A karantén megyénkben október 15-ig életben marad annak ellenére, hogy felszámolták a pestisgócot, hívta fel a figyelmet Nicolae Dumuţa, az állategészségügyi igazgatóság vezetője.
Negyven nappal az afrikai sertéspestis megyénkben történő felbukkanását követően mára fellélegezhetünk, nincs egyetlen bejelentés sem sertéspestis gyanújával a megyében — jelentette be a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője, Nicolae Dumuţa, aki ugyanakkor kihangsúlyozta, a továbbiakban is maximális figyelmet fordítanak a sertések, vaddisznók megfigyelésére, annál is inkább, mert Ukrajnában egyre több helyen üti fel fejét a betegség. Az igazgató elmondta, azt követően, hogy július 28-án bejelentést kaptak arról, hogy a Szőkemocsáron egy magángazdaságban sertéspestis gyanúja áll fenn, életbe léptettek egy akciócsoportot, több állami intézmény bevonásával. Bár felszámolták a pestisgócot, a karantén megyénkben október 15-ig életben marad, hívta fel a figyelmet Dumuţa, aki arra kérte az állattartókat, amennyiben fennáll a gyanúja, hogy pestises az állat, azonnal jelentsék a hatóságoknak, hiszen csak így lehet a járvány terjedését megfékezni, és nem mellékesen csak ebben az esetben jogosultak kártérítésre a gazdák. Megyénk eddig szerencsésnek mondható, hiszen eddig nem találtak afrikai sertéspestis vírussal fertőződött vaddisznót, de fokozottan figyelni kell a vadállatok mozgását, ugyanis Ukrajnában már több beteg állatott is találtak. Sajnos a szomszédos országban nem sikerült megfékezni a betegség terjedését, múlt pénteken egy ukrajnai sertésfarmon, mely kevesebb mint 20 kilométerre található Újberektől, 4500 sertést kellett elpusztítani.
Az afrikai sertéspestis elterjedésének megfékezése érdekében több határozatot is elfogadtak szerdai gyűlésükön a betegség megelőzésére létrehozott bizottság tagjai. Ennek értelmében a rendőrség, határrendészet, csendőrség munkatársai fokozottabb figyelmet szentelnek a Sárközújlak–Apa, a gombáspusztai bezinkút – Szatmárnémeti, a Szatmárnémeti – petei vám, a Szatmárnémeti–Szopor, a Nagykároly–Nagyvárad, a Halmi–Apa, a Nagykároly–Szopor, a Sárközújlak–Avasfelsőfalu útvonalakon végzett akcióik során a sertések, az állati eredetű termékek szállítására és azok származási helyére. Ezenkívül a határrendészet, erdészeti hivatal és a vadásztársaságok a megye területén elhullott vaddisznótetemek megvizsgálására kell figyeljenek, illetve a román-ukrán határ mentén fellelhető vaddisznókat is meg kell figyelniük.
Sógor Beáta