A nevelés a szív dolga — szól a Hám János Óvoda mottója. Az óvodáé, amely ma a város egyik legszebb és legmodernebb napközis tanintézményeként működik, a szülők körében pedig egyre népszerűbb, hiszen alig 10 év alatt megháromszorozódott a gyermekek létszáma is.
Lieb Andrea óvodavezető köszöntötte az egybegyűlteket tegnap délután a Hám János Óvoda dísztermében szervezett átadóünnepség elején, majd elmondta, hogy mekkora öröm ma belépni ebbe az óvodába, amely egy év alatt teljesen újjászületett. Köszöntötte az egyházi és közéleti személyeket, pedagógusokat, óvodásokat és minden meghívottat, majd átadta a szót Schönberger Jenő megyéspüspöknek, aki szintén elmondta ünnepi köszöntőjét. A püspök kiemelte, hogy az óvoda épülete közel 100 esztendeje festett ilyen jól, mint ma, frissen, még az építése után, de most újra olyan, mintha még csak alig pár éve állna, hiszen minden új és friss az épületben. Ez elsősorban a magyar kormánynak köszönhető, amelynek ezúton is jár a köszönet. A püspöki köszöntő után Ádámkó István, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója szólalt fel és mondta el, hogy az óvoda 2007 óta tartozik az iskolához, azóta pedig a gyermeklétszám megháromszorozódott. A felújításért köszönetet mondott a magyar kormány mellett a püspökségnek, illetve a magyar Szerencsejáték Zrt.-nek, amely szintén közreműködött az intézmény megújulásában.
Ezt követően Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár lépett az egybegyűltek elé, és elmondta, mekkora öröm számára az, hogy itt, Szatmárnémetiben a gyermekek keresztény, vallásos szellemben nevelkednek már az óvodában is. Ez egy olyan küldetéstudat, amit úgy magyarként, mint románként vállalni kell, függetlenül attól, hogy a gyermek római katolikus, református vagy ortodox vallású. Éppen ezért szívesen adta a magyar kormány azt a 105 millió forintos támogatást, hisz jól tudta, hogy az ifjúság épülését szolgálja majd.
Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester is felszólalt a rendezvényen, kiemelve épített örökségünk megőrzésének fontosságát, de hozzátette: semmit nem érnének az épületek, ha nem lenne bennük élet.
Végül Călin Durla főtanfelügyelő szólt néhány szót: „Nagyon jó azt látni, hogy a városban mindig vannak olyan emberek, akik számára fontos a szatmári oktatás. Ha az iskolák, a családok és az elöljárók összefognak, annak mindig megvan az eredménye, ha pedig esetenként még az egyház is besegít, ott biztosan kézzelfogható fejlődés bontakozik ki.” A főtanfelügyelő kiemelte az épület szépségét, és dicsérő szavakkal illette Lieb Andrea óvodavezetőt is, akinek a rátermettsége és odaadása nélkül nem tartana itt ez az óvoda.
Az ünnepi szavak után az intézmény óvodásai, illetve a líceum diákjai mutatták be alkalmi műsorukat. Előbb a nagycsoportosok népi játékai szórakoztatták a közönséget, majd Scheitli Krisztina X. osztályos tanuló énekelt, végül pedig a színpadra állt minden óvodás és óvónő, aki részt vett az ünnepélyen. A megindító énekes produkciót követően Schönberger Jenő megyéspüspök mondott áldást, majd megszentelte a felújított épületet.
A rendezvény záróakkordjaként az egybegyűltek közösen énekelték el az Ároni áldást, majd közösen körbesétáltak a felújított épületben.
Az elmúlt egy esztendőben elvégzett munkálatok eredményeként megszépült az épület homlokzata, kicserélték a tetőt, de belsőleg is felújították a termeket, a folyosókat, a mellékhelyiségeket, az alagsorban új, hasznos termeket alakítottak ki, és az udvart is átalakították. Ez utóbbi azért is érdemel említést, mert a gyerekek nemcsak játékra, a szabad levegőn történő biztonságos tartózkodásra használják, de nevelésük egyik helyszíneként is szolgál. Ezért alakítottak ki a gumiszőnyeggel borított részt és a filagória melletti tankertet is számukra, ahol minden csoport saját kiskerttel, parcellával rendelkezik. Itt megismerkednek a növények termesztésével és gondozásával, vagyis a gondoskodással és felelősségvállalással.
A római katolikus egyház által létrehozott Hám János Óvodában négy magyar és négy német nyelvű csoportban, valamint egy iskolai előkészítő osztályban 220 gyermek tanul.
Bajnai Botond