A meglévő humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltásokkal a 11 és 18 év közötti lányokat lehet immunizálni, és a tárca felhívást intézett a háziorvosokhoz, hogy kérjék az oltásokat a megyei igazgatóságoktól, ha van rá igény pácienseik körében, olvasható a minisztérium közleményében.
Az országos program keretében a minisztérium négy évre szóló keretmegállapodást kötött a beszállítóval a háziorvosi rendelők számára történő rendszeres beszerzésekre.
A gyerekek beoltását a szülőknek kell kérelmezniük a háziorvosnál. A kérelmeket a nyilvántartásba vétel időpontja szerinti időrendi sorrendben összesítik, és negyedévente kérik a szükséges vakcinaadagokat a területi közegészségügyi igazgatóságtól. A tárca rámutat, hogy amennyiben egy-egy megyében meghaladja az immunizálási kérések száma a raktáron lévő vakcinamennyiséget, más megyék készletéből lehet pótolni az adagokat.
Eközben több egészségügyi szervezet képviselői a kormányhoz, Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszterhez és Florin Cîţu ügyvivő miniszterelnökhöz intézett nyílt levelükben kérték a HPV elleni védőoltási program „zökkenőmentes” megvalósításához szükséges források biztosítását.
A Háziorvosok Országos Szövetsége és a Román Oltási Stratégia és Egészségfejlesztési Társaság — utóbbi részét képezi többek között a Román Mikrobiológiai Társaság, a Román HIV/AIDS és Fertőző Betegségek Elleni Szövetség, a Román Járványtani Társaság, a Páciensek Kollégiuma, a Román Nőgyógyászati és Szülészeti Társaság, valamint a Román Gyermekgyógyász Társaság — arra figyelmeztet: a vakcinák megvásárlásához szükséges források hiánya a HPV elleni oltáskampány újabb kudarcához fog vezetni, ez pedig akkor következik be, amikor végre, hosszú szünet után újraindult a HPV elleni védőoltási program.
Közel 900 dózist adtak be
Egy ideje Szatmár megyében is beindult az oltási folyamat. Tavaly például 1360 dózis HPV elleni oltás érkezett megyénkbe. 2020 első negyedévében 17, a másodikban 391, a harmadikban 108, míg a negyedikben 353 ízben immunizáltak a Gardasil nevű oltóanyaggal, tehát összesen 869 dózist adtak be az igénylőknek.
A védekezésre nagy szükség van, hiszen tízből nyolc nő élete során legalább egyszer megfertőződik a HPV valamelyik törzsével. Romániában évente nagyjából 3300 nőnél diagnosztizálnak a HPV által okozott méhnyakrákot, és a páciensek több mint fele elveszíti a harcot a betegséggel szemben. Szatmár megyében tavaly 47 új méhnyakrákos esetet vett nyilvántartásba a közegészségügyi igazgatóság, az év végén pedig összesen 258 betegről tudtak a hatóságok.
Azoknak a szülőknek és serdülő lányaiknak, akik szeretnének élni az opcionális, ingyenes oltás lehetőségével, kérésükkel a családorvoshoz kell fordulniuk. A háziorvos nyilvántartásba veszi és továbbítja a kérést a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatósághoz. A közegészségügyiek negyedévente összesítik a befutott kéréseket és rendelik meg a szaktárcától a szükséges vakcinadózisokat, amelyekkel immunizálni fogják a kérvényezőket.
Miért olyan fontos?
A HPV-fertőzés nagyon elterjedt: élete során az emberek 50–80 százaléka átesik valamilyen HPV-fertőzésen — és a legtöbbjük nem is tud róla. A HPV-fertőzés nemi érintkezés során terjed. Nagyobb kockázatnak vannak kitéve azok, akik védekezés nélkül létesítenek kapcsolatot, illetve akik gyakrabban cserélgetik a partnereiket.
A HPV-fertőzés általában tünetmentes, átmeneti jellegű, és az esetek legnagyobb részében egyáltalán nem okoz megbetegedést. A vírus legtöbbször 1–2 év alatt magától eltűnik a szervezetből. A nők igen nagy százaléka esik át HPV-fertőzésen, de többségüknél mégsem alakul ki kóros elváltozás, illetve méhnyakrák. Ugyanakkor az erősen rákkeltő (pl. 16-os vagy 18-as) HPV-típussal történő fertőződés esetében átlagosan minden 10 ember közül egynél hosszú éveken keresztül észrevétlenül fennmarad a HPV-fertőzés a szervezetben — ez pedig magas kockázatot jelent a méhnyakrák kialakulása szempontjából. Fontos tudni, hogy a HPV-re a fertőződés után nem emlékszik az immunrendszer, így ugyanazt a HPV-típust többször is el lehet kapni, akár ugyanattól a partnertől is.
Az oltás hatására viszont az immunrendszer képes lesz arra, hogy a valódi vírus megjelenése esetén gyorsabban termeljen ellenanyagot ellene, ezáltal a szervezetünk képes lesz kivédeni a fertőzést. A HPV elleni védőoltás tehát képes megelőzni a fertőzést a vírus azon két típusa esetében, amely a méhnyakrákok mintegy 70 százalékát okozza. A HPV elleni oltóanyagok a méhnyakrák elsődleges megelőzésére szolgálnak, a meglévő HPV-fertőzést vagy a HPV-fertőzéssel összefüggő kóros állapotokat megszüntetni, meggyógyítani nem képesek.
A szűrésről se feledkezzünk meg!
A HPV elleni oltás mellett a nőgyógyászati rutinvizsgálat és HPV-szűrés is erősen indokolt minden olyan romániai nő számára, aki elkezdte a nemi életet. A humán papillomavírus jelenlétének vizsgálatát célzó Babeş–Papanicolau-teszt rendszeres időközönkénti elvégzését külön kiemelte már lapunknak dr. Lukács István nőgyógyász is. „A méhnyakrák szinte kivétel nélkül HPV-fertőzés következménye, ez az egyetlen olyan ma ismert vírus, amelyről biztosan tudják, hogy méhnyakrákot okozhat. Éppen ezért kiemelkedően fontos a méhnyakrákszűrés évente minimum egyszeri elvégzése minden szexuálisan aktív nőnél” — magyarázta.
Bumbuluţ Krisztina