Szatmárnémeti

Fenyőfélék tél végi kezelése

2019.02.12 - 11:39

A gyümölcstermő fák mellett nem árt a fenyőfélékkel is foglalkozni a tavasz közeledtével, az örökzöldek szépségükkel hálálják meg a törődést. A kertész szerint csínján kell bánni a trágyázással.

Friss ültetésű tűlevelűt nem szabad műtrágyázni, figyelmeztet Kulitár Mihály, az Everde szatmárnémeti kertésze, ajánlása szerint legfeljebb levéltrágya kerülhet a tavaszi vagy az őszi ültetésű fenyő alá. Azt mondja, a műtrágya többet árt, mint használ ezeknek a fáknak, míg nem telik el legalább 1,5–2 év, nincsenek kellőképpen meggyökeresedve, és a műtrágya hamarabb kezdi el megégetni a gyökérkezdeményeket, minthogy a fa fel tudná szívni a talajból a tápanyagait. Aki pedig most tervez fenyőt ültetni, annak érdemes hozzáfognia, nagyon ajánlott mielőbb végleges helyükre tenni az örökzöldeket.

 

Cserepes fenyő kiültetése

 

Aki cserepes fenyőt vett karácsonyra, és bent is locsolta, nagy eséllyel fog tudni eredményes kiültetést végezni ebben az időszakban, amennyiben elegendő gyökérzettel lett kivéve a fa a csemetésből karácsony előtt. Kulitár Mihály szerint egy két méter magas fenyőnek legalább ötven centiméter átmérőjű cserépre és ezt teljesen átérő gyökérzetre van szüksége ahhoz, hogy kiültetés után újra életre keljen. Bőségesen meg kell locsolni bármilyen fajta és eredetű fenyőt kiültetéskor.

Az ezüstfenyőt a kert napos részére kell ültetni, a sok és erős fénytől kapja azt az ezüstös, fehéres színét, amiről a nevét is kapta.

A fenyő is igényli a vizet, de csak a későbbiekben, a fiatalabb fákat rügypattanás után kell hetente tíz liter vízzel táplálni, ha nem esik az eső. A nagyobb, kétméteres fáknak már van olyannyira szétágazó gyökérzetük, hogy egyedül is megoldják a víz- és tápanyag-felvételt. Kétéves fenyő vagy tuja már műtrágyázható, ajánlja Kulitár, a legjobb a hóra szórni a mesterséges tápanyagot, hogy lassanként szívódjon be a talajba.

 

Tujafák

 

Az egyik legelterjedtebb díszfák, a tuják esetében ilyenkor érdemes ellenőrizni, hogy a nyár folyamán, a nagy kánikula miatt vannak-e beszikkasztott ágaik a lombozat belsejében, ezeket ki kell szedni. Ha nem is növesztenek új ágakat a régiek helyén, mutat rá Kulitár, de legalább jobban átjárja a levegő a lombozatot, kisebb eséllyel fordul elő ez a fajta befulladás. A tujákra is heti rendszerességgel kell 10–15 liter vizet önteni, de ha egész nap süti őket a nap, napi tíz liter víz sem sok a számukra.

A tujafákat általában nem bántja semmilyen rovar, reagált Kulitár a tavaly elterjedt hírekre, hogy a boróka-tarkadíszbogár tönkreteszi a tujákat. Ez a rovar csak a fehér tuját kedveli, azért, mert az már egy borókaféle, illetve az ugyanebbe a családba tartozó iuniperus skyrocketet és blue arrow-t teszi tönkre egy atkaféle, amit vörös pók néven ismernek. Hetente kell felszívódó méreggel permetezni ezeket a fajtákat a megóvás érdekében.

 

Princz Csaba