Szatmárnémeti

Finito: profán élethelyzet, Molière-i emelkedettség

2013.11.17 - 12:57

Az Északi Színház Harag György Társulata pénteken a szatmárnémeti Szakszervezetek Művelődési Házában mutatta be Tasnádi István: Finito, avagy a Magyar Zombi című verses komédiáját. A tapsból ítélve az előadás elnyerte a szatmári közönség tetszését.

 

Tasnádi István 2007-ben megírt Finito (Magyar Zombi) című művét műfajilag „pszeudo-molière”-nek nevezi. A szerző bevallása szerint a Finito alapötletét Nyikolaj Erdmant Az öngyilkos című drámájából lopta, de szereplői Molière-i stílusban, rímhasználattal beszélgetnek. Az előadás sokszor amiatt válik humorossá, hogy minden földhözragadt, szerencsétlen, hétköznapi figurának megadatik a fennkölt stílusban való fogalmazás méltósága. Nagyon furcsa, amikor paraszti környezetben egy földművelő, egy egyszerű ember Molière-i verselésben beszél. Van valami hihetetlen izgalmas kisülése ennek az ütközésnek. A profán élethelyzet és a Molière-i emelkedettség egy nagyon izgalmas feszültségforrás. Blondin Gáspár munkanélkülivé vált, és hirtelen rájött, hogy kiüresedett az élete, úgy érzi, hogy a kátyúból nincs lehetősége kimászni. Öngyilkossági gondolatokat kezd dédelgetni magában ez a negyven körüli férfi. Megtudjuk, hogy rövid időn belül véget ér az élete, és a környezetében mindenki a maga módján, a saját érdekeinek megfelelően próbálja kihasználni a halálát. A Finitoban is, mint a hiénák, mint a dögkeselyűk támadnak a még élő személyre, a társadalom különböző rétegeiből származó egyedek rácsapnak erre a lehetőségre, és megpróbálják saját céljaik megvalósítására felhasználni a főhős tervezett vagy bekövetkezni vélt halálát. A darab sokszor hihetetlenül torokszorító, mégis alapvetően humoros formában mutat be egy borzasztóan profán környezetben játszódó, nagyon hétköznapi szituációsort.

Élő show

A darab főszereplője egy negyvennégy éves munkanélküli, aki elhatározta, hogy öngyilkos lesz, bezárkózik a kerti WC-be. A történet érdekessége az, hogy a főhős eladja a sztorit egy kereskedelmi televíziónak, hogy az élőben közvetítse az öngyilkosságot. Varjas Zsófi látványtervező díszletének és jelmezének központi eleme a ház udvarán lévő WC, eköré gyűl mindenki, aki élete föllendülését várja Blondin Gáspár halálától. A szereplők szabadon engedhetik játékos fantáziájukat a sablonokból épített figurák kiszínezésében. István István Blondin Gáspár szerepében a hétköznapi embert alakítja, akiről sose derülne ki, hogy megvan a magához való esze, ha nem sodródna bele öngyilkossága kiárusításába. Előbb lomha, később csalafinta, hagyja, hogy sodorja a játék hulláma. A feleség szerepében Lőrincz Ágnes hajlandó lenne mindent megtenni azért, hogy házasságuk újra megszépüljön — még azt is bevállalja, hogy benne van a hiba, amiért férje egy ideje nem vonzódik hozzá, magát tekinti felelősnek azért, mert férjében nem tudja ébren tartani a szexuális vágyakat —, de minden próbálkozása eredménytelen. Vali fáradt középkorú asszonyként ébred rá, hogy talán tartogat neki még valamit az élet — akár életet — egy sztárpszichiáter mellett, aki nem vett őt komolyan. A vejétől mielőbb szabadulni vágyó anyóst Kovács Éva tetterővel és epés humorral formálja meg. Blondin Gáspár öngyilkosságát ügyesen használná fel a kis közösség anyagi gondjainak a megoldására a polgármester, akit Nagy Orbán alakít. A helyszínen felbukkanó költőt Bodea Tibor játssza, aki a költőtársadalom sorsának jobbra fordulását reméli Blondin halálától. A Tigris Nikit megformáló Gál Ágnes popdívában nincsenek közösségi érzések, ő kizárólag a saját karrierjét szeretné építeni, magát néhány pletykalap címoldalára juttatni az öngyilkosság ürügyén, hogy sikerüljön elhitetni, Gáspár miatta lett öngyilkos. Gaál Gyula, a szomszéd Misi kicsit együgyű, tehetetlen, de igyekszik önmagát is felülmúlni az érdekei miatt. Bándi Johannának sikerül bamba vigyorokat mutatni a közönség felé, amelyekkel a szenzációt hajhászó tévériporterek stílusát utánozza, megmutatva azt is, hogy a szakma gyakorlói elég sokszor kerülnek kiszolgáltatott helyzetbe. Az operatőrt alakító Marosszéki Tamás semmiben sem különbözik a televízióból ismert szenzációért futkosó tévésektől. A médiaszemélyiséget alakító Varga Sándort kihívás elé állította a rábízott feladat, hiszen a társulat tagjaként ez volt számára a legnagyobb szerep, ezzel sikerült is azonosulnia. A Pál-show karrierjének a csúcsát jelentette volna, de fordult a kocka, Blondin nem lett öngyilkos, mert rájött, hogy élni jó. Mégis meg kellett halnia, mert mások arra jönnek rá, hogy nélküle élni még jobb.

Az előadás hangulatát és színvonalát növelte Szemenyei János zenéje, valamint a jelenetek közötti űrt betöltő balettjelenetek, amelyeket Crăciun Catinca és Vadnay Dorka Kincső adott elő Gabriela Tănase koreográfiájával.

 

 

Elek György