Szatmárnémeti

Fogyasztóvédelem: figyeljünk oda, mit vásárolunk

Az ünnepek előtt különösen oda kell figyelni a polcokon kínált kedvezményekre (Fotó: getty images)
2022.12.21 - 07:10
Az ünnepi időszakban az átlagosnál több félét és nagyobb mennyiségben vásárolunk. Fokozott figyelemre, elővigyázatosságra int a fogyasztóvédelem élelmiszerek vásárlásakor, különösen az akciós termékek esetében — mielőtt kosárba teszünk egy terméket, több dologra is figyeljünk.

A lassan már kényszermegszokottá vált, borsos árak mellett igazi fellélegzés lehet olykor egy-egy leárazott, promóciós áron feltüntetett terméket megvásárolni. Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Ügynökség (ANPC) vezérigazgatója azonban arra hívta fel a vásárlók figyelmét, hogy ezek a kedvezményes áron kínált termékek sokszor nem véletlenül vannak olcsóbban eladva, ezért igencsak figyelmesen és elővigyázatosan kell eljárni az ilyen élelmiszerek vásárlásakor.

Sok üzlet “kihasználja” a mostani időszakot

A vezérigazgató Facebook-bejegyzésében arra kéri a fogyasztókat, hogy vásárláskor minden termékre fordítsanak figyelmet, különösen azokra, amelyek akciós ajánlattal díszelegnek a polcokon. Mint írta, decemberben látványosan megnő a forgalom az üzletekben, így ez tökéletes alkalom arra, hogy a boltok kiürítsék raktáraikat, a kínált termékek minőségétől függetlenül.
A szakember azt tanácsolja, hogy vásárlás előtt az élelmiszerek minőségét érzékszervi szempontból (megjelenés, szag, szín) alaposan ellenőrizzük, és csak azokat vásároljuk meg, amelyek minőségét minden szempontból hibátlannak találjuk.

Hús és húskészítmények, no meg fagyasztott termékek

Anghel szerint a hús és húskészítmények vásárlása kizárólag erre a célra kialakított, felszerelt és engedélyezett helyekről (hentesek, élelmiszerboltok, piacokon erre a célra kialakított helyek) kell történjen, a termékeken pedig fel kell legyen tüntetve az egészségügyi-állatorvosi ellenőrző bélyegző.  “A hús felületén rózsaszíntől vörösig terjedő száraz rétegnek kell lennie, szilárd és rugalmas kell legyen úgy a felületén, mint a metszetén, illata pedig a friss termékre emlékeztessen. A hűtött formában vásárolt húst higiénikus körülmények között, a lehető leggyorsabban kell házhoz szállítsuk, majd hűtőszekrényben tároljuk.” – magyarázza.

hirek/2022/december/anpc-fagy.jpg

Arra is felhívja a fogyasztók figyelmét, hogy kerüljék a hús illetéktelen személyektől és helyekről, kocsik csomagtartóiból történő vásárlását, még akkor is, ha az ott kínált ár viszonylag alacsonyabb, mivel az adott kereskedő nem tudja igazolni a kínált terméke minőségét és nyugtát sem tud adni a vásárlásról. 
A fagyasztott termékeknél ellenőrizni kell a lejárati időt, nehogy nagyon közel legyen a vásárlás napjához, különösen, ha a termékeket hosszabb ideig szeretnék tárolni. Fagyasztott termékek vásárlásakor – mint minden terméknél – nagyon fontos, hogy a csomagolás ne sérüljön meg.
"Olvassuk el az összetevők címkéjét. Bár a fagyasztott termékek ritkán tartalmaznak a fagyasztott terméken kívül más összetevőket, a fagyasztási folyamat elegendő ahhoz, hogy a termékeket a legjobb körülmények között, adalékanyagok nélkül tárolják. A fagyasztott termékek ezért nagyon jó választás az ünnepi időszakra, amikor kevesebbet járunk vásárolni” – szögezte le Paul Anghel.

A tej és tejtermékek is könnyen válnak szemétbe valóvá

A szakember a tej és tejtermékek csomagolására, kiszerelésére is felhívja a fogyasztók figyelmét, mondván, ha az ki van púposodva/ dudorodva, megindult az erjedési folyamat, és a termék már nem alkalmas emberi fogyasztásra.
Ugyanakkor arra is kitért, hogy különös figyelmet kell fordítani a tárolás körülményeire mind a kiskereskedelmi üzletekben, mind az otthoni körülmények között.

hirek/2022/december/anpc-tejtermek.jpg

„A fogyasztóknak további információkat kell kérniük az eladóktól a megvásárolni kívánt termékek jellegével kapcsolatban, mivel vannak olyan esetek, amikor a kereskedők a tejtermékek mellé tejtermékek helyettesítőit is oda teszik. Tekintettel arra, hogy a kiszerelés módja (forma, méretek, megjelenés, szín) és még a címkézés is hasonló, a megkülönböztetés nehézkes, ezért feltétlenül szükséges a kereskedőtől további információkat kérni" – mutattott rá Anghel.

A péksütemény-vásárlás fortélyait is megosztotta 

Az ANPC vezérigazgatója a péksütemények vásárlásáról is tett közzé információkat bejegyzésében: csak engedélyezett helyekről kell vásárolni, ahol az eladóhelyiség mindig tiszta és karbantartott. A péksüteményeket árusító személyzetnek egészségügyi védőfelszerelést, azaz védőköpenyt és sapkát kell viselnie, és a termékek kezelését tiszta vagy eldobható kesztyűvel kell végeznie

hirek/2022/december/anpc-peksuti.jpg
.

„A kicsomagolt péksütemények tiszta, portól és legyektől védett edényekben kell értékesítésre kerüljenek, kizárólag speciális edényben. Tilos megengedni, hogy a fogyasztók kézzel szedjék ki a termékeket. Az előre csomagolt péksütemények esetében a minimális eltarthatósági időt a gyártónak kell meghatároznia és a címkén/csomagoláson kell azt feltüntetnie – írja Anghel. 

Természetesen az édességek sem maradnak le a listáról

Csokoládék és különféle édességek esetében a csomagoláson lévő címkéknek a következő információkat kell tartalmazniuk: a termék neve, a gyártó vagy a csomagoló vagy a forgalmazó neve és címe. Import termékek esetén az importőr vagy a Romániában bejegyzett forgalmazó neve és címe, a minimális szavatossági idő, a nettó mennyiség és a tárolási feltételek kell megjelenjenek. Minden importtermékhez mellékelni kell a román nyelvű azonosító és információs elemeket tartalmazó címkéket — ez az az „apróság” amelyről sok esetben megfeledkeznek, pedig elég borsos bírságot szokott kiróni érte a fogyasztóvédelem.

hirek/2022/december/anpc-csoki.jpg

Csokoládénál és csokoládétermékeknél a szárazanyag-kakaótartalom százalékban kifejezve, töltött csokoládé esetén a töltelék terméke kell legyen feltüntetve. Öntött és belül üres csokoládétermékeknél ez a jelzés helyettesíthető a minimális nettó tartalommal. Szintén meg kell említeni a kávé vagy szeszes ital hozzáadását, ha az meghaladja a termék tömegének 1%-át.
"A friss csokoládénak fényes, nem rétegzett és foltmentes felülettel kell rendelkeznie, simának, törékenynek kell lennie, anélkül, hogy rágás közben érdesnek érződne, sajátos színűnek és ízűnek kell lennie, a drazsénak pedig sima, fényes, száraz és nem ragadós felületű kell legyen." — emlékeztet Anghel, hozzátéve, hogy csak az engedéllyel rendelkező helyekről és termelőktől vásároljanak.

Nem csak az ételt, az italt is jól kell vásárolni

Paul Anghel bejegyzése végén a szeszes italokra és azok vásárlására is kitér: a borok és alkoholos italok értékesítése esetén a címkének tartalmaznia kell a termék elnevezését, a gyártó vagy importőr, illetve a palackozó nevét és címét, a nettó térfogatot, az alkoholkoncentrációt, a tételre vonatkozó információkat és a 10 térfogatszázaléknál kisebb alkoholtartalmú italok minimális minőségmegőrzési dátumát – borok esetében ezek mellett a minőségi kategóriát, a földrajzi jelzést vagy a jobb minőségű borok ellenőrzött eredetmegjelölését, és cukortartalomtól függően a bor fajtáját is fel kell tüntetni a címkén.

hirek/2022/december/anpc-bor.jpg

"A fogyasztónak ellenőriznie kell a folyadék külsejét, azaz a színnek meg kell felelnie a választéknak, átlátszónak, lerakódásoktól és szuszpenziós szennyeződésektől mentesnek kell lennie. Ha a kupakkal lefelé fordítjuk az üveget, a tartalom nem lehet zavaros, nem lehet rajta szennyeződés vagy szivárgás” – hívja fel a figyelmet a vezérigazgató.

Szabó Beatrix