A történelem első jezusita pápája a szegények szószólója, a legelesettebbek bajnoka lesz. Jorge Mario Bergoglio konzervatív, de szociálisan érzékeny típus. Túl sok újításra nem számíthatunk tőle.
Ferenc a történelem első latin-amerikai (egyúttal nem európai születésű) és jezsuita pápája, valamint 182 éve az első olyan egyházi személy, akit szerzetesként választanak a péteri szolgálat gyakorlójának.
Mivel a sajtóban többféleképpen jelent meg az új pápa neve, Federico Lombardi atya, a Vatikán szóvivője igyekezett eloszlatni minden lehetséges félreértést. Emlékeztetett, hogy Jean-Louis Tauran bíboros egyszerűen Ferencet mondott, amikor közhírré tette az új pápa nevét, s az első vatikáni közleményben is a Ferenc szerepelt. A szóvivő hozzáfűzte, hogy a pápa majd akkor lesz I. Ferenc, ha már "lesz egy II. Ferencünk".
Ferenc pápa csütörtök reggel nyolc órakor elhagyta a Vatikánt, és fél órát a Santa Maria Maggiore-bazilikában imádkozott. A pápa a bazilika oldalsó bejáratán távozott, megkerülve a rá váró fotósokat. A pápa nem a megszokott egyházfői SCV1 vatikáni rendszámú gépkocsival utazott, hanem egy másik, nem az egyházfőknek fenntartott vatikáni autó vitte. A Santa Maria Maggiore a Szűz Máriának szentelt legnagyobb római templom, melyet Bergogio bíboros eddig minden római tartózkodása alatt felkeresett.
Összetett sezmélyiség
A La Libre Belgiue francia nyelvű belga országos napilap, józan, egyszerű, titokzatos és összetett személyiségnek mutatja be a római katolikus egyház új vezetőjét. Ferenc mindig kerülte a fényűzést, nem az érseki palotában él, hanem egy egyszerű lakásban, metróval jár, munkatársait pedig arra kérte, ne kísérjék el Rómába, a repülőjegyek árát inkább adják rászorulóknak. "Képzeljék el a hallatlan kontrasztot a Szent Péter tér pompázatos nagyszerűsége és az argentin nyomornegyedek döngölt földpadlói és palatetői között, amelyek nyilván sokkal ismerősebbek a számára" - írja a lap, amely kiemeli, hogy Bergoglio az első római katolikus egyházfő, aki az amerikai kontinensről származik, az első, aki jezsuita és az első abban is, aki a Ferenc nevet választotta. Ferenc egyszerűségére, józanságára és összeszedettségére következtetnek sokan abból is, ahogyan pápaként először jelent meg a hívek előtt a Szent Péter-bazilika erkélyén, amit azzal állít szembe, ahogyan II. János Pál és XVI. Benedek köszöntötte első alkalommal a híveket.
Itthon is szimpatikus
Romániában a lakosság 86 százaléka ortodox, azonban itthon is szimpátiával írtak a román lapok a szerdán megválasztott új katolikus egyházfőről, akiben egy szerény, megnyerő, méltán népszerű vezetőt látnak. A Gandul című lap Ferenc, a szegények atyja címmel közölt rövid méltatást, amelynek szerzője azt írja, mély benyomást tett rá ez "a barátságos, szemüveges, derűs ember, akit maga a Szentlélek választott ki a konklávéból". A cikkíró szerint mind a szegényekkel sorsközösséget hirdető névválasztás, mind közvetlensége azt sugallja, hogy Ferenc pápa vissza fogja terelni az egyházat az igazságra szomjazó, egyszerű emberek közé. Az Adevarul című lap azt fejtegeti, hogy bármilyen meglepőnek tűnt Jorge Mario Bergoglio megválasztása, valójában ő az ideális jelölt arra a feladatra, hogy Rómát a harmadik világhoz közelítse. Ferencben, gyökerei miatt, a bíborosok egy olasz pápát, a hívők pedig a harmadik világot látják - véli az Adevarul cikkírója.
Jenő püspök
A pápaválasztás eredményét kitörő öröm kísérte az egész világon, ebben az örömben pedig a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye is osztozik. Nm. Ft. Schönberger Jenő püspök így vall az új pápa megválasztásának eseményéről: "A teljes Szatmári Római Katolikus Egyházmegye öröméről szólhatok új Szentatyánk, Ferenc pápa, civil nevén Jorge Mario Bergoglio szerda esti megválasztása kapcsán. Benne Krisztus földi helytartóját, az Egyház egységének megszemélyesítőjét, szerető atyánkat tiszteljük, akire bátran hagyatkozunk, és akiért imádkozunk, hogy feladatát Isten akarata szerint, örömökben és sikerekben végezhesse. Isten áldása kísérje minden cselekedetét!"