Szatmárnémeti

Folyamatosan csökken a diáklétszám

Megyénkben az anyanyelvi oktatás biztosított a nemzeti kisebbségeknek (Forrás: nyugat-bacska-portal.info)
2022.03.02 - 10:50
Megyénkben egy tanév alatt közel ötszáz diákkal kevesebb tanul az oktatási intézményekben, derül ki a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség honlapján közzétett, az elmúlt tanévre vonatkozó beszámolóból. A legtöbb gyerek vidéki környezetben tanul.

A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség közzétette honlapján az elmúlt tanévre vonatkozó beszámolót, melyből pontosan kiderül, hány iskola, óvoda, gyermek volt a 2020/2021-es tanévben Szatmár megyében. Többször is beszámoltak róla a szakemberek, hogy évről évre csökken a gyerekek száma, ami maga után vonja az osztályok számának csökkenését is. Eddig a magyar tannyelvű oktatás tekintetében sikerült megmenteni az osztályok, óvodai csoportok számát, de ki tudja, meddig lesz tartható ez a folyamat, ha ilyen ütemben fogyatkozik a gyereklétszám térségünkben is. Az adatok szerint az elmúlt tanévben 126 jogi személyiséggel rendelkező oktatási intézmény működött megyénkben, ezek közül 61 városi, 65 pedig vidéki környezetben. Ugyanakkor 138 tanügyi egység a jogi személyek alárendeltségében tevékenykedett, ezek közül 34 városi, 104 pedig vidéki környezetben. Kiderült az is, hogy megyénkben öt oktatási magánegység tevékenykedik, a Halmi Méhecske hosszított programú óvoda, a George Pop de Băseşti Elméleti Líceum, a szatmárnémeti Magic Kids óvoda, valamint a Vasile Goldiş és Henri Coandă posztliceális iskolák. 


Tavaly 478 óvodai csoport és 785 elemi, 619 gimnáziumi, 331 líceumi, 115 professzionális és 53 posztliceális és mesterképző osztály működött Szatmár megyében. Az előző tanévvel összehasonlítva kiderült, hogy csak a professzionális, (107) illetve posztliceális és mesterképző (52) osztályokban volt növekedés, minden más oktatási szint esetén csökkenő tendencia volt nyilvántartva, ekkor ugyanis 508 óvodai csoport, 793 elemi, 635 gimnáziumi és 340 líceumi osztály volt számon tartva, azaz tavaly 2390 osztályban zajlott oktatás megyeszerte, míg tavalyelőtt még 2435-ben. A beszámolóból kiderül, hogy a tanfelügyelőség meglátása szerint az oktatás jelentheti a garanciát az életminőség növelésére, a gyerekek életére vonatkozó negatív hatások kiszűrésére, illetve a társadalmi kirekesztettségből való kilépésre is. Szatmár megyében tavaly összesen 51 249 diák tanult az oktatási intézményekben, közülük 32 510 vidéki, 18 739 pedig városi környezetben. A vidéken tanulók az összdiáklétszám 63,44 százalékát jelentik. Az 51 249 gyerek 19,4 százaléka óvodába jár, 30,5 százaléka elemi, 24,26 százaléka gimnáziumi, 17,88 százaléka líceumi, 5,15 százaléka professzionális és 2,74 százaléka posztliceális osztályokban tanul. A gyereklétszám tekintetében is jelentős volt a csökkenés, egy tanév alatt 467 gyerekkel csökkent megyénkben az oktatási rendszerben levők száma. 
Az oktatási magánintézmények tekintetében elmondható, hogy az elmúlt tanévben 612-en tanultak ezekben, közülük 71-en óvodába, 125-en líceumba jártak, 416-an pedig posztliceális képzésben részesültek. 

Kisebbségi oktatás

A nemzeti kisebbségekhez tartozó gyerekeknek jogukban áll anyanyelvükön tanulni minden oktatási szinten, óvodától egyetemig a törvény előírása szerint. Szatmár megyében a legnagyobb nemzeti kisebbség a magyar, az összdiáklétszám 28,41 százalékát a magyar anyanyelvű gyerekek teszik ki, a német anyanyelvűek aránya 2,58 százalék, míg az ukrán anyanyelvűeknek egyelőre óvodai oktatásban való részvételre van lehetőségük. A magyar és német anyanyelvű gyerekek számára minden oktatási forma biztosított, írja a tanfelügyelőség beszámolója. 
Az oktatási intézmények tekintetében elmondható, hogy fizikai állapotuk változó, vannak jobb és rosszabb állapotú, felszereltségű épületek. Megyénkben összesen 375 oktatási épületnek lenne szüksége tűzvédelmi engedélyre, ezek közül 216 kapta meg ezt. 


Az infrastruktúra fejlesztéséről elmondható, hogy világbanki támogatással új óvodaépület épül Ákoson, Csedregben és Felsőberekszón. Eddig a lázári épület készült el, a többiek esetében 60–90 százalékban végezték el a munkálatokat. Kormánytámogatással 21 oktatási intézmény újult meg, modernizálódott, kettő esetében bővítési munkálatokat végeznek, míg Avasfelsőfaluban új bölcsőde, Ráksán óvoda és iskola, Kálmándon pedig iskola épül.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Külföld

Helytörténeti pályázat Bereg, Szabolcs, Szatmár, Ugocsa, Ung történetéből

Szívesen fogadják a határon túlról érkező pályaműveket is.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.