Belföld

Figyeljünk állatainkra is a nagy hidegben!

2015.01.07 - 09:00

Az elkövetkező időszakra extrém hideg éjszakákat és alig valamivel enyhébb nappalokat jósolnak a meteorológusok, ezért különösen oda kell figyelnünk háziállataink állapotára, ellátására.

A természet bölcsessége révén a téli hideg nem egyik pillanatról a másikra áll be, a megfelelően táplált háziállatok az ősz során a fokozatosan csökkenő hőmérséklettel párhuzamosan téli bundát növesztenek — de a gazdának is hozzá kell járulnia a téli komfort megteremtéséhez. Az állattartóktól rendkívüli helytállást követel a zord időjárás, a nagy fagyokban különösen oda kell figyelni!

Száraz, tiszta és bőséges, vastagon almozott, huzatmentes pihenőhelyet kell biztosítani a haszonállatoknak, a legnagyobb figyelmet a fiatal állatok, borjak, csikók igényelnek. A szarvasmarhák ellését követően az első napokban a borjak lehetőleg ne kerüljenek ki a külső ketrecekbe, a tökéletes felszáradásra, a föcstej (kolosztrum) itatására nagy gondot kell fordítani. A mesterséges itatás során az itatóvödörbe adagolt tejet elő kell melegíteni, figyelembe véve, hogy a hidegben jelentős a tej visszahűlése.

A rendkívüli hidegben a legnagyobb gondok egyike a jó minőségű ivóvíz biztosítása, hisz a vízvezetékrendszert meg kell óvni az elfagyástól és megfelelő hőmérsékletű vizet kell biztosítani az állatoknak. Az itatókat, azok szigetelésének épségét ellenőrizni kell a folyamatos vízmozgás érdekében. Ha a víz megfagy az itatóban, az állat nem tud elegendő mennyiséget magához venni, ezért az itatót mindig fagymentesen kell tartani.

A közlekedési utak csúszásmentességét homokkal, fűrészporral, szalmaszecskával biztosítsuk. A tehenészetekben fejéskor az elő- és utófertőtlenítőt melegen kell tartani, és a bimbók tisztítását lehetőleg víz nélkül végezni, nem mosni! Előnyben kell részesíteni azokat az utófertőtlenítőket, amelyek ápolják és védik a bimbók bőrét, a fejőkelyheket pedig a fejés megkezdése előtt fel kell melegíteni.

Szintén nagyon fontos a takarmányterek hómentesítése, valamint a fagyott takarmánycsomók eltávolítása. Növelni kell a kiosztott takarmány mennyiségét, illetve energiakoncentrációját, hiszen télen az állatoknak több energiára van szükségük, s ez fokozottan vonatkozik a beteg állatokra. Ilyenkor a silófalak megbontásánál is óvatosabban kell eljárni, kisebb fogásokban kell lemarni a szükséges mennyiséget.

Házi kedvencünkre is gondoljunk!

A nagy hidegben kint tartott kedvenceink — kutyák, macskák — számára feltétlenül biztosítsunk energiában dús eleséget. Napközben többször ellenőrizzük az ivóvizes tálakat, a fagyott vizet pedig cseréljük langyosra. Ne feledjük: a hidegben nem csökken kedvenceink mozgásigénye. Minden nap szánjunk időt a velük való sétára, játékra.

A négylábúak számára a hideg időszakban szélvédett (lehetőleg fűtött) tartási helyet kell biztosítani. Meg kell előznünk a bajt, hiszen a háziasított gazdasági és hobbiállatokért az ember a felelős, megóvásuk a gazda erkölcsi és büntetőjogi felelőssége.

A tömbházakban tartott kutyákra a hideg téli napokon a gazdik gyakran ruhát, cipőt adnak. Ez amolyan divathóbortnak tűnhet, az öltöztetésnek azonban fontos szerepe is lehet, hiszen a lakásokban tartott kutyákat télen is meg szokták fürdetni. Ilyenkor az állatok szőrét védő faggyú- és zsírréteg lemosódik és nem védi meg őket a hidegtől. Ha hosszabb ideig kint tartjuk a jeges szabadban lakáshoz szokott kedvencünket, könnyen megbetegedhet.

Az udvaron tartott kutyákról se feledkezzünk meg. Ha eddig nem volt, legalább most szerezzünk be egy kutyaházat és a megszokott, száraz koszt helyett néha adjunk meleg vagy langyos, főtt ételt.