Nemcsak egészséges de finom is a lencséből készült étel. A lencse az egyik legjobb fehérjeforrás, a szója után a legmagasabb a fehérjetartalma. Minden féle ételt készíthetünk belőle.
Kolbászos lencseleves
Hozzávalók: 25 dkg lencse, 1 fej vöröshagyma, 1 szál fehérrépa, 1 szál sárgarépa, 4 evőkanál olaj, 1 evőkanál liszt, 1,5-2 liter víz, 1-2 babérlevél, 1 evőkanál csípős paprikakrém, 1 evőkanál mustár, 2 dl tejszín vagy tejföl, 15-20 dkg házi kolbász. A lencsét egy éjszakára beáztatjuk, a vöröshagymát, sárgarépát, petrezselyemgyökeret megtisztítjuk és apróra vágjuk. Olajon megfuttatjuk a hagymát a zöldségekkel, pár percig pirítjuk, liszttel meghintjük, kevergetve pirítjuk, majd a vízzel felöntjük. A leszűrt lencsét hozzáadjuk, babérlevéllel, csípős paprikakrémmel, mustárral ízesítjük. Nagy lángon felforraljuk, kis lángon, lefedve puhára főzzük. Tejszínnel vagy tejföllel dúsítjuk, pár csepp ecettel, fél csokor felaprított petrezselyemzölddel ízesítjük. A házikolbászt karikára vágjuk, olajon kissé megpirítjuk, tálaláskor a levesbe szórjuk.
Pikáns rizses lencse
Hozzávalók: 2 nagy fej vöröshagyma, 2 cikk fokhagyma, 1 ek olívaolaj, 20 dkg lencse, fél bögre rizs, ételízesítő, 1 paradicsom v. 1 kicsi konzerv sűrített paradicsom, só, bors, mustár, curry por (pikáns, bármilyen fűszerrel keverve, pl. garam masala), chili. A lencsét előző este beáztatjuk, így könnyebben fő meg, de ha elfelejtettük, az sem gond. A lencsét és a rizst külön főzzük meg. A 2 hagymát felkockázzuk, és megpirítjuk olívaolajon. Erre tesszük a lencsét, majd felöntjük vízzel, és főzeléket készítünk belőle, de a habarást stb. kihagyjuk. A rizst is föltesszük főni, a vizébe ételízesítőt és fűszereket rakunk (curry, só stb.) Ha a lencse kész, 2 teáskanál mustárt teszünk bele. Nyugodtan elfőzhetjük a főzelék levét, a lényeg, hogy puha legyen a lencse. Akár szét is főzhetjük kissé. A rizst leszűrjük. A lencsébe belekeverjük a sűrített paradicsomot. Ha nyers paradicsommal dolgozunk, még korábban is hozzáadhatjuk kockára vágva. Kis láng fölött apránként hozzáadjuk a rizst. Szükség esetén tovább fűszerezzük, hozzáadjuk a chilit is a végén.
Bolognai lencse
Hozzávalók: 40 dkg lencse (beáztatott), 1 babérlevél, 1 fej vöröshagyma, 10 dkg füstölt szalonna, 60 dkg darált hús, 8 ek sűrített paradicsom, 2 ek ketchup, só, bors, kakukkfű, rozmaring, 2 ek olaj, 1-1,5 dl vörösbor, 8 dkg reszelt sajt, szárított petrezselyem. A beáztatott lencsét sós vízben a babérlevéllel együtt megfőzzük. A felkockázott szalonnát kissé megpirítjuk az olajon, majd a felaprított hagymát megfuttatjuk rajta. Hozzáadjuk a darált húst, és kifehéredésig pirítjuk, kb. 10 perc. Sózzuk, borsozzuk. Belekanalazzuk a paradicsompürét és a ketchupot, majd felöntjük kb. 2 dl vízzel, hogy sűrű mártást kapjunk. Kakukkfűvel és rozmaringgal ízlés szerint fűszerezzük. Lassanként hozzáadjuk a vörösbort, és 10-12 percig pároljuk. Ha elkészült, beleforgatjuk a leszűrt lencsét, majd tálalás előtt megszórjuk reszelt sajttal és egy kis petrezselyemmel.
Lencsesaláta
Hozzávalók: 40 dkg lencse, 20 dkg virsli, 1 csokor snidling, 15 dkg lilahagyma, 1 db citrom, 1 db babérlevél, 2 dl tejföl, 2 dkg mustár, 1 gerezd fokhagyma, 2 db kemény tojás, salátalevél díszítéshez. A lencsét beáztatjuk, és pár órán át állni hagyjuk, majd gyengén sós, babérleveles vízben puhára főzzük. Vigyázzunk arra, hogy ne főzzük szét. Ha megpuhult, kihűtjük, leszűrjük és hűtőbe tesszük. A virslit vékonyabb karikákra szeleteljük, a lilahagymát karikára vágjuk és félretesszük. A tejfölt nagyobb edényben összekeverjük a mustárral, a finomra vágott snidlinggel, a zúzott fokhagymával, a citromlével és törött borssal. Ebbe az öntetbe keverjük a lencsét, a virslit, a hagymát, és 1 órán át állni hagyjuk, hogy az ízek jól összeérjenek. Tálaláskor zöld salátalevelekkel körberakott tálban tálaljuk, keménytojás gerezdekkel és hagymakarikákkal díszítjük.