Szatmárnémeti

Figyelmesnek kell lenni online rendeléskor

2017.03.16 - 13:26

Az idei fogyasztóvédelmi világnap központi témája az online vásárlás volt. Főleg a 20 és 40 év közötti korosztály rendel interneten.

Március 15-én van a fogyasztóvédelmi világnap, az ünnepnap kapcsán szervezett kampány témája idén az volt, hogy a fogyasztót milyen jogok illetik meg a digitális térben.

A Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Hatósághoz beérkezett 626 reklamáció 5 százaléka fűződik az internetes vásárlásokhoz — tájékoztatott Maria Pinter, a hatóság vezetője. Az esetekből világosan leszűrhető, hogy a fogyasztók jobban ismerik jogaikat elméletben, mint a gyakorlatban. Ezen a téren a vásárlók a következő problémákkal szembesülnek a leggyakrabban: nem olvassák el tüzetesen a weboldalon az online rendelési szabályokat, és arról sem tájékozódnak időben, hogy milyen módon juthatnak a rendelésük birtokába, nem tudják, milyen feltételek mellett mondhatják vissza a megrendelést vagy milyen feltételekkel küldhetik vissza az árut. Az internetezők körében egyre népszerűbb az e-kereskedelem, az online vásárlók döntő többsége a 20 és 40 év közötti korosztály közül kerül ki. A leggyakrabban a nagy értékű háztartási gépek és okoseszközök — telefonok, táblagépek, tévék — miatt tesznek panaszt a fogyasztóvédelemnél. Fontos tudni, hogy az online megrendelt árut futárszolgálat szállítja ki, és az is előfordult, hogy a vásárlóhoz már sérült állapotban ért az áru. A hasonló kellemetlen helyzetek elkerülése érdekében azt ajánlják, hogy a megrendelő még a futár jelenlétében bontsa ki és ellenőrizze a tárgyat, és amennyiben hibás a termék, ne vegye át a csomagot, s akkor a futárcég vissza fogja vinni a feladónak — magyarázta Maria Pinter a tegnapi sajtótájékoztató alkalmával.

 

 

Karikás Enikő