Belföld

Florin Cîţu: Nem fogjuk államosítani a kötelező magánnyugdíj-rendszert

2021.06.01 - 15:42

Az Európai Bizottság (EB) nem kérte tőle ezt, az EB-t a romániai nyugdíjrendszer fenntarthatósága foglalkoztatja, szögezte le Cîţu a Digi 24 hírtelevízió hétfő esti műsorában. Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi kormánykoalíció meggyőződésből tart ki amellett, hogy nem kell államosítani a kötelező magánnyugdíj-rendszert.

A miniszterelnök arra is rámutatott, hogy az EB-vel való tárgyalásokon nem hangzott el, hogy 'x vagy y évig ki kell tolni a nyugdíjkorhatárt', csak azt a javaslatot ismételték el, hogy Romániának legyen egy fenntartható nyugdíjtörvénye.

'És még van valami, amit meg kell beszélnünk az EB-vel, valami, ami a józan észhez kötődik: ne legyen többé alkalom szülte nyugdíjemelés. Mint például akkor, amikor egy politikai párt a választások küszöbén hirtelen 40%-os nyugdíjemelést eszközöl. Ezek az intézkedések destabilizálják a nyugdíjrendszert' - nyomatékosította Cîţu.

Arra a kérdésre, hogy mi fog történni a nyugdíjrendszerrel, ha most nem tesznek valamit, a kormányfő rámutatott, hogy 15 éven belül fenntarthatósági szempontból veszélybe kerül a rendszer, mivel rengeteg ember fog nyugdíjba vonulni, és egyre kevesebben maradnak, akik hozzájárulást fizetnek be. Emiatt van szükség egy új nyugdíjtörvényre, szögezte még le.

Megemlítette még, hogy legközelebb jövő évben nőnek újra a nyugdíjak, illetve, hogy minden egyes évben lesz bizonyos fokú, az inflációs rátát meghaladó nyugdíjemelés. A gyermekpénz szintén nőni fog minden év elején, tette még hozzá.
AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Nőtt a temetkezési támogatás értéke

Hét és félezer lejről több mint nyolc és félezer lejre nőtt február 13-tól a temetkezési támogatás.
Szatmár megye

Pénzért vett szolgálati idő

Figyelem! A hozzájárulás december 19-ig fizethető.
Szatmár megye

Messze áll a szatmári átlagnyugdíj az országos átlagtól

Nyugdíjemelés ide vagy oda, a Szatmár megyei nyugdíjasok átlagjuttatása még mindig az országos átlagnál jóval alacsonyabb.