„Folyamatban a gázhálózat kiépítése, reméljük, lesz majd benne gáz” — fogalmaz Piricsi Artúr, Sárközújlak polgármestere, de emellett számtalan pályázat fut párhuzamosan, az önkormányzat igyekszik minden szegmensből elősegíteni a kisváros és a hozzá tartozó települések fejlesztését. Piricsi Artúr másfél évvel ezelőtt kezdte el a harmadik mandátumát a város élén, polgármesterként, és elmondása szerint ahogyan eddig is, most is a modernizációt tartják az egyik legfontosabbnak. „Elkövetünk mindent, hogy a fejlődés folytonos legyen, bízunk benne, hogy a pályázatok pozitív elbírálásban részesülnek” — mondta lapunknak Piricsi.
A jelenleg futó pályázatok közül mindenképp kiemelendő annak a szabadidőparknak a kiépítése, mely 3,5 hektáros területen fekszik majd, és magában foglal két játszóteret, illetve egy gördeszkapályát, valamint olyan zöldövezeteket, amelyek kiválók lesznek a pihenésre. Hozzá kell tenni, hogy a munkálatok ebben az esetben nem mentek zökkenőmentesen: az időjárás, valamint egyéb késedelmi és logisztikai problémák miatt kissé lassabban folyik jelenleg is az építkezés, de a polgármester szerint idén ez is átadásra kerül, ahogyan a szennyvízhálózat kiépítéséhez kapcsolódó hosszas munkálatok is — ezen fejlesztések a közigazgatásilag a városhoz kapcsolódó településeket érintik leginkább: Adorján, Meggyesgombás és Kissárköz is érintett a pályázatban. A polgármester elmondása szerint a kivitelező két-három hónapot ígért a munkálatok befejezésére. Ami Kissárközt illeti, az ottani ivóvízhálózat kiépítése már abban a szakaszban van, hogy már csak a szükséges engedélyekre várnak az Apaservtől. A szabadidőpark és a hálózatok kiépítése mellett idén tervezik üzembe helyezni Adorjánban, Meggyesgombáson és Sárközújlak teljes területén a modern közvilágítási rendszert — mint a polgármester elmondta, egymillió lejt nyertek pályázaton, míg az önkormányzat saját részéről háromszázezer lejjel toldotta meg a beruházás költségvetését.
Élelmiszerpiac önerőből
Persze a városvezetés nemcsak a pályázatokon keresztül, hanem önerőből is igyekszik elősegíteni a fejlődést. Az ilyen fejlesztések egyik legnagyobbja az az élelmiszerpiac, ami a város központjában épül majd, emellett pedig az a tíz üzlethelyiség, amelyeket a helyi termelőknek adhat majd bérbe az önkormányzat. Piricsi szerint itt a városvezetésnek egyetlen kikötése volt az üzlethelyiségekkel kapcsolatban: az egyikben mindenképpen áruljanak tej-, illetve hústermékeket, persze a megfelelő szabályok szerint. Ami hozzátartozik még az épülő élelmiszerpiachoz, s ami legjobban mutatja, hogy a város mennyire a modernizálás felé tart, az az a tervezet, amelynek értelmében rögtön a piac mellett elektromos töltőállomásokat alakítanak ki. „Ezt a fejlesztést a Környezetvédelmi Alapnál pályáztuk meg, és bízunk abban, hogy mihamarabb végbemegy a modernizálás ebben a formában is. Sárközújlakon egyelőre nem sokan rendelkeznek elektromos autóval, de azt hozzátenném, hogy nagyon sokan gondolkodnak azon, hogy ha lesz töltőállomás, akkor lehet, hogy áttérnek az elektromos járművekre. Ez rajtunk nem fog múlni, hiszen nem csak a piac közelében tervezünk töltőállomásokat létrehozni” — részletezte a polgármester.
Rosszak az utak
Cikkünk akkor etikus, ha nemcsak a pozitívumokról írunk, hanem arról is, hogy mi a város legnagyobb problémája évek óta, ez pedig jelen esetben az utak állapota. De az önkormányzat ezen a vonalon is igyekszik mindent megtenni. „Igen, sajnálatos módon a város egyik problémája még mindig az utak állapota, hiszen rengeteg utunk van még lekövezett formában, ezek pedig rohamosan romlanak. A munkálatok ebben az esetben is elindultak, ám itt is szembesülnünk kellett egy problémával: a legutóbbi kivitelező, amelyik elnyerte ezt a hatmilliós beruházást, egy idő után nem folytatta a munkálatokat, és nem teljesítette a szerződésben foglaltakat. A háttérben persze folynak az eljárások ezzel kapcsolatban, viszont köztudott, hogy az ilyen dolgok hosszadalmasak… De nem állunk meg, az idei év folyamán ismét meghirdetjük a közbeszerzést. Még maradt kétmillió lejünk, amit erre a programra tudunk szánni” — magyarázta Piricsi.
Gázhálózat és sportcsarnok
A kisváros egyik legnagyobb értékű beruházása az Anghel Saligny-program keretein belül megy majd végbe, és a gázhálózat kiépítését foglalja magában, amelynek összértéke hétmillió euró (megközelítőleg harmincötmillió lej). „Reméljük, lesz gáz is a vezetékekben, ha mindez kiépül” — összegezte Piricsi, majd hozzátette, hogy a városnak mindig is nagy álma volt egy sportcsarnok. „Jelenleg papírozunk, de tervben van egy száznyolcvan férőhelyes sportkomplexum felépítése, hiszen van egy nagyon jó kézilabdacsapatunk nagyon ügyes gyerekekkel, nyilvánvalóan őket is szeretnénk segíteni ezzel, de nem csak őket, hiszen egy ilyen multifunkcionális sportcsarnok egyéb rendezvények lebonyolítására is alkalmas.”
Szolomájer Bence