Szatmárnémeti

Fiatalos és színes jubileumi találkozó

2022.07.11 - 10:13
A harmincadik szatmárnémeti Véndiáktalálkozó ért véget — hatalmas bulit követően — szombat este az iskolaudvaron, de amíg ez megtörtént, két napon át színes programkavalkád várta a találkozni érkezőket. „Egy olyan rendezvény, ahol itthon vagyunk.”

Péntek délután a hagyományokhoz híven a Kölcsey Ferenc Főgimnázium előcsarnokában kezdődött a Véndiáktalálkozó, a jelenlevők koszorút helyeztek el az előtérben található In Memoriam táblánál. A Véndiákszövetség nevében Bálint Zsuzsa tanárnő köszöntötte a megjelenteket, megemlékezve a legutóbbi találkozó óta eltávozott szatmári véndiákokról, a szervező VDSZ titkáráról, Kruzlics Jánosról, illetve oktatókról, Katona Sándorról és Fejér Kálmánról.

Az öröm ünnepe

Pataki Enikő, a főgimnázium igazgatónője úgy fogalmazott: az a nemzet tud tovább élni és megmaradni, amely képes iskolát teremteni és fenntartani. Ezen folyamatban kiemelkedő szerepe van a Véndiáktalálkozónak. Különleges színfoltja a szatmári magyar közösségnek, mert képes megújulni, és továbbadni, megőrizni értékeket. Magyar Lóránd parlamenti képviselő meglátása szerint a Véndiáktalálkozó mindig az öröm, a találkozás ünnepe, ugyanakkor emlékezés azokra is, akik nem lehetnek már jelen a nagy találkozáson, legyenek tanárok vagy egykori diáktársak.

Máig itt vannak közöttünk

Ezt követően a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmóniában folytatódott az esemény, ahol Muhi Sándor, a Véndiákszövetség alapító tagja mondott köszöntő beszédet, megemlékezve arról, hogyan kapta a Véndiákszövetség a Kölcsey Ferenc elnevezést, de a véndiák-találkozók fontosságáról is beszélt:
„Úgy gondolom, hogy a jubileumi ünnepség alkalmából emlékeznünk kell azokra a szervezőkre, ismerőseinkre, barátainkra is, akik az évek során eltávoztak ugyan közülünk, de lelkes munkájuknak, eredeti ötleteiknek, elkötelezettségüknek köszönhetően máig itt vannak közöttünk, hiszen példájuk, útmutatásuk a mai napig jótékonyan hat. Emlékezzünk jó szívvel, szeretettel Ligeti László Zoltánra, Grebur Miklósra, Jakab Árpádra, Tóth Juditra, Dutkay Elemérre, Jékel Gézára és Zsuzsára, a közelmúltban elhunyt Kruzlics Jánosra, Fejér Kálmánra és a többiekre: barátokra, egykori tanárokra, osztálytársakra, mindenkire, akiket sokan a szívükben hordanak. (…) Hozhatunk Szatmárra kötéltáncosokat, elefántokat, mulatóssztárokat, tűzijátékot, semmi sem helyettesítheti élő hagyományainkat, helyi értékeinket, jellegzetességeinket, és ez a megállapítás nem csak a véndiák-találkozókra, hanem minden tömegrendezvényre érvényes.”
Ezt követően a filharmónia művészeinek ünnepi hangversenyét hallgathatta meg a közönség. Dr. Duffek Mihály néhány szóban beszélt barátságukról a majdnem három éve elhunyt dr. Fátyol Rudolf hegedűművésszel, majd kezdődött az ünnepi előadás, amelyiknek a darabjai mind igazán jó választásnak bizonyultak, minden résztvevő varázslatos zenei utazáson vehetett részt, majd a jelenlévők megkoszorúzták dr. Fátyol Rudolf emléktábláját.

Néptánc

Az ünnepi megnyitó után is változatos programok voltak — a Kölcsey Ferenc Főgimnázium ebédlőjében érdekes beszélgetés folyt a néptáncról, a néptánccsoportok múltjáról és jövőjéről. Bálint Zsuzsa és Fisár Erika tanárok múltidéző beszélgetést vezettek, régi fotók és videók segítettek a ráhangolódásban. Elhangzott, hogy a szatmári néptáncmozgalmat a néhai Fejér Kálmán és társai indították újra. A jelen levő Görbe Éva, Csipő Irma és Juhász Paula tanárnők meséltek arról, hogyan lettek vezetői a néptánccsoportoknak, de arról is, hogy napjainkban milyen nehézségei vannak a néptáncoktatásnak, illetve arról is szó esett, hogy ha a tanügyminisztérium jóváhagyja, akkor rövidesen választható tantárgyként lehet majd a néptáncot oktatni. A kellemes beszélgetést követően a Szatmár megyei Szamoshát Néptáncegyüttes fellépése alapozta meg a táncházat, ahol a marosvásárhelyi Üver zenekar húzta a talpalávalót.

Fiatalos programkavalkád

A néptáncosok találkozójával párhuzamosan Eredet kvízműsoron vettek részt az érdeklődők a Next kávézóban. Kovács Zsolt kvízmester, KoZso vezetésével tekintettek vissza saját és felmenőink életének fontos momentumaira. A kvízest ezúttal is kellemes időtöltésnek bizonyult, a jelenlévők jól szórakoztak, miközben tudásukat is próbára tették. A MusiC’at adott helyet a Szatmárnémeti Sörpong Egyesület szervezésében megtartott Beerpongnak, mely iránt jelentős érdeklődés volt a fiatalabb generáció körében. Az est egy önfeledt Fiatalos Véndiákbulival ért véget.

Érettségi találkozók

Ahogy a korábbi években is, a szombati eseményeknek az egykori Kölcsey Ferenc Gimnázium, most Szatmárnémeti Református Gimnázium udvara ad otthont. 11 órától, a becsengetést követően az érettségi találkozós osztályok bevonulása és a zászlók felszalagozása zajlott, 70, 65, 60, 55, 50, 45, 40, 35, 30, 25, 20 és 10 éves érettségi találkozójukat ünneplők vonultak végig a többiek előtt. Az udvar kerek évfordulós érettségi találkozót ünneplő osztályközösségektől volt hangos. A vidám nevetések, szeretetteljes ölelések, a viszontlátás öröme tette igazán különlegessé a 30. Jubileumi Véndiáktalálkozót, a rendezvénynek ez a központi eseménye.
Tóth Géza Ivor, a Szatmárnémeti Véndiákszövetség alelnöke egy Váci Mihály-idézettel köszöntötte a megjelenteket: „Csak ezt az utat el ne hagyjam,/ jegenyesort az alkonyatban,/ mely küszöböktől hoz idáig,/ s körül a Földön – visz hazáig!”, és ezen sorokra alapozta ünnepi gondolatait is: „Erre a hazáig vezető útra gondolok, amikor visszaemlékszem 1992. szeptember 12-ére, az első Véndiáktalálkozóra, amikor már köszöntött a zöld-fehér tábla az iskola bejárata fölött: „Az Alma mater visszavár!” Azóta is ez a jelmondatunk, városunk, iskolánk visszavár.” A vonulást, a meghitt perceket és a szép szavakat követően a megjelentek harangszóval és egyperces csenddel emlékeztek elhunyt tanáraikra és diáktársaikra. Nm. és ft. Schönberger Jenő püspök és Kiss József főjegyző ökumenikus imában adtak hálát a Véndiáktalálkozókért.

Szatmárnémeti lélegzik

„Reméljük, akik messzi tájakról tértek haza ünnepelni, látják, hogy jó irányba haladunk, épül-szépül az iskola, új utak épülnek, fejlődik a térség, a város. Azt szeretném, hogy a ma 30 éves rendezvény 130 év múlva is ugyanilyen sikeres, tömegeket vonzó esemény legyen” — fogalmazott a pulpitusról Pataki Csaba Szatmár megyei tanácselnök, míg Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester úgy fogalmazott: „Egy olyan rendezvény, ahol itthon vagyunk, Szatmáron vagyunk, és jó volt látni, hogy a több évtizede érettségizettek ma is ugyanúgy beszélgetnek, mint annak idején az iskolapadokban. Az évek változnak, a világ változik és vele együtt változunk egy kicsit mi is. A véndiákok jelenléte bizonyítja azt, hogy Szatmárnémeti él, Szatmárnémeti lélegzik.”

Emlékplakett

Az ünnepi beszédeket követően Gönczy Gábor, a Véndiákszövetség elnöke és Tóth Géza Ivor kézzel készített, egyedi emlékplaketteket adtak át mindazoknak, akik az elmúlt 30 év során segítették a Véndiákszövetség munkásságát, a Véndiáktalálkozók megszervezését. Emlékplakettet kapott: Ábrám Sámuel, Barabás Gréti, Berkeszi Zsolt, Boór Béla, Czinzel László, Dobosi Ferenc, Donka Barnabás István, dr. Duffek Mihály, Fux János, Gönczy Gábor, Görbe Éva, Ilonczai Annamária, Muhi Sándor, Muzsnay Árpád, Pataki Enikő, Pittner Sándor, Stier Péter, Szejke Lóránd Vilmos, Szilágyi Éva és dr. Varga Attila. A délelőtti esemény végén megkoszorúzták az iskola falán található In Memoriam táblát.

Kiállítások

A programok ideje alatt az Aurel Popp Művészeti Líceum udvarán tíz és hat között a Máltai Szeretetszolgálat önkéntesei várták a legkisebbeket szórakoztató feladatokkal és rengeteg meglepetéssel. Déltől a szatmárnémeti Iparosotthonban kiállításmegnyitók követték egymást: Muhi Sándor képkiállítása; EKEART — az Erdélyi Kárpát-Egyesület fotókiállítása; 30 éves határkőnél - cserkésztörténeti kiállítás. Elek György irányítása alatt Szatmári tollak címmel szervezett kiállítást ugyanide a Szamos Diákirodalmi Kör szerzők könyveiből az elmúlt két év során megjelent szatmári. IllesztgetŐ címmel vers-összeállítást mutatott be a Szamos Diákirodalmi Kör, Besenyődi Judit verseiből válogatva, majd Medve A. Sándor: Konfirmáltak anyakönyve 3. kötet bemutatójára kerül sor.

Könyvbemutató

Szombaton négy órától a véndiák-találkozó fő helyszínével szomszédos Aurel Popp Művészeti Líceumban lehetett találkozni Fehér Imola költőnővel, akinek nemrég jelent meg VálóVersek című kötete. Az esemény zenei és képi hátteréről Orbán Emőke gondoskodott. Ezt követően nyílt meg Kállay Attila Szatmári épületek elnevezést viselő kiállítása, amelyiket Szőcs Péter, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatóhelyettese méltatta, a megnyitót Kozma Dorka zongorajátéka tette különlegessé.

Koncertek

Az idei találkozót elismert zenei előadók koncertjei színesítették. Szombaton Pfeifer Melany és zenekara, a Mel'amour, aztán az elbűvölő hangú Vaskó Makkával kiegészült budapesti Villon Trió lépett színpadra, majd este nyolctól a Mindhalálig Beatles produkciót nézhette meg a közönség, ennek zenéjére már többen is táncra perdültek. Este kilenctől a FunkYou-é volt a Véndiáktalálkozó színpada. Utcabáli hangulat vette kezdetét tíztől, amikor is Vargáék következtek a színpadon, akik töretlenül muzsikáltak minden eddigi véndiák-találkozón. A véndiákbuli éjfél után ért véget, amikor búcsúdal zárta a 30., jubileumi szatmárnémeti Véndiáktalálkozót. SZFÚ

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Péntek 13: elmaradt a Lotfi Begi koncert

A szombat már nem babonás péntek, nem lesz programváltozás az Expo Industryn.
Szatmárnémeti

Találkozzunk jövőre is, a 33. Véndiáktalálkozón!

A 2024-ben 32. alkalommal megtartott Véndiáktalálkozón részt vevők változatos helyszíneken kéttucatnyi program közül választhattak.
Szatmárnémeti

Szatmárnémetiben koncertezik a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar pénteken

Szatmárnémetiben koncertezik a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar – a hangversenyre a belépés díjtalan.