Vidék

Fertőtleníteni kell a tömbházakat

2020.03.31 - 08:30

A vasárnap kiadott újabb katonai rendelet értelmében az önkormányzatok feladata a tömbházak fertőtlenítése: ennek értelmében a bejárathoz kézfertőtlenítő szert kell kihelyezni, ugyanakkor a közös tereket — lift, lépcsőház — rendszeresen kell fertőtleníteni.

A rendelet — mint sok más intézkedés — nem pontosítja az önkormányzatokra háruló újabb feladatokat, a polgármesterek és munkatársaik csak találgatják, hogy mit kellene tenniük. Sem a minisztériumok, sem az alárendelt intézmények nem adnak szakszerű leírást a feladatok végrehajtására vonatkozóan.

Egyik napról a másikra lehetetlen megoldani, hogy a város fertőtlenítse a lépcsőházakat, ahogy azt a legutóbbi, 4-es számú katonai rendelet elrendeli, nyilatkozta lapunknak Maskulik Csaba szatmárnémeti városmenedzser. A megyeszékhely esetében mintegy kétezer lépcsőházról van szó, s ha ezek mindegyikébe legalább egy liter, szórófejes palackban kiszerelt kézfertőtlenítő szer kerül — ami ma 75 lejért kapható —, akkor máris egy 150 ezer lejes kiadásról beszélünk, számolt utána Maskulik. És akkor hol van még a szórófejes adagolók ára és a tömbházakbeli közös helyiségek beszórásának a munkadíja?!

A lehetetlennek tűnő küldetés ellenére a város elindította a közbeszerzést, de Kereskényi Gábor polgármester szerint hónapokba fog telni, mire ez lefut, a helyi közigazgatás esetében ugyanis nincs érvényben a direkt beszerzés lehetősége, csak a kormány teheti meg azt a szükségállapotra való tekintettel, hogy versenyeztetés nélkül vásárol. „Egyeztettem a Romániai Municípiumok Egyesületének (AMR) vezetőségével, és nagyon hamar beadvánnyal fogunk mi, polgármesterek a kormány elé állni, amiben rámutatunk, hogy a való életben nem úgy zajlanak a dolgok, mint ahogy azt a Victoria-palotában gondolják” — fűzte hozzá az elöljáró.

Grieb Csaba, Tasnád város polgármestere lapunk megkeresésére elmondta, hogy beszélt munkatársaival a fertőtlenítés lehetőségeiről, de nem tudják eldönteni, hogy az milyen módon történjen, ugyanis az újabb katonai rendelet csak arról szól, hogy el kell végezni a fertőtlenítést, majd folyamatosan biztosítani kell a fertőtlenítés lehetőségét, de nem esik szó ennek mikéntjéről. Lehet tenni egy fertőtlenítő edényt a bejárathoz, amiben lefertőtlenítik a cipőjüket azok, akik bemennek az épületbe, és lehet biztosítani a belépők kézfertőtlenítését is. A rendeletben szerepel a lépcsőházak fertőtlenítése is. Ez egy kockázatos dolog, hiszen eddig az iskolákban erre specializálódott cégek végezték a fertőtlenítést, mégis történtek halált okozó fertőzések. Ki felel majd azért, ha a polgármesteri hivatal a saját embereivel végzi el a fertőtlenítési műveleteket? — vetette fel Grieb. Amennyiben erre szakosodott cégekkel végeztetnék a műveletet, nem lehetne találni annyi céget, amennyire szükség van. Nincs előírás, hogy milyen fertőtlenítőszerekből és milyen mennyiséget kell felhasználni, hogy a fertőtlenítés hatásos legyen. Az sem igazán segítene, ha meg lenne nevezve, hogy milyen eszközöket és milyen vegyszereket kell használni, mert esély sem lenne rá, hogy azt olyan mennyiségben meg is lehet vásárolni, mint amennyire országos szinten szükség lenne. Grieb Csaba elmondta, hogy Tasnádon körülbelül nyolcvan tömbház van, ezeket kellene rövid időn belül fertőtlenítő eszközökkel ellátni. Vannak olyan fertőtlenítő eszközök, amelyek árammal működnek. Az áramhoz csak az Electrica szakemberei nyúlhatnak. A polgármester szerint ismét egy olyan rendeletet kell alkalmazni, amihez nincs útmutató.

Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere megkeresésünkre elmondta, hogy munkatársaival azon dolgozik, hogy mielőbb elkezdhessék a tömbházak fertőtlenítését. A városban háromszázhárom lépcsőház és négy toronyblokk (lifttel) van, amit fertőtleníteni kell. Kovács is szeretné tudni, mi az, amit elvárnak a hatóságok, ugyanis mindenki csak találgatja, hogy mit kellene tenni, de komoly választ egyetlen intézmény sem tud adni. Nagykárolyban első lépésként fertőtlenítik a lépcsőházakat. Voltak olyan ötletek, hogy klórral fertőtlenítsenek, mások szerint viszont ez veszélyes lenne, mert attól bárki rosszul lehet. Az önkormányzat jelenleg egy olyan céget keres, amelyik az ilyen jellegű tevékenységekre specializálódott, de sajnos nem könnyű ilyet találni. Egy másik rendelet szerint a polgármesteri hivatal be kell szerezzen teszteket, de kiderült, hogy ilyen tesztek nincsenek az országban. Kovács Jenő és munkatársai igyekszenek megtartani a rendet, alkalmazkodni a kialakult helyzethez, hogy mielőbb megtalálják a kiutat, de sajnos a lényeges dolgok nem rajtuk múlnak.

A Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal illetékesei az önkormányzat Facebook-oldalán megjelent közleményben arról biztosítják a lakosságot, hogy a munkálatok elvégzéséhez szükséges procedúra már folyamatban van.

Az önkormányzat képviselői azt kérik a nagykárolyi tömbházakban élőktől, hogy amennyire lehet, könnyítsék meg és segítsék a fertőtlenítést végző szakemberek munkáját. Elsősorban a lépcsőházakba való bejutás megkönnyítését várják a lakosságtól. Ugyanakkor az illetékesek arra is felhívják a nagykárolyiak figyelmét, hogy legyenek óvatosak, mert esetlegesen visszaélések is történhetnek a lakosok kárára, amennyiben nem az önkormányzat megbízásából eljáró cégek képviselői csengetnek a kaputelefonokon. A Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal által megbízott cég képviselői munkahelyi igazolólappal jelentkeznek majd, az ezzel kapcsolatos formanyomtatvány mintapéldányát a nyilvánosságnak is be fogják mutatni.

A fertőtlenítésekre periodikusan kerül majd sor. A hatékony és eredményes munkavégzéshez szükséges anyagokat a helyi önkormányzat biztosítja mind a 303 lépcsőház számára. A jelenlegi nehéz helyzetre való tekintettel a nagykárolyi önkormányzat illetékesei ismételten arra kérnek mindenkit, hogy maradjanak otthonaikban, csak halaszthatatlan ügyek intézése céljából hagyják el lakásukat, mert ez a legbiztosabb módja annak, hogy elkerüljék a megfertőződést. Ne essenek pánikba, és tartsák be a kijárási tilalomra vonatkozó hatósági előírásokat!

Princz Csaba

Elek György