Szatmárnémeti

Fogyasztóvédők együttműködése

2013.05.25 - 08:55

Május 23-án és 24-én került sor Szatmárnémetiben a magyar-román fogyasztóvédők munkaülésére, melyen szorosabb együttműködésről állapodtak meg, a lakosok érdekeit figyelembe véve.

A magyar-román fogyasztóvédők kétnapos munkaülésén román részről jelen volt dr. Cristian Nicula, az Északnyugati Regionális Fogyasztóvédelmi Hivatal vezetője és Maria Pinter, a Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Hivatal aligazgatója. Magyarországról egy hattagú küldöttség érkezett a találkozóra, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Piacfelügyeleti Főosztálya vezetőjének, Szabó Péternek, illetve a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelősége igazgatójának, dr. Barcsa Lajos igazgatónak az irányítása alatt. Tegnap, a munkaülések végeztével, sajtótájékoztatót tartottak, melynek során Nicula elmondta, a találkozó célja az volt, hogy egy együttműködési protokollt dolgozzanak ki az érintett felek, melyet az elkövetkező két hónapon belül aláírnak majd. Mint mondta, regionális szinten a legtöbb fogyasztói panasz a szolgáltatásokkal, illetve a garanciában lévő termékekkel kapcsolatos. Szerinte nem helyes, hogy a vásárlót különböző szervizekhez irányítják — a bajt elsősorban abban az üzletben kell orvosolni, ahol a garanciális időben meghibásodott árut vásárolták.

Dr. Barcsa Lajos kihangsúlyozta, a két ország fogyasztóvédelmi felügyeleteinek együttműködése elengedhetetlen, főleg az országhatárhoz közeli régiókban, mivel sok román állampolgár utazik üdülési szándékkal Magyarországra, míg a magyar állampolgárok Romániába járnak át vásárolni — elsősorban ruhaneműt —, és az esetleges panaszok jogorvoslata érdekében szükséges az együttműködési protokoll megléte. „A legtöbb problémát térségünkben az üdülési jogok megvásárlása terén tapasztaltuk. A magyarországi utazási cégek nem tájékoztatják megfelelően a román vásárlókat, vagy a román cégek tájékoztatják félre a magyar vásárlókat. Ebben az esetben a panaszos írásos feljelentést tehet, melyet 30 napon belül kell megoldani. Sok cég nem tartja be ezt a határidőt, így az ügyeket az EU szakértői elé viszik, ahol az esetek 70 százalékában ítéltek meg kártérítést a panaszosnak” — fogalmazott Barcsa. Szabó Péter a Rapex-hálózatról tájékoztatott, elmondva, hogy a hálózat a veszélyes fogyasztási cikkek bejelentésére szolgáló eszköz. 2012-ben 1938 veszélyes terméket tiltottak be, vontak ki a piacról, vagy hívtak vissza a fogyasztóktól. A Rapex-rendszeren keresztül bejelentett veszélyes termékek jelentős részét a ruházati cikkek, divatcikkek és textíliák teszik ki, ezeket a játékok, az elektromos készülékek követik a sorban. A találkozó végén megállapodtak abban, hogy az együttműködési szerződés aláírását követően a román és a magyar fogyasztóvédők közös ellenőrzéseket szerveznek majd a lakosság biztonsága érdekében.