Folytatás Szahírban, sivatagban

2016.04.01 - 19:32

Az idénynyitón a papírforma érvényesült, de a Mercedes fölénye korántsem volt annyira egyértelmű Melbourne-ben, mint ahogy az eredmények mutatják. A Ferrari a bahreini naplementében eltérő gumistratégiával próbálja felvenni a harcot a címvédővel.

Mint ismeretes, 2004-ben Bahreinben rendezték meg a térség első versenyét és az első arab futam szervezői nem is vallottak szégyent: a szahíri verseny az első évében megkapta a legjobban szervezett versenynek járó díjat a Nemzetközi Automobil-szövetségtől (FIA).

A Bahreini Nagydíjat egyébként eddig Fernando Alonso nyerte meg a legtöbbször, 2005-ben, 2006-ban és 2010-ben állhatott a dobogó tetejére. Az biztos, hogy a spanyol idén nem áll dobogóra, ugyanis fel sem áll a rajtvonalhoz, a két héttel ezelőtti baleset miatt ugyanis az FIA orvosai nem engedélyeik a kétszeres világbajnok pilóta versenyzését. De ha rajthoz állna, akkor sem biztos, hogy a jelenlegi autóval az első között zárna. A Benetton és a Ferrari volánja mögött érte el korábbi sikereit. Az olasz istálló egyébként a legsikeresebb csapat Szahírban négy győzelemmel (2004, 2007, 2008, 2010).

A hétvége nagy kérdése az, hogy milyen formán folytatódik a Mercedes és a Ferrari harca. Mint ismeretes, Ausztráliában a Mercedes kisajátította az első rajtsort, de nem sokáig örülhettek: a két Ferrari sokkal jobban kapta el a rajtot, és Sebastian Vettel Kimi Räikkönennel együtt átugrotta Nico Rosberget és Lewis Hamiltont. Az egyik legelismertebb technikai szakíró, Giorgio Piola szerint a Ferrari részben a kormánykerék eltérő kialakításának köszönhette a remek rajtját, és ez a megoldás a jövőben is előnyhöz juttathatja őket.

Egy ideig úgy tűnt, a Ferrari akár meg is nyerheti az Ausztrál Nagydíjat, de miután Fernando Alonso és Esteban Gutiérrez balesete miatt félbeszakították a versenyt, rossz stratégiát választottak, ezzel kicsúszott a kezükből az irányítás. A Mercedes kettős győzelmet aratott, de a melbourne-i verseny eredményei gyakran csalókák, és valószínűleg ezúttal sem tükrözték a valós erőviszonyokat.

Szinte mindenki egyetért abban, hogy a Ferrari közelebb kerülhetett a Mercedeshez, és az autójuknak elméletileg jobban fekvő bahreini pályán ezt be is bizonyíthatják.

„Izgatottan várom a melbourne-ihez hasonló versenyeket. Lesznek olyan hétvégék, amikor majd másodpercekkel előzzük a Ferrarikat, máshol viszont kerék-kerék elleni csatákat vívhatunk velük, de olyan versenyekre is sor kerülhet, ahol ők lesznek előrébb. Ezt egyelőre nem tudhatjuk, ami izgalmas helyzetet eredményez. Bízom a tempómban – az előző nagydíjon a rajtig nálam volt az előny, ezért magabiztosan utazom Bahreinbe” — nyilatkozta a Mercedes címvédő pilótája, Lewis Hamilton.

„Tavaly jól szerepeltünk ezen a pályán. Melbourne-ben meglepően jól mentünk, ez azt jelenti, hogy erősebb lett az autónk, és nagyobb lehetőségek rejlenek az autóban. Remélhetőleg ennek Bahreinben is lesz látható eredménye. Tudjuk, hogy előrelépésre van szükségünk, de a jó hír az, hogy látok rá reális esélyt” — mondta Sebastian Vettel.

Marad a botrányos időmérő

Visszatérve egy kicsit még az Ausztrál Nagydíjra, említést érdemel, hogy a versenyhétvége mélypontját az új rendszerű időmérő edzés jelentette, amely egyáltalán nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A csapatok vezetői egyöntetűen jelentették ki, hogy a korábban általuk megszavazott szabályokon sürgősen változtatni kell. Először úgy tűnt, már Bahreinben visszatér az elmúlt években megszokott lebonyolítási rendszer, de hosszas huzavona után végül mégis a Melbourne-ben látott verzió marad érvényben.

Mint kiderült, az egyetlen alternatíva az lett volna, hogy csak a Q3-ban szüntetik meg a folyamatos kiesési rendszert, ezt azonban a McLaren és a Red Bull nem fogadta el, ezért Bahreinben sem várhatunk szombaton sokkal izgalmasabb kvalifikációt.

Az elmúlt versenynek viszont voltak pozitív „hozadékai” is. Ilyen volt az új csapat, a Haas bemutatkozása, az egyik autója volánja mögött, a francia Romain Grosjean ugyanis a szenzációs 6. helyet szerezte, és az amerikai csapat ezzel máris négyszer annyi pontot szerzett, mint a 2010-ben debütáló istállók – a Manor, a Caterham és a HRT – a fennállásuk során összesen. Azzal persze ők is tisztában vannak, hogy az előkelő pozíciót a körülményeknek is köszönhették, ezért a jövőben nem is számítanak hasonlóan kiugró eredményekre, a pontszerzők közé viszont minél többször befurakodnának. Az biztos, hogy a NASCAR-ban sikeres csapatot felépítő Gene Haas felkészülten vágott neki az F1-es kalandnak, és a Ferrarival kötött technikai együttműködésből is sokat profitálnak.

Gumistratégia

Tavaly a versenyzők többsége, köztük a három dobogós helyezett is két kiállással teljesítette a versenyt. Lágy és közepes gumikat használtak. De az idei szabályváltozás jól sült el, a szabadabb gumiválasztás tényleg érdekesebbé tette a stratégiákat. Bahreinben talán még nagyobb taktikai csatára lehet számítani, mert a Mercedes ezúttal másképp döntött, mint közvetlen üldözője, a Ferrari, vagy a szintén dobogós helyezésekre áhítozó Williams és Red Bull. Bahreinben is a közepes, a lágy és a szuperlágy keveréket lehet majd használni. A Mercedes két pilótája egy-egy szettet rendelt a legkeményebb gumiból, a két lágyabból pedig 6–6 szett áll a rendelkezésükre. A Ferrari ezzel szemben 3 garnitúra közepes gumit rendelt mindkét versenyzőjének, míg a lágyból 4, a szuperlágyból pedig 6 garnitúrát használhatnak.

Közvetítések

Forma-1-es világbajnokság, 2016-os idény, 2. forduló, Bahreini Nagydíj, Szahír, szombat: 3. szabadedzés, 15 óra (Digi Sport 2), időmérő edzés, 18 óra (Digi Sport 2). Vasárnap: futam, 18 óra (Digi Sport 2).