Belföld

Feltételekhez kötött vizsgáztatás

Csak azok a pedagógusok felügyelhetnek a vizsgákon, akik beoltatták magukat, közölte Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter / Fotó: facebook.com/www.edu.ro
2021.04.25 - 09:00
A tanügyminiszter tervei szerint az iskolaigazgatók július végén, majd ősszel vizsgáznának, míg a végzősök záróvizsgáin csak a koronavírus ellen beoltott pedagógusok vigyázhatnának fel.

A tavaszi vakáció végeztével folyamatos vizsgaidőszak veszi kezdetét az oktatásban. Májusban a másodikosok, negyedikesek és hatodikosok képességeit mérik fel, majd a képességvizsga és az érettségi következik, júliusban pedig a címzetes tanári és véglegesítői vizsgák után az iskolaigazgatók számára is megszervezik a versenyvizsgákat. Csak azok a pedagógusok vehetnének részt az érettségin, illetve a képességvizsgán felügyelőként, akik beoltatták magukat — fogalmazott Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter, ezzel próbálva motiválni a pedagógusokat arra, hogy jelentkezzenek az oltásra, hiszen alig 53 százalékuk kapta meg a vakcinát.

Mintegy motivációként elmondta, hogy a felvigyázó tanárok a tananyagot bepótoló órákon biztosítotthoz — bruttó 100 lej — hasonló javadalmazásban részesülnek. A tárcavezető a román állami televízióban nyilatkozott az iskolaigazgatói versenyvizsgák menetéről. Elmondta, hogy a jelentkezők számára július 27-én rendezik meg az országos írásbeli vizsgát. A tárcavezető ugyanakkor elmondta, hogy az igazgatói versenyvizsgára jelentkezők nem kell a Hivatásos Oktatásvezetők Országos Testületének (Corpul Naţional al Experţilor în Management Educaţional) tagjai legyenek. Az első szakaszt követően, augusztusban pihenőidőt hagynak minden pedagógus számára, majd iskolakezdés után, szeptemberben-októberben kerülhet sor a szóbeli interjúkra, ezek egy vegyes bizottság előtt zajlanak majd, s valószínűleg a tanári kar tagjai, a tanfelügyelőség képviselői, illetve a helyi önkormányzat megbízottjai lesznek majd a vegyes bizottság tagjai. A tanügyminiszter kihangsúlyozta, hogy jelenleg ez tűnik a legoptimálisabb megoldásnak, azonban ha a járványügyi helyzet nem teszi lehetővé a vizsga július végi megrendezését, akkor azt minden valószínűség szerint szeptemberben tartják meg. A tanügyminisztérium számára prioritás, hogy idén megtartsák az iskolaigazgatók számára a versenyvizsgát, fogalmazott Sorin Cîmpeanu, és arra is rávilágított, hogy a második körbe csak azok a jelentkezők kerülhetnek be, akik legalább a 7-est megírják, azok pedig, akik 10-est írnak, az ország bármelyik tanintézményében betölthetik az igazgatói állást.

Térjenek vissza az iskolákba!

Sorin Cîmpeanu a Digi24 hírtelevízió műsorában is több fontos dologról számolt be. Többek között elmondta: kérte, hogy májustól a végzősök teljes létszámmal vehessenek részt a jelenléti oktatásban, függetlenül attól, milyen besorolásban van az illető település, mivel annak nem sok értelme van, hogy a fél osztály az iskolában, a másik fele pedig online tanuljon. Ezenkívül a speciális nevelési igényű gyerekek számára működtetett iskolák esetén is azt kérte, hogy a vakáció után térhessenek vissza a jelenléti oktatáshoz, hiszen a különböző fejlesztő tevékenységeket online nem lehet hatékonyan elvégezni. Itt országosan 27 ezer gyerekről van szó, akiknek biztosítani kell a megfelelő kezeléshez, terápiához való hozzáférést.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Közzétették a tituláris tanári vizsgák eredményeit

Nyilvánosságra hozták szerdán a rendes (titular) tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit.
Belföld

Kezdődnek az érettségi vizsgák!

Hétfőn kezdődik a nyári érettségi, amelyre idén több mint 134.000-en iratkoztak be országszerte. Végleges eredményeket július 12-én lesznek.