Külföld

Fölösleges multivitaminok

2019.01.03 - 14:30

A népszerű magyarországi gyerekorvos, dr. Novák Hunor a bizonyítékon alapuló orvoslás követeként vált ismertté, s közérthető nyelven fogalmazza meg az orvosszakma legújabb irányelveit blogbejegyzéseiben. Egy nemrég megjelent írásában az idehaza is nagyon népszerű multivitaminokról és azok használatáról ír, de „nem azt, amit a szülők hallani akarnak… hanem az igazat” elmesélve.

A világ vezető, bizonyítékokra alapozó, fizetős orvostudományi szaklapjára, amit 6000 orvos szerkeszt világszerte, az uptodate.com-ra hivatkozva kijelenti: nem érdemes nyakra-főre multivitaminokkal bombázni a gyermekek szervezetét, még télen sem.

Álláspontjuk szerint a multivitamin adása megfontolható vitaminhiány rizikója esetén, például: alkoholizmus; súlyos felszívódási zavar a bélben: cöliákia (gluténérzékenység), Crohn-betegség; vegán diéta; komoly bélműtét; intravénás táplálás kórházban, ritka anyagcsere-betegségek (bonyolult nevű genetikai betegségek); anorexia, jelentősen csökkent étvágy, növekedésbeli-súlyfejlődési elmaradás; krónikus májbetegség. Ha viszont specifikus indok, indikáció nem áll fenn, nem javasolják a multivitamin szedését „immunerősítés”, betegségek megelőzésének céljából, mivel bizonyítottan hatástalanok.

A vitaminok ugyanakkor komoly veszélyeket rejthetnek: magzatkárosító, rákkeltő hatásuk lehet, növelhetik a halálozást is. A vízben oldható vitaminok (például C-vitamin, B-vitaminok) egész biztonságosak, nehezen túladagolhatók, a napi ajánlott mennyiség több százszorosát kellene bevinni tablettákkal a komolyabb mellékhatás megjelenéséhez, ez alól egy kivétel van: a C-vitamin már tízszeres dózisban bizonyítottan megnöveli a vesekő esélyét. A szakember szerint a népszerű C-vitamin szedése ráadásul felesleges, hiszen szinte mindenben benne van, akár a petrezselyemben is, így az egészséges táplálkozók el sem kerülhetnék. Gyermekek számára az anyatejben és tápszerben is elegendő C-vitamin van. „A valóság az, hogy a C-vitamin adása nem képes megelőzni a daganatos betegségeket, nem segít a náthában, nem csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek esélyét, viszont növeli a vesekő kialakulásának esélyét” — mondja dr. Novák Hunor.

 

Mit érdemes szedni?

 

D-vitamint mindenkinek érdemes szednie novembertől áprilisig, sokaknak pedig egész évben. A D-vitamint is tartalmazó, kombinált készítmények, multivitaminok viszont nem tartalmaznak elég D-vitamint. K-vitamin kell minden újszülöttnek, továbbá minden csecsemőnek, ameddig csak anyatejet kap, ez azért szükséges, mert hiányában agyvérzés alakulhat ki.

Tápszer esetén vaspótlás nem szükséges, viszont 4 hónapos kor felett az anyatej már nem tartalmaz elég vasat, ilyenkor pótolni ajánlott. B12-vitamin pótlása szükséges vegánoknál (minden állati eredetű ételt nélkülöző) és lacto(ovo)vegetáriánusoknál is. Várandósság alatt folsav pótlása szükséges.

Ajánlott zöldség, gyümölcs fogyasztása: ezekben nemcsak vitaminok találhatók, hanem rostok, több száz mikronutriens is, amik szintén nagyon fontosak, és a kapszulákban nincsenek benne.