakónegyedek elleni csapásokat és támadásokat, kímélje meg a civil infrastruktúrát, biztosítsa az autópályák biztonságát, különösen Kijevtől délre. A közlemény értelmében Putyin ezekben az ügyekben megerősítette, hogy kész kötelezettséget vállalni.
A Kreml által kiadott tájékoztatás értelmében Putyin felhívta a figyelmet arra, hogy az orosz fegyveres erők nem fenyegetik a civil lakosokat, és nem mérnek csapásokat polgári objektumokra. Az orosz elnök szerint a fenyegetést az ukrán nacionalisták jelentik, akik élő pajzsként használják fel a civil lakosságot, csapásmérő fegyvereket telepítettek lakónegyedekbe, és fokozták a Donyec-medence városai elleni tüzérségi támadásokat. „Vlagyimir Putyin hangsúlyozta, hogy ilyen rendezés csak Oroszország jogos biztonsági érdekeinek feltétel nélküli figyelembevételével lehetséges, beleértve a Krím feletti orosz szuverenitás elismerését, az ukrán állam demilitarizálásának és nácimentesítésének megoldását és semleges státuszának biztosítását” — hangzott a Kreml közleménye. Putyin mindemellett kijelentette, hogy Moszkva nyitott a tárgyalásokra Ukrajna képviselőivel. Macron megismételte követelését, hogy Moszkva állítsa le az Ukrajna elleni orosz támadást, és haladéktalan tűzszünetet követelt. A nemzetközi humanitárius jog betartását és a lakosságnak szánt segély eljuttatásának szavatolását is sürgette. A francia elnök — aki az elmúlt nap folyamán többször is beszélt telefonon Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel — javaslatot tett Putyinnak a kapcsolattartás folytatására, a helyzet romlásának elkerülése érdekében. A Kreml sajtószolgálata szerint ebben a felek megállapodtak. Az Élysée-palota szerint Macron Zelenszkij kérésére, a humanitárius kockázat miatt hívta fel Putyint.
Köszönik a romániai segítséget
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök köszönetet mondott hétfőn Romániának a napok óta nagyszabású orosz invázióval szembenéző országának nyújtott támogatásért.
„Hálás vagyok Romániának, amiért jelentős mértékben hozzájárult országunk védelmi képességeihez. Hálás vagyok Klaus Iohannisnak, amiért támogatja Ukrajna európai uniós csatlakozását. Érezzük partnereink politikai támogatását és a védelmünknek nyújtott segítségüket” — írta az ukrán elnök @ZelenskyyUa Twitter-fiókján. Az ukrán elnök ugyanis aláírta hétfőn Ukrajna európai uniós csatlakozási kérelmét, és elmondása szerint reálisnak tartja országa felvételét.
A román kormány vasárnap döntött arról, hogy újabb, összesen 3 millió euró értékű segélycsomagot küld Ukrajnának, ez üzemanyagot, golyóálló mellényeket, sisakokat, lőszert és katonai felszerelést, élelmiszert, vizet, valamint gyógyszereket tartalmaz. A kabinet bejelentette azt is, hogy a romániai kórházak készen állnak az ukrajnai sebesültek fogadására.
Az ENSZ becslései szerint négymillió ukrán állampolgár kényszerül majd országa elhagyására a háború miatt. Többségük nő és gyermek, a 18 és 60 év közötti ukrán férfiak ugyanis a szükségállapot miatt kénytelenek az országban maradni.
A román határrendészet hétfői tájékoztatása értelmében az elmúlt 24 órában 23 514 ukrán állampolgár érkezett Romániába, 20 százalékkal több, mint egy nappal korábban. A közlemény szerint a jelzett időszakban összesen 86 179 személy érkezett az országba, közülük 23 514-en ukrán állampolgárok. Az Ukrajnával közös határszakasz átkelőinél 10 566 ukrán állampolgár jelentkezett belépésre (18 százalékkal többen, mint az előző napon), a Moldovai Köztársasággal közös átkelőhelyeken pedig 10 758-an (30 százalékos növekedés). A kilépő oldalon 90 691 személyt jegyeztek összesen, közülük 13 785-en ukrán állampolgárok voltak (35 százalékos növekedés).
Az ukrajnai válság kirobbanásától hétfőn 11 óráig 74 701 ukrán polgár érkezett Romániába és 40 340-en hagyták el az országot — közölte még a határrendészet. Hírösszefoglaló