Vegyes érzelmekkel beszélt a készülő korszerű Dinamo sportbázisról a Román Atlétikai-szövetség (FRA) elnöke, Florin Florea, aki tegnap munkalátogatásra érkezett Szatmár megyébe, ahol a Megyei Atlétikai Egyesület (AJA) két vezetője, Horea Macarie elnök és Florin Turcu alelnök fogadta.
Mint ismeretes, tavasszal kezdődött meg Ifjúsági táborhely szomszédságában a Sportlíceum Sportbázis (ismertebb nevén: Dinamo-pálya) felújítása. A játéktér műfüves borítást kap, a pálya pedig divíziós mérkőzések rendezésére is alkalmas lesz. Az atlétikai pálya is korszerű gumiborítást kap, viszont csak az egyik felében, 100 méteren lesz négy sávos, a másik felében csak egy sáv marad.
„A LPS-bázis korszerűsítése nem egy multisport-projekt. De legalább megmozdult valami, és ez dicséretes. Legyen ez az első lépés a helyi közösség felé, amely igényt mutat majd arra, hogy kell egy nagyobb, multisport bázis” — mondta a sajtótájékoztatón Florea, aki szerint a jogszabályok kötelezik arra az önkormányzatokat, hogy hasonló volumenű projektnél kikérjék a szakági sportszövetségek véleményét is. „Minket nem keresett meg senki ezzel a projekttel kapcsolatosan. Egy sportbázist nem egy sportszövetségnek épít az önkormányzat, hanem a közösségnek. Ez egy olyan projekt, amivel pillanatnyilag kipipálható egy sportágat. De nem lehet hátast dobni tőle” — vélekedett.
A FRA elnöke hosszan ecsetelte a multisport pályák előnyét is, és kitért arra, hogy hasonló hibákat vétettek Bukarestbe, a Nemzeti Aréna építésénél, vagy Craiován, az új stadion megépítésénél is, ahol mellőzték a futópályát. „Ezekben a stadionokban a focin kívül semmilyen más eseményt nem lehet rendezni. Még koncerteket sem, jelentősebb atlétikai bajnokságokat pedig egyáltalán nem” — tette hozzá.
Pozitív példaként emelte ki Kolozsvárt, ahol az új aréna jelentős bevételi forrás a helyi önkormányzatnak. „Arra kell törekednünk, hogy felzárkózzunk Európához. Óriási hangsúlyt helyeznek a mozgásra, a sportra, és ehhez korszerű infrastruktúrát is biztosítanak. Van már pozitív példa erre Romániában is, de várjuk a többi várost is. Nagyon le vagyunk maradva a szomszédos országokhoz képest, még Szerbiához képest is, amelynek megfelelő infrastruktúrája volt kontinentális atlétikai versenyt is rendezni” — mondta.
Florea arra bátorította Macariét, hogy rendezzenek helyi versenyeket is és teremtsenek hagyományt ezekből. Példaként éppen a nagykárolyi Október 23. Kupa említette, amit idén lesz félszázéves. A torna szervezője, Turcu elmondta, bízik abban, hogy nem szakad meg a hagyomány, és ebben a hónapban megrendezhetik a verseny 50. kiírását. „A román szövetségnek van egy projektje, amely a legrégebbi hazai versenyek támogatását célozza. Ilyen segítségben részesül a nagykárolyi verseny is” — folytatta Florea.
Pesek Attila