Szatmárnémeti

Fertőtlenítő folyadékok az idősotthonokba

2020.04.23 - 08:35

„Jelezték, hogy a megyebeli idősotthonokban nagy szükség van fertőtlenítő folyadékokra, ezért most a szatmárnémeti öregek házába 50–50 liter felületi és kézi fertőtlenítőszert hoztunk (természetesen virucid típusút, azaz olyan vírusölő hatású szert, amely a vírusok génszerkezetét kémiailag megváltoztató hatóanyagot tartalmaz, melynek használata révén a vírusok elvesztik virulens, vagyis fertőzőképes, mérgező hatásukat), 90 litert viszünk a nagykárolyi, míg 50–50 litert a mezőpetri és mezőfényi idősotthonokba” — magyarázta Pataki Csaba szerda délelőtt, miközben Kereskényi Gáborral, Turos Lóránddal és Nagy Szabolccsal közösen kipakolták-átadták a fertőtlenítőszeres dobozokat, hiszen a közel 300 liternyi folyadék a Szatmár megyei RMDSZ szervezet nevében érkezett az otthonokba, a magyar kormánytól bő egy héttel korábban kapott nagy tételes gyorssegélyből.

„Ezen a héten egyébként újabb védőfelszerelés-szállítmány érkezik Szatmárba, ezúttal egy magyarországi kft. jóvoltából, 10 000 darab sebészeti maszk formájában — első körben a családorvosok között osztjuk ki őket, illetve azon egészségügyi intézményekben, ahol nagyon megfogyatkoztak a már korábban szétosztott tételek” — tette hozzá Pataki.

Munkahelyi elkülönítésben a szociális dolgozók

A fertőtlenítő folyadékok átvételénél természetesen jelen volt a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságot vezető Mariana Dragoş is, hiszen a szatmárnémeti Speranţa idősotthon is az igazgatóság fennhatósága alá tartozik, s mint kérdésünkre válaszolva elmondta, Szatmár megyében szerencsére — és a megyei tanács, Pataki tanácselnök s az érintett önkormányzati vezetők hozzáállásának köszönhetően — sikerült a mindenki számára lehető legoptimálisabb módon megoldani a szociális dolgozók munkahelyi elkülönítését. Mint ismeretes, április 10-én a koronavírus-fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében hatályba lépett a 8-as számú katonai rendelet, amely kötelezővé teszi a szociális ellátási központokban, az idősotthonokban, a gyermekotthonokban, a testi és szellemi fogyatékkal élőket ápoló központokban dolgozó személyzet 14 napos munkahelyi elkülönítését.

A rendelet értelmében a központban dolgozó orvosi személyzet, az ápolók, a kisegítő és műszaki személyzet tagjai nem érintkezhetnek a külvilággal, azaz nem mehetnek haza, családjukkal csak telefonon, interneten tarthatják a kapcsolatot. A rendelet előírásait egyik napról a másikra kellett gyakorlatba ültetni, ami sok megyében komoly problémát okozott, egyrészt, mert az intézkedések nincsenek tekintettel az ezen intézményekben dolgozók magánéletére, hozzátartozóik ellátására, másrészt az érintett dolgozók elszállásolása sem volt egyszerűen kivitelezhető feladat.

„Szerencsére Szatmárban nem voltak ilyen típusú fennakadásaink — a szatmárnémeti intézményekben dolgozókat a különböző gimnáziumok bentlakásaiban helyeztük el, kényelmes, jó körülmények között, onnan szállítjuk őket mindennap fertőtlenített mikrobuszokkal a munkahelyükre, majd műszak végén oda vissza, hiszen az alkalmazottaknak a szállás és a munkahely közötti szállítás során sem lehet külső kapcsolatuk; a nagykárolyi alkalmazottakat az egyik szállodában helyeztük el, a családi típusú nevelőotthonokban dolgozó, alig párfős csapatokat pedig a nevelőotthonokban. Egyelőre minden jól működik, s remélem, jól is fog” — fogalmazott.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Legyél szociális vállalkozó!

Cél a szociális gazdaság fejlesztése és a szociális vállalkozói szellem támogatása.
Szatmárnémeti

Civil szervezeti projektek gálája, Szatmárnémeti - Nagybánya

Díjazták a szatmárzsadányi és Nagybánya Pirita nevű nyomornegyedében élő hátrányos helyzetű fiatalok által megálmodott szolidaritási projektek legjobbjait.
Belföld

Újabb 250 lejt utaltak a szociális kártyákra

Újabb 250 lejes részletet töltöttek fel az élelmiszer- és melegétkezési kártyákra — jelentette be az Európai Beruházások Minisztériuma.