Egészség

Fogászati turizmus Szatmáron

2014.08.28 - 09:47

Egyre nagyobb számban veszik igénybe a külföldi egészségügyi intézmények szolgáltatásait a romániai páciensek. Ez viszont fordítva is igaz: a tehetősebbek előszeretettel kezeltetik magukat országunkban.

 

Itthon féláron, vagy akár még olcsóbban végeztethetnek el különböző fogászati beavatkozásokat a külföldről érkező páciensek, ráadásul a hosszú várólistákat is elkerülhetik. Magyarország például globálisan vezetővé vált a fogászati turizmus területén, minden ötödik, fogászati kezelés céljából külföldre utazó páciens a magyar szakembereket választja.

Az egészségturizmus a román idegenforgalomban is egyre nagyobb szerepet kap. Románia különleges gyógy- és termálfürdői gyógyító hatásának híre egyre inkább elterjedt. A gyógyvizek mellett plasztikai sebészeti és fogászati szolgáltatásokat is igénybe vesznek az idelátogatók.

A fogászati beavatkozások árai a romániai tarifákhoz képest csillagászatinak tűnnek: négyszer, ötször drágábban dolgoznak a külföldi szakemberek. Miközben Olaszországban akár 1800 euróba is kerülhet egy fogbeültetés, addig a hazai szakemberek ennek az összegnek a harmadáért elvégzik a munkát. Így nem meglepő, ha lassan ugyan, de Szatmár megye is felkerül a fogászati turizmus „térképére”.

Dr. Simu Flaviu fogorvos, a Szatmári Fogorvos Kamara elnöke szerint fogászati turizmus mindig is volt, de lesz is. „Külföldön, de akár Románia nagyvárosaiban, például Iaşi-ban is1500 eurót is elkérnek egy implantátumért. Ezt Szatmáron 300-400 euróért kapja meg a páciens” — magyarázta a szakember. A kamara elnöke szerint ezt a szatmári fogorvosok is felismerték, a tehetősebbek pedig igyekeznek korszerű felszerelésekkel ellátni rendelőiket, modern szolgáltatásokat nyújtani.

A nyár folyamán a külföldön dolgozó szatmáriak közül a szabadságuk ideje alatt nagyon sokan kezeltetik itthon a fogaikat. Simu doktor szerint sokan megérdeklődik a külföldi szolgáltatások díjszabásait, majd hazatérve igénybe veszik a jóval olcsóbb kezeléseket.

„Rengetegen hallottak már az implantátumos fogpótlásról. Ez sok esetben indokolt, de legalább ugyanolyan sok esetben nem helyes. Ha például elégtelen a csontmennyiség a beavatkozás területén, a páciens vérképzőszervi betegségben szenved, cukorbeteg, harapási rendellenességgel küzd, rossz a szájhigiéniája, akkor nem lehet fogbeültetést alkalmazni. A páciensek kérik, hiszen ezt látták külföldön, a fogorvosok pedig elvégzik, hiszen szép összegbe kerül” — hívta fel a fogászati turizmus egyik hátulütőjére a figyelmet a kamara elnöke.

A hazaérkezők ráadásul gyorsan szeretnék elvégeztetni a munkát, az indokoltnál rövidebb idő alatt elvégzett beavatkozás azonban nagyon sok rizikót is rejt magában, például nem biztos, hogy a rendbe tett fogak tökéletesen illeszkednek, hiszen akár két hét is kellhet ahhoz, hogy ez kiderüljön.

 

 

Bumbuluţ Krisztina