Szatmárnémeti

Foglalkozások kismamáknak és babáiknak

2013.10.25 - 12:33

Terhestornát és baba-mama foglalkozást is indít november elejétől a Boldog Scheffler János Központ, amely a kismamák tartásának, kondíciójának megőrzését, a szülésre való felkészülést, valamint az anya és magzata közötti kapcsolatot segíti.

 

Az áldott állapot örömeinek megélése, egy gyermek világra hozatalának csodája, majd a további a kapcsolat anya és gyermeke között meghatározó az újszülött egész életét tekintve. De nem csak a baba fejlődésében lényeges időszakok ezek, az anyuka testi-lelki alakulásában, érésében is alapvetőek. Ezért fontos, hogy mindketten megkapják a szükséges figyelmet, a segítséget az egészséges felkészülésre, növekedésre, gyarapodásra.

 

A Páli Szent Vincéről nevezett Szatmári Irgalmas Nővérek által működtetett Boldog Scheffler János Központ szeretne hangsúlyt fektetni a jövőben a rehabilitációs foglalkozásokon túl, a kiemelt figyelmet igénylő időszakokban lévőkre, ezért is szólítja meg most a várandós anyukákat, valamint a kisbabát nevelőket, induló új foglalkozásaival. Most először lesz alkalom a Központban terhestornára, amely a kismamák tartásának, kondíciójának megőrzését, a szülésre való felkészülést, valamint az anya és magzata közötti kapcsolatot segíti.

A régi felfogással ellentétben ugyanis a várandós anyákat nem kell minden mozgástól, tornától óvni, megkímélni, hanem épp ezzel lehet felkészíteni őket az átalakulásra, majd a nagy eseményre. A terhesség során a test komoly változásokon megy keresztül. A keringés, légzés működése módosul, az ízületek lazábbá, a csontok puhábbá válhatnak. Változik a kismama testtartása, a testképe, a súly megnövekedésével és a súlypont elmozdulásával pedig egyre nő a terhelés. Mindezek gerincproblémákhoz, ízületi gondokhoz, elmozdulásokhoz vezethetnek. Gyakran előfordul ugyanakkor, hogy a helytelen testtartás miatt vállgörnyedés következik be: előrerotál a váll, és meggörbül a hát. Ez sokszor a terhesség utáni időszakban is megmarad.

Ezek megelőzéséért a terhestorna olyan mozgás-alapú gyakorlatokat nyújt, amelyek az izmokat erősítik, az ízületeket rögzítik, és segítenek a helyes testtartás, a kondíció megőrzésében. Fizikai erőnlétet biztosítanak, és segítik a mozgáskoordinációt — nagy pocakkal másképp kell járni-kelni.

Általában a tizenkettedik hét után kezdik a foglalkozást, abban az esetben, ha az orvosok nem adnak erre vonatkozó tiltást. A torna mellett relaxációs és légzéstechnikára vonatkozó gyakorlatokat is végeznek, ami lehetőséget ad a babára való összpontosításban, a vele való kapcsolat megélésében, megnyugtat, de felkészít a szülés eseményére is, amikor a helyes légzésnek a tolásban is szerepe van. A terhestorna közvetlenül a szülésig tarthat, illetve azt követően is szolgál: alakot, kondíciót visszaszerző gyakorlatokkal. Mivel csoportban történik, alkalmat adhat a problémák más várandós anyukákkal történő megbeszélésére is.

A szülés után új fejezet kezdődik. A gyermek megérkezése mindig sok örömmel jár, de számos kérdést is ébreszthet az anyukákban: mit tehet azért, hogy a kapcsolat minél erősebb, a gyermek fejlődése pedig minél teljesebb legyen? Ebben adhat segítséget egy baba-mama foglalkozás.

Ekkor már a mamák a babákkal együtt játszanak, mozognak, tanulnak, fejlődnek. Csoportosan zajlik, mozgásra, mondókázásra, éneklésre épül és a közös együttlétre helyezi a hangsúlyt, olyan eszközökkel, amikre a fél és három éves kor közötti gyerekeknek szükségük van. Ahhoz ugyanis, hogy a pici gyereknek megfelelően fejlődjön a mozgása, normál időben induljon meg a beszéde, majd pedig megfelelően gazdag szókincse legyen, olyan környezetben kell hogy legyen, ahol ezek az ingerek érik. Ezért a baba-mama foglalkozások alatt már a mondókák ritmusa, az énekek dallama és a közben történő, ezekkel harmonikus mozgás — akár kézjáték, taps — többcsatornás feldolgozást igényel, és így segít a fejlődésben.

 

Már rég tudott, hogy ingergazdag környezetben fejlődnek a legjobban a babák. Az ilyen alkalmakkor, amikor anya és baba együtt játszanak, énekelnek, csoportban vannak másokkal, rengeteg közös élmény születik. A foglalkozások interakciókat hoznak szülő és gyerek, valamint gyerek és gyerek között. Ez egy olyan idő, amikor anya és gyermeke egymásra figyelnek, de a gyerekek között is létrejöhet kapcsolat. Így a foglalkozás környezetet teremt arra, hogy a kicsik társas kapcsolatokat kezdjenek el felépíteni. Ha pedig már hároméves kora előtt hozzá vannak szokva a csoportos környezethez, akkor nagy valószínűséggel az óvodai integrációjuk is sokkal könnyebb lesz. Nem lesz új nekik, hogy körülöttük sok gyerek nyüzsög, akik adott esetben ugyanazzal a játékkal akarnak játszani.

De ugyanígy a találkozásokon a fiatal anyukák is megbeszélhetik kétségeiket, kérdéseiket, helyzeteket figyelhetnek meg, amelyben probléma-megoldási módszereket csíphetnek el egymástól.

 

Az említett foglalkozások, minden szülés előtt álló kismama, fiatal anyuka előtt nyitottak, akik részt szeretnének venni, jelentkezhetnek a Boldog Scheffler János Központ 0361 408872-es telefonszámán, vagy személyesen a George Coşbuc utca 2. szám alatt, a recepción.