Belföld

Fenyeget a madárinfluenza

2020.01.16 - 09:00

Romániába is berepült a madárinfluenza: Lengyelország, Szlovákia és Magyarország után már Máramaros megyéből is jelentettek fertőzött szárnyasokat — számolt be közleményében az ANSVSA.

A madárinfluenza először Lengyelországban bukkant fel, majd Szlovákiából és a szomszédos Magyarországról is jelentettek eseteket. Magyarországon először Komárom-Esztergom megyében találtak fertőzött pulykákat, ahol több mint 53 ezer szárnyast kellett leölni, Hajdú-Bihar megyében pedig egy létavértesi kacsatartó gazdaságban ütötte fel a fejét a kór, ahol az állategészségügyi szakemberek már elkezdték a mintegy 115 ezres állomány leölését. Kedden madárinfluenza jelenlétét mutatták ki Romániában is, egy máramarosi kereskedelmi gazdaságban — jelentette az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA). A szakemberek szerint a szárnyasokat elkülönítették, és haladéktalanul meghoztak minden ilyenkor szükséges intézkedést a fertőzés terjedésének elkerüléséért.

Az állategészségügyi szakemberek tájékoztatása szerint a madárinfluenza házi és vadon élő madarak betegsége. A kórokozó influenzavírus változékonysága miatt kialakulhat olyan változata, mely embereket is képes megbetegíteni. Európában azonban ennek csekély az esélye az állatokkal való szoros kontaktust kerülő állattartási gyakorlat és a baromfiból származó termékek fogyasztási szokásai miatt.

A madárinfluenza vírusa az Orthomyxo vírusok családjába tartozik, azon belül is az A típusba. A madárinfluenza-törzsek megbetegítő képességük alapján két nagy csoportba (alacsony és magas patogenitású) sorolhatók. A vírus, hasonlóan a többi influenzavírushoz, genetikailag változékony, a felületén lévő fehérjekomponensek (H és N antigének) különböző módon variálódhatnak, a legerősebb megbetegítő képességük a H5 és H7 altípusoknak van. A tünetek sokfélesége, bizonyos esetekben jellegtelensége miatt a betegség megállapításához speciális, a vírust vagy annak töredékeit kimutató laboratóriumi vizsgálatokra van szükség.

A jelenlegi madárinfluenza-járvány — H5N8 — kitörése óta ezzel összefüggésbe hozható emberi megbetegedés Európában eddig nem fordult elő. A megelőzés hatékony módszere a fertőzésre gyanús madarakkal való közvetlen érintkezés kerülése, illetve a baromfitelepen dolgozóknak ajánlott orrot és szájat takaró maszk, védőszemüveg használata azokban a gazdaságokban, ahol a betegség előfordulása gyanítható. Továbbá fokozottan figyelni kell a személyi higiéniára, kézmosásra, kézfertőtlenítésre.

Vadmadarak viszik-hozzák

A madárinfluenzát többnyire a vadmadarak viszik-hozzák, amelyek sokszor tünetmentesek maradnak, a házi madarak esetében viszont a klinikai tünetek különfélék lehetnek: függenek a vírus megbetegítő képességétől, a madár fajától, korától, meglévő betegségeitől, tartási körülményeitől. Kezdeti tünet lehet az étvágytalanság, a folyadékfelvétel csökkenése és a viszonylag kis mértékű elhullás. Más esetben hirtelen, akár előzetes tünetek nélküli, vagy általános tüneteket — bágyadtság, étvágytalanság, borzolt tollazat — követő magas elhullási arány tapasztalható. A betegség jele lehet a tojástermelés vagy a testtömeg-gyarapodás csökkenése is. A vírus a környezetben napokig, ürülékben hetekig elél. Legtöbbször az ürülékkel szennyezett szalmával, takarmánnyal, cipőtalpon lehet bevinni az ólba. Az állományon belül a további terjedésben aztán nagy szerepet kap a kitüsszögött váladék, illetve a szálló por és tollpihék belégzése is.

Óvintézkedések

A vírus rövidebb távú terjedését az állatok zárt tartásával lehet megelőzni. Ebbe beletartozik a takarmány és szalma zárt tárolása, valamint az is, hogy kizárólag a cipő talpának és a kéznek a fertőtlenítése után lépünk be az ólba. A telepi ruházatot sehol máshol nem szabad használni. Szeles időben különösen figyelni kell rá, hogy az állomány be legyen zárva, hogy ne érintkezhessen a levegőben repülő tollpihékkel, porral. Ezt a szél hozhatja több száz méterre lévő fertőzött telepről is. A községek közti terjedést a telepre bejövő emberek és járművek mozgásának korlátozásával lehet kordában tartani. Csak az léphet be a telepre, akinek feltétlenül muszáj, vagyis takarmányszállító, rakodóbrigád, integrátor képviselője, állatorvos. Ezeket a járműveket belépés és kilépés előtt fertőtleníteni kell, az emberektől meg kell követelni a védőruházat használatát.

Az eszközöket nem szabad más telepen használni, mint ahová tartoznak, nem szabad kölcsönadni őket más baromfitelepre, bérmunkát végezni velük más telepen. Ha ez nem kerülhető el, akkor a telepre történő visszaszállítás előtt a járművekhez hasonlóan fertőtleníteni kell őket. Ha mégis bekerül az állományba a betegség, azonnal értesíteni kell az állatorvost.