Vidék

Filmbe illő tömegbaleset-szimuláció

2015.09.07 - 09:40

Egymástól független állami és civil egyesületek, egészségügyi intézmények és katasztrófaelhárító egységek baj esetén történő együtt dolgozását tesztelték szombaton Tasnádon. Jól ment, de mehetett volna jobban is.

Szombat reggel kilenckor szólalt meg a vészhelyzetben felüvöltő sziréna a tasnádi SAB RO fémfeldolgozó udvarán, az előre megírt forgatókönyv alapján megtörtént a gyárépületben a robbanás, értesítette az első mentőegységeket a biztonsági szolgálat, kezdődhetett a gyakorlat. A forgatókönyv szerint hatalmas robbanás történt a gyárban, a sérültek száma nagy, az épületben füst gomolyog, az embereket mielőbb ki kell menteni, el kell látni és el kell szállítani, a helyszínt biztosítani kell, a tüzet el kell oltani, a további katasztrófát meg kell előzni, és a baleset okait fel kell fedni. Ilyen sokrétű feladat várt a megye minden tájáról érkező katasztrófaelhárító egységekre, de a szimulációt megtervezők a közbelépés gyorsasága helyett sokkal inkább arra voltak kíváncsiak, az egymással talán először találkozó mentőegységek tagjai hogyan tudnak egymással együtt dolgozni, és mennyire jól koordinálható egy ilyen összetett mentési munka. A mentést a Szatmár megyei Multisalva Egyesület irányította, Fülöp Szabolcs vezetésével, a szimulációt kezdeményező németországi Freunde Socialprojekte für Romania jelen lévő aligazgatója szerint várakozásokon felüli volt az elért eredmény, még akkor is, ha nem minden az eredetileg eltervezettek szerint zajlott.

 

Minden egységnek akadt dolga

 

A kilenc óra tájban történt „robbanás” után a mentők, a csendőrök, a rendőrök, a városi rendőrök és a tasnádi önkéntes tűzoltók érkeztek először a helyszínre, az épületből utóbbiak által kihozott „sérülteket” egymás után szállították kórházba, vagy látták el az udvaron, míg fordult a mentőautó. A helyzetet annyira komolyan vették, hogy egészen a beutaló megírásáig nyomon követték az egészségügyi folyamatot, a helyszínt még csendőrök biztosították. Segítségül érkeztek a lázári önkéntes tűzoltók, akik gázmaszkot öltve az utolsó, nehezen megközelíthető sérülteket is kimentették a még mindig gomolygó füsttel teli gyárcsarnokból, a biztonság kedvéért vegyvédelmi ruhás, kémiai fertőzést mentesítőt is a helyszínre hívtak.

A Multisalva hegyimentői menekítették ki az utolsó, tetődarura szorult munkásokat, az Angel Dog idomított kutyája a romok alá szorult, az esetleges önkívületi állapotban lévő embereket kereste. Rendőri és csendőri közreműködéssel két szökevényt is keresett a nyomkövető kutya, a forgatókönyv szerint ők voltak gyanúsíthatóak azzal, hogy elkövették a szimuláció végső számvetése szerint tizenhét fő súlyos vagy kevésbé súlyos sérülését okozó robbantást.

 

 

 

Princz Csaba