„Biztonságosan örüljön a napfénynek! Ne felejtse a kalapot és a napszemüveget, a megfelelő hidratálást és a fényvédő krémeket!” — inti a közegészségügyi igazgatóság tájékoztató kampányában a lakosságot. Nem csoda, hiszen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint négypercenként belehal valaki a bőrrákba a világon. A bőr rosszindulatú daganatos megbetegedéseit elsőként 1956-ban hozták összefüggésbe a napsugárzásnak való kitettséggel. Azóta pedig már tudjuk, hogy minden ember ki van téve a napfény UV-sugarainak. Az UV-sugárzásnak három formája van, ultraviola A (UVA), ultraviola B (UVB) és ultraviola C (UVC). Az UVB-sugárzás gondoskodik az energiáról, amire a bőrnek a D-vitamin előállításához van szüksége, de a napégésért és a közvetlen DNS-károsodásért is felelős.
Az UVA-sugárzás is hozzájárul a bőr károsodásához, különösen a korai bőröregedéshez, míg az UVC-sugárzást a Föld atmoszférája kiszűri, ezért nem éri el a bőrt.
A közegészségügyi közlemény szerint Romániában évente közel ezer személynél diagnosztizálnak rosszindulatú melanomát, a páciensek egyharmada pedig elhalálozik a betegség következtében. 2019-ben például 885 rosszindulatú melanomás megbetegedést regisztráltak országszerte, közülük 15-öt Szatmár megyében, egyéb bőrrákos megbetegedésből 1595 esetet vettek nyilvántartásba, 44 pácienst pedig Szatmárban diagnosztizáltak.
Fontos a fényvédelem
A bőrnek saját védelmi rendszere van, mely kivédi a károsító hatásokat, de túlzott napfényhatás, illetve fényérzékenység esetén elégtelenül működhet, így mindenképpen fontos a megfelelő fényvédelem. A fényvédelem lényege, hogy valamilyen módon megakadályozzák a fénysugarak bőrbe jutását. A megfelelő ruházat képes optimális védelmet biztosítani, a széles karimájú kalap a fejet védi, míg a test védelme függ a ruházat vastagságától, színétől és anyagától is. A pamut, a selyem és a poliészter anyagok rendelkeznek a legjobb fényvisszaverő képességgel. A színek közül a sötétebb színek jobbak, de a nyári hőségben nem kellemes az ilyen viselet, mert jobban elnyeli a hősugarakat.
A fényvédő szerek használata meggátolja a napfény bejutását és elnyelődését a bőrben.
Ezek a szerek általában egy számmal jelzett érték segítségével mutatják meg, hogy a készítmény használatával mennyivel több időt lehet eltölteni a napon, mintha nem használnánk semmilyen fényvédőt. Ez az érték az SPF, ami a védőfaktor meghatározása az UVB-sugarakkal szemben. Ez alapján a rövid hatású szerek, melyeknél az SPF 6–10 között van, közepes hatásúak 10–30 között, erős hatással bírnak 30–50 között, és nagyon erős a védelem az SPF50+ jelöléssel ellátott termékeknél. Az UVB-jelzés mellett azonban mindig érdemes figyelni, hogy az adott készítmény UVA-sugárzás ellen is használható-e.
A készítmények hatásossága függ továbbá a felhasznált anyag mennyiségétől is, illetve a használat gyakoriságától (általában 1,5–2 óránként kell használni). Az első kezelés után 20 percig még ne menjünk a napra, hogy a hatóanyagok megfelelően felszívódhassanak! Új termék estén pedig érdemes tesztelni egy kis bőrfelületen, hogy ne okozzon irritációt vagy allergiás reakciót.
A napvédő termékek helyes és rendszeres használata jó módszer arra, hogy megelőzzük a bőr korai öregedését, illetve a bőrrákot.
A bőr egészségéért
Bőrünk egészségének érdekében ne tartózkodjunk a napon a déli órákban, és érdemes megfelelő ruházatot választani nyáron is. Oda kell figyelni arra, hogy a bőrérzékenységnek megfelelő fényvédő krémet használjunk — szőke hajú és kék szemű személyeknek magasabb faktorszámú fényvédő használata javasolt. Különösen fontos a gyermekek bőrének fényvédelme.
Természetesen ajánlott a rendszeres bőrgyógyászati szűrővizsgálat is. A bőrön jelentkező elváltozások a legtöbb esetben időben észrevehetők, így bőrgyógyász szakorvoshoz fordulva sikerrel kezelhetők.
Az anyajegyekre is kiemelt figyelmet kell fordítani. Azoknak, akiknek kevés anyajegyük van, évente egyszer érdemes ezeket egy egyszerű, fájdalommentes rutinvizsgálat keretében megvizsgáltatniuk — ez a dermatoszkópos vizsgálat, ami tulajdonképpen egy tízszeres nagyítást biztosító mikroszkóppal való ellenőrzés —, ellenben ha ütés, leégés vagy bármilyen negatív hatás éri az anyajegyet, amely fájni kezd, esetleg viszket, vagy egyszerűen csak változni kezd az alakja, akkor minél hamarabb meg kell mutatni szakembernek.
Bumbuluţ Krisztina