Szatmárnémeti

Fizetésmentes a termelői tanúsítvány jóváhagyása

2015.04.30 - 11:00

Az új termelői tanúsítványhoz, illetve az árusítási engedélyek kiváltásához szükséges jóváhagyásokat a szakmai egyesületek részéről ingyenesen szerezhetik be a gazdák.

Amint arról kedden már beszámoltunk, május elsejétől a mezőgazdasági termelők új rendszer alapján értékesíthetik termékeiket az élelmiszerpiacokon, miután ettől a dátumtól érvényét veszti az eddigi, 2001-től használatos termelői bizonyítvány (certificat de producător). Ezeket a termelői tanúsítvány (atestat de producător) és az árusítási engedély (carnet de comercializare) váltja fel, amelyeket a helyi polgármesteri hivatalok bocsátanak ki, érvényessége egy évre szól a kibocsátás dátumától számítva, és félévenként kell láttamoznia az illető település polgármesterének. A termelői tanúsítvány kiadását jóvá kell hagyniuk (aviz consultativ) a különböző megyei, regionális vagy országos szintű szakmai egyesületek helyi szervezeteinek.

Az új rendszerben utóbbi szabályozás alkalmazása okoz gondokat, ezért is hívta össze a prefektusi hivatal szerda délelőttre a megye községeinek jegyzőit és az egyesületek képviselőit, hogy tisztázzák a dolgokat. Eugeniu Avram kormánybiztos a félreértéseket elkerülendő már az elején leszögezte, hogy a törvény szerint ezek a jóváhagyások ingyenesek minden igénylő számára, attól függetlenül, hogy tagja-e vagy sem az illető szakmai egyesületnek. Ioan Cioltean, a Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztási Igazgatóság vezetője elmondta, Szatmár megyében 10 szakmai egyesület (méhészeti, pálinkatermelő, bortermelő, szarvasmarha-tenyésztő, juhtenyésztő, biotermelő, zöldségeket és gyümölcsöket termelő) tevékenykedik szabályos jogi keretek között, és ezekhez kell fordulni a jóváhagyásokért. Az egyik egyesület képviselője ugyan kijelentette, hogy csak a tagoknak — akiknek évi 40 lej a tagdíj — tudnák ingyenesen megadni a jóváhagyást, ismételten felhívták a figyelmet, hogy ez ingyenes. A prefektus ezért kérte a polgármesteri hivatalok és az egyesületek képviselőit, hogy vegyék fel a kapcsolatot egymással, és működjenek együtt a helyzet megoldásában, hogy a gazdák ne szenvedjenek hátrányt.

A gyűlés egy másik témája volt a legelőgazdálkodási szabályzat (amenajament pastoral) elkészítése és előírásainak a teljesítése, amely minden település esetében kötelező, ahol a községi legelők a helyi állattenyésztő egyesületek által vannak kibérelve és karbantartva. A szabályzat szükséges a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) által nyújtott támogatások kérvényezéséhez, ennek határideje június 15. A szabályzat elkészítésének segítésére tanácsadás céljából megalakult egy megyei szintű munkacsoport, de csupán 3–4 polgármesteri hivatal fordult hozzá, ami érthetetlen, tekintve, hogy ennek elkészítése hosszabb folyamat. A jegyzők többsége a pénz hiányát hozta fel a késlekedés okaként, Altfatter Tamás alprefektus szerint viszont erre már korábban kellett volna elkülöníteni pénzt a helyi költségvetésből, tekintve, hogy ez egy 2013-as kormányrendelet. Az ülésen szintén jelen lévő Gabriel Leş, az APIA vezetője elmondta, nagy kár lenne, hogy ezekre a legelőkre ne kapjanak támogatást, és ezáltal elhanyagolttá váljanak. Leş ugyanakkor megsürgette a gazdákat is az egységes támogatási kérelem benyújtására, hiszen már csak másfél hónap van hátra, és mindössze 11 százalékban adták be a gazdák, van olyan község, ahonnan egyet sem nyújtottak be, de van olyan is, ahonnan már másfél száz kérelem érkezett a hivatalhoz. Az állattenyésztési támogatásra vonatkozó kérelmeket egyelőre még nem lehet benyújtani.

Romász János