Belföld

Fokozatosan vezetik be az intézkedéseket

2020.03.17 - 10:06

Csütörtökön délben szavaz a parlament a szükségállapot bevezetéséről szóló rendeletről, amelyet hétfőn adott ki Klaus Iohannis államfő — döntötte el hétfőn a képviselőház és a szenátus házbizottsága. Az állampolgárokat fokozott fegyelemre intik.

A vitára telekonferencia formájában kerül sor, szavazni pedig egy applikáció segítségével fognak majd. A két testület által megszabott eljárás szerint az ülést élőben közvetítik a képviselőház weboldalán. Az ülésteremben csak a két házelnök lesz jelen. Ahhoz, hogy szavazni tudjanak, a törvényhozóknak — egy előzetesen kapott felhasználónév és jelszó segítségével — be kell lépniük egy weboldalra, és rá kell kattintaniuk az opciójuknak megfelelő gombra. A szavazás eredménye azonnal megjelenik majd a képernyőn, amelyen az élő internetes közvetítést követik. A vitára és felszólalásokra telekonferencia formájában kerül sor. A parlament két házának összevont egészségügyi, jogi és védelmi bizottsága ma véleményezi az államfő által elküldött dokumentumot, és ugyancsak kedden tárgyalja azt a költségvetési és az emberi jogi bizottság is.

Lezárható a közlekedés

A közúti, vasúti, vízi és légi közlekedés fokozatos lezárása, illetve bizonyos nyilvános helyek ideiglenes bezárása is szerepel a szükségállapot ideje alatt fokozatosan gyakorlatba ültethető intézkedések között. Az államfő által hétfőn aláírt dekrétum ugyanakkor lehetővé teszi, hogy kizárólag a sürgősségi ellátásra szoruló személyeket utalják be a közkórházakba. A rendeletbe foglalt intézkedések szerint a kockázatot jelentő országokból érkezőknek, illetve a velük kapcsolatba lépő személyeknek karanténba kell vonulniuk, ugyanakkor a hatóságok vesztegzár alá vonhatnak egy-egy épületet, települést, földrajzi régiót, illetve fokozatosan lezárhatják az országhatárt. Emellett korlátozható vagy betiltható a járművek vagy személyek közlekedése egy bizonyos térségen belül vagy egy megszabott időintervallumban, megtiltható az érintett térség elhagyása; lehetővé válik a közúti, vasúti, vízi és légi közlekedés fokozatos lezárása, továbbá elrendelhető bizonyos éttermek, szállodák, kávézók, klubok, kaszinók, egyesületi székhelyek és más nyilvános helyek ideiglenes bezárása. Egy másik előírás lehetővé teszi a közkórházak számára, hogy a sürgősségi esetek ellátására korlátozzák tevékenységüket. A rendelet szerint első fokú sürgősségnek minősülnek azok az esetek, amikor a sürgősségi osztályon keresztül beutalt beteg 24 órán belül életét vesztheti; másodfokú sürgősségnek minősülnek az olyan esetek, amikor a diagnosztizált beteg nem hagyhatja el a kórházat, továbbá a SARS-CoV-2-vel és a COVID-19-cel diagnosztizált páciensek.

A kormány támogatja a cégeket

A kormány az érvényben lévő törvényektől eltérő rendelkezésekkel segíti azokat a munkáltatókat és munkavállalókat, akiket negatívan érint a koronavírus-járvány — áll egyebek mellett a szükségállapotot kihirdető elnöki rendeletben. A rendelet szerint szociális védelemben részesülnek azon gazdasági ágazatok munkavállalói és családtagjaik, amelyeknek a tevékenységét a hatóságok részben vagy egészben leállították. Arra az időre, ameddig be vannak zárva az oktatási intézmények, a szülők szabadnapra jogosultak, hogy biztosíthassák a gyerekek felügyeletét. Az előírás nem vonatkozik a védelmi rendszer alkalmazottaira, a büntetés-végrehajtási intézetekben dolgozókra, a közegészségügyi egységek személyzetére és más, miniszteri rendeletben felsorolt kategóriákra. Béremelésre jogosultak azok az alkalmazottak, akik nem kaphatnak szabadnapot gyerekük felügyeletére, míg zárva tartanak az iskolák, amennyiben a másik szülő nem kapott szabadnapot erre a célra. Ez alatt az időszak alatt támogatják a home office rendszerű munkát (távmunkát) mind az állami, mind a privát szférában, elektronikus formában igényelhetők a szociális juttatások és szolgáltatások, és nem vesztik érvényüket a különböző fogyatékossági besorolásokat rögzítő dokumentumok. A rendkívüli állapot ideje alatt — néhány kivételtől eltérően — felfüggesztik a területi munkaügyi felügyelőségek által végzett ellenőrzéseket. Ebben az időszakban érvényesek maradnak a kollektív munkaszerződések, és tilos kollektív munkakonfliktust bejelenteni, kezdeményezni vagy kivitelezni az energiaellátó rendszerben, a nukleárisenergia-szektorban, a megszakítás nélkül működő vállalatokban, az egészségügyi és szociális egységekben, a távközlési ágazatban, a közmédiában, a vasúti közlekedésben és közszállításban, a közműveknél, a gáz-, villamosenergia-, hő- és vízellátással foglalkozó cégeknél.

Átszervezések

A helyi rendőrséget a belügyminisztérium, az állami mentőszolgálatot a katasztrófavédelmi felügyelőség alárendeltségébe vonják, a védelmi minisztérium pedig — kérésre — támogatja a belügyi egységeket bizonyos objektumok őrzésében — áll egyebek mellett a rendeletben. További változások: a lakosság-nyilvántartó a rendőrség, a tűzoltóság a katasztrófavédelmi felügyelőség alárendeltségébe kerül. A védelmi minisztérium egységei — kérésre — támogatást nyújtanak a belügyminisztérium alakulatainak többek között bizonyos objektumok és területek őrzésében és védelmében, csapatszállításban, járványügyi szűrésben, illetve egyéb feladatokat is elláthatnak. A védelmi minisztérium meghatározott időre, hat hónapra külső munkaerőt alkalmazhat, vagy tartalékosokat hívhat be.

Versenyvizsga nélkül

A belügyminisztériumi struktúrák, az egészségügyi intézmények és a szociális ellátást nyújtó szolgálatok versenyvizsga nélkül is alkalmazhatnak új munkaerőt — jelentette be hétfőn Klaus Iohannis államelnök. „Elrendeltem, hogy a belügyminisztérium struktúrái, az egészségügyi intézmények és a szociális ellátást nyújtó szolgálatok versenyvizsga nélkül is alkalmazhassanak munkaerőt, hogy tudjanak eleget tenni a felmerülő szükségleteknek. Elrendeltem ugyanakkor az egészségügyi tárca büdzséjének kiegészítését, hogy a szükséges orvosi felszerelést, fogyóanyagokat, gyógyszereket sürgősen meg lehessen vásárolni közvetlen beszerzési eljárással a pandémia idején” — fejtette ki Iohannis a Cotroceni-palotában tartott sajtóértekezletén. Az államfő ugyanakkor köszönetet mondott az orvosoknak és az egészségügyi személyzetnek fáradhatatlan munkájukért és az elmúlt időszakban tett erőfeszítéseikért. Az elnök ugyanakkor arról biztosított mindenkit, hogy belefoglaltak a rendeletbe minden olyan intézkedést, amely lehetővé teszi az egészségügyi személyzet védelmét biztosító felszerelés gyorsított eljárással történő beszerzését. „Készen állok arra, hogy a román állampolgárok életének és egészségének védelmében az Orban-kormánnyal együtt meghozzuk a legszigorúbb intézkedéseket, azonban bármilyen intézkedéseket is hoznak a hatóságok, ezeknek nem lesz hatásuk, ha az emberek nem tartják magukat szigorúan hozzájuk” — mondta Iohannis.