Belföld

Fogápolás zsenge kortól

2015.07.29 - 08:00

A romániai gyermekek felét 12 éves kora után viszik először fogorvoshoz, noha háromnegyedüknek már életük első éveiben vannak fogproblémáik — áll egy nemrég készült tanulmányban.

A szülők egyrészt a fogászati kezelések magas költségével magyarázzák ezt, másrészt pedig azzal, hogy a kicsik tartanak a fogorvosi beavatkozásoktól. Szakemberek szerint az első fogászati ellenőrzést meg kell ejteni még mielőtt a gyerek betöltené az egy évet, Romániában azonban ez csak elenyésző esetben történik így.

A fogorvosok szerint nem meglepő az az adat sem, miszerint tíz romániai gyerek közül nyolcnak valamilyen fogproblémája van már a hatodik életév betöltése előtt. Felnőttek tekintetében sem jobb a helyzet. A lakosság 20 százaléka soha nem mosott fogat, a többiek pedig átlagban másfél évente cserélik a fogkeféjüket.

Ugyanakkor a városi lakosság évente két tubus fogkrémet használ el, a vidéken élők pedig egy tubust két és fél év leforgása alatt. Ezekkel az adatokkal Románia a sereghajtók között található Európában szájhigiénia tekintetében.

A fogápolás és szájhigiénia fontosságára a Szatmár Megyei Fogorvosok Kamarája és annak elnöke, dr. Simu Flaviu több ízben is felhívta már a figyelmet, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság szakemberei pedig minden tanévben szerveznek tájékoztató, felvilágosító kampányokat az óvodákban és az iskolákban, amelyek során az egészséges életmódra, a helyes száj- és fogápolási technikákra tanítják a gyerekeket — mégis kevés fiatal jár szűrésekre a szakemberekhez, leginkább akkor keresik fel a fogorvosokat, ha már nagy a baj.

Az sem könnyíti meg a Szatmár megyei szülők és gyermekeik dolgát, hogy megszűntek az iskolai fogászati rendelők. A rendszerváltás előtt sok szatmári iskolában működött fogorvosi rendelő, a régi poliklinikán ráadásul nyolc gyermekfogorvos is dolgozott. A szakembereknek az volt a feladata, hogy iskolakezdéskor megvizsgálják a diákok fogait, és rendbe tegyék őket. Mire befejezték az iskolát a tömések, kezelések el voltak végezve.

Mivel azonban több mint két évtizede nem léteznek ezek a rendelések, teljesen leromlott a fiatalok fogainak állapota: sok, húszas évei végén, harmincas évei elején járó szatmárinak protézise van.

Sok szülőben felmerül a kérdés, hogy mikor vigye gyermekét először fogorvoshoz? Sokszor ez az első látogatás már csak akkor történik, amikor valami probléma adódik, pedig ennek nem kéne így lennie. Tévhit, hogy a tejfogakkal nem kell törődni, azokat nem kell betömni, mert úgyis kiesnek. A helyesen kezelt, megtartott tejfogak biztosítják a maradandó fogak megfelelő elhelyezkedését. Az ellátatlan, szuvas tejfogak idővel fájdalmat okoznak, begyulladnak, a maradó fogakat elrontják.

Legalább félévente keressük fel fogorvosunkat, aki figyelemmel kíséri a fogváltást, időben felismeri és kezeli a fog- és ínybetegségeket, fogazati rendellenességeket, kiküszöböli a rossz szokásokat.

Bumbuluţ Krisztina