Belföld

Fokozatosan kötelezővé válik az óvodai oktatás

2018.05.09 - 11:17

A parlament hétfőn elfogadta az RMDSZ óvodai oktatásra vonatkozó törvénytervezetét: legkésőbb 2030-ig kötelezővé teszik az óvodai nevelés minden szintjét — áll a frakció közleményében.

Döntő házként szavazta meg hétfőn a szenátus plénuma az RMDSZ tanügyi törvényt módosító tervezetét, amelynek értelmében legkésőbb 2030-ig kötelezővé teszik az óvodai nevelés minden szintjét: 2020-ig a nagycsoportot, 2023-ig a középső csoportot és 2030-ig a kiscsoportot is. „Az óvodának fontos szerepe van a gyerekek fejlődésében, megalapozza az iskolai élethez szükséges alapkészségek, képességek kialakítását. Ezért célunk elérni, hogy az óvodai nevelés nagyobb hangsúlyt kapjon az oktatásban. Örvendetes, hogy a parlamenti pártok belátták kezdeményezésünk fontosságát, és sikerült partnereket találnunk a kötelező óvodai oktatás bevezetéséhez” — fogalmazott Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője azt követően, hogy a szenátus hétfőn megszavazta a Szövetség jogszabálytervezetét.

Szabó Ödön képviselő, a törvénytervezet kezdeményezője elmondta: „A városokban jellemzően nagyobb arányban íratják be óvodába a gyerekeket, mint vidéken. Több mint 10 százalékos az eltérés e tekintetben. Törvényünk célja megszüntetni ezt az aránykülönbséget. Egyértelműen ösztönözni kell a vidéki gyerekek óvodába való beíratását, hiszen azok a gyerekek, akik nem járnak óvodába, hátránnyal indulnak városi társaikhoz képest.”

A jogszabályt Novák Csaba Zoltán szenátor tartotta fenn a szenátus tanügyi bizottságában. Mint mondta, az óvodai oktatás hangsúlyosabbá tétele azért fontos, mert az óvoda több egy egyszerű játéktérnél, ahol a szülők biztonságban tudhatják gyerekeiket, amíg dolgoznak.

Az elfogadott törvénytervezettel kapcsolatban Szejke Ottilia, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelője lapunknak elmondta: „Egy fontos lépést sikerült megtenni, hiszen folyamatos gondot okoz a tanfelügyelőségek számára, hogy nincs pontos rálátásuk a gyermekek létszámára. Nagyon sok gyermek nem jár óvodába, és nem is tudunk róluk, így nehéz megtervezni az iskolai hálózatot, hiszen nem lehet tudni, hány gyermekkel tudunk dolgozni pár év múlva. Ugyanakkor egyre nehezebb feladat a gyermekeket szocializálni. Minél előbb kerülnek be az óvodai környezetbe, annál gyorsabban szoknak hozzá a közösségi élethez. Ez egyelőre egy távlati dolog, hiszen 2030 még nagyon messze van, viszont a gyermekek fejlődése érdekében most egy fontos úton indulunk el.”