Szatmárnémeti

Fokozott figyelemre int a DSVSA a sertéspestis és a madárinfluenza okán

2022.01.17 - 12:23

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) tájékoztatásából kiderül, hogy ellenőrzéseik középpontjában ebben az időszakban a házi és vadállatok jólétének biztosítása áll, melyek a madárinfluenza természetes táptalaját képezik, ugyanakkor a helyi területi közigazgatási egységek vezetőivel és a szárnyastartókkal is folyamatosan is kapcsolatban vannak, hogy megakadályozzák a H5N8 madárinfluenza megyénkbe kerülését. A biztonság érdekben több közúti akciót tartanak a belügyminisztérium alárendeltségébe tartozó egységekkel. A szakemberek arra kérik a szárnyastartókat, legyenek fokozottan körültekintők, s bármilyen gond merül fel, értesítsék a hatóságokat.
A Nicolae Dumuţa igazgató által jegyzett közlemény kitér arra is, hogy újabb intézkedésig továbbra is zárva maradnak az állatvásárok, ugyanakkor arról is beszámolnak benne, hogy megyénkben összesen 26 aktív sertéspestisgóc van még: Krasznabélteken, Kisgércén, Turcon, Nagygércén, Szatmárudvariban és Tasnádszilváson. A DSVSA tájékoztatásából kiderül, hogy megyénkben az idei évben 9 afrikaisertéspestis-gócpontot sikerült felszámolni. A DSVSA felhívja a figyelmet, hogy a sertéspestissel való megfertőződés gyanúját azonnal jelenteni kell, az állatokat pedig meg kell semmisíteni.
2022-ben 25 vadászterületen 1 elhullott vaddisznóra találtak, a laboratóriumi vizsgálatok pedig kimutatták, hogy sertéspestis-fertőzésben szenvedett, a 49 vadászterületen elejtett 48 vaddisznó közül pedig 2 volt pestissel fertőzött.
Az elmúlt héten ugyanakkor egy állattartót megbírságoltak 1200 lejre. A krasznabélteki illető azért kapott pénzbírságot, mert 3 sertést értékesített, melyek nem rendelkeztek az állategészségügyi hatóság által megkövetelt dokumentumokkal.
A DSVSA munkatársai a január 7. és 13. közötti időszakban 85 élelmiszer-biztonsági ellenőrzést végeztek. Ahogy az hétről hétre lenni szokott, most is ellenőrizték a megyénkben található vágóhidakat, hús-, illetve tejfeldolgozó egységeket, cateringszolgáltatókat, élelmiszerraktárakat, szupermarketeket, élelmiszerpiacokat, közélelmezési egységeket/teraszokat, tejfelvásárló központokat, közétkeztetési egységeket, bárokat, pékségeket, cukrászdai laboratóriumokat, élelmiszerüzleteket és zöldség-gyümölcs boltokat, fagylaltraktárakat, bódékat, élelmiszer-automatákat. Az ellenőrzések során az igazgatóság munkatársai megvizsgálták az ellenőrzött helyek állategészségügyi feltételeit, ellenőrizték a működéshez szükséges dokumentumok meglétét, az élelmiszerek raktározási körülményeit, az élelmiszer-készítéshez használt alapanyagok minőségét, valamint a csomagolásokra és címkékre vonatkozó előírások betartását.
A DSVSA munkatársai a rendőrség és a határrendészet munkatársaival közösen a továbbiakban is folytatják a közúti ellenőrzési akcióikat, elsősorban az állati eredetű termékek illegális szállítmányozásának feltérképezése érdekében. Amennyiben ilyen szállítmányra bukkannak, azt azonnal lefoglalják. Hasonló eljárást eredményez a nem állati eredetű termék, gyümölcs, zöldség illegális szállítmányozása is. Ebben az esetben a lefoglalt terméket megsemmisítik a szállító költségére. Az elmúlt héten 5 szankciót róttak ki. Egy nagymadarászi pékséget 1200 lejre bírságoltak az egészségügyi szabályok be nem tartása miatt, ugyanakkor 4, a megyeközpontbeli kispiacon árusító termelő figyelmeztetésben részesült az áru szállítására vonatkozó szabályok mellőzése miatt.
A közlemény ugyanakkor arra is rávilágít, hogy 2021-ben nem volt élelmiszer-mérgezéses eset Szatmár megye területén.
A DSVSA vezetősége arra kéri a szatmári lakosságot, hogy bármilyen állategészségügyi problémát érintő jelzéssel forduljanak bizalommal a 0800.826.787-es call centerhez, illetve munkatársaihoz a 0261.715.956-os és a 0760.789.016-os telefonszámon, míg az élelmiszer-biztonsági problémákkal a 0800.826.787-es call centert vagy a szatmári DSVSA munkatársait a 0261.715.956-os telefonszámon lehet hívni.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Marad az áramütés, mint halálok

Szlovák gyűrű volt az egyik madártetem lábán.
Szatmár megye

Nem tudni pontosan hogy történt a gólyapusztulás

Az állategészségügy vizsgálja, hogy áramütésen kívül okozhatta-e más is a nagy madarak halálát.
Szatmár megye

Fél mázsa húst koboztak el

Tasnádi és tamásváraljai éttermeket büntettek az élelmiszer-biztonságiak.