A romániai Vidékkutató Központ által elindított felmérés zajlik most szatmári kérdezőbiztosok által, a központ munkatársai arra kíváncsiak, ki milyen televíziót néz, milyen rádiót hallgat, milyen újságot olvas, milyen weboldalakat látogat, és ezt milyen gyakorisággal teszi. Az ügyben dr. Frigy Szabolcs iskolai tanácsadó, egyetemi oktató tájékoztatta lapunkat.
A magyarság szokásai
A kérdezőbiztosok megfigyelése szerint nem egy megszokott, évente szokásos médiafogyasztási felmérésről van szó, amelyik arra hivatott, hogy a hirdetési tarifák megállapítása érdekében állítson fel rangsort a különböző újságok, hírportálok között, ez alaposabb eredményre törekszik. A mintavételezési arány elég alacsony, de a célközönség behatárolása nagyon pontos, aprólékos, és a kérdések között is vannak nagyon direktek, kevés utólagos értelmezésre lehetőséget adók. Egyes kistelepülések irányába torzít az adatgyűjtés, vannak olyan kicsi szatmári falvak, ahol arányaiban több ember van megkérdezve, mint például Szatmárnémetiben. Az viszont megfigyelhető, mutatott rá Frigy, hogy a túlnyomó részt magyarok lakta településekre összpontosítottak a mintavételezés részleteit összeállítók. Most nem az a cél, hogy az adatgyűjtés minél szélesebb körben történjen, hanem az, hogy aprólékos behatárolás alapján kiválasztott személyek válaszoljanak pontos választ igénylő kérdésekre.
Minden magyar területen
Nem csak a kérdések és a mintavételezés a szemmel láthatóan lényegre törő, egy — felmérés tekintetében — igen vaskos, 16 oldalas kérdőívről van szó, viszont ennek kérdéseire csak hét Szatmár megyei községben keresik a választ a kérdezőbiztosok. Hasonló felmérés zajlik Kárpátalján, Felvidéken és Délvidéken is, minden, az anyaországon kívül eső területen kíváncsi a Vidékkutató Központ, hogy melyik fajta sajtóból tájékozódnak a magyar kisebbség tagjai.
Frigy szerint komoly elemzési munka fogja követni a kéthetesre korlátozott adatgyűjtési folyamatot, sok idő fog eltelni addig, míg az elemzők elkészítik a végkövetkeztetést.
A kutatóműhelyről
A Vidékkutató Központ több szakterületen is tevékenykedő kutatóműhely, amely a romániai vidék társadalmára és gazdasági helyzetére fókuszáló kutatásokat kezdeményez és végez. Kutatási területei közé tartozik a mezőgazdaság és a vidéki társadalom átalakulásának a vizsgálata, valamint a vidék- és a közösségfejlesztés lehetőségeinek az elemzése. A munkacsoport céljai megvalósítása érdekében kutatásokat, műhelybeszélgetéseket és konferenciákat szervez, illetve részt vesz a partnerei által szervezett projektekben. A tudástermelésen kívül a központ céljai közé tartozik a vidékkutatással foglalkozó szakemberek munkájának lehetőségek szerinti összefogása és az itt termelődő tudásoknak a megjelenítése, valamint a román (és romániai magyar) vidékkutatás eredményeinek a nemzetközi tudományos gondolkodásba való becsatornázása is. Az intézet munkatársainak többsége a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem alkalmazottja, így a Vidékkutató Központ az egyetemmel együttműködve dolgozik. Programjaiba igyekszik bevonni a BBTE diákjait is, és rendszeres együttműködést folytat a BBTE Településfejlesztésben Alkalmazott Szociológia MA képzésével.
A központ további törekvése, hogy tagjai olyan projektekben vegyenek részt, amelyek a vidéki társadalom és gazdaság megismerése révén fejlesztési javaslatok megfogalmazását és ezek gyakorlatba ültetését tűzik ki célul. Ennek az alkalmazott tudástermelésnek az érdekében a munkacsoport fontosnak tartja a vidékkutatásban és vidékfejlesztésben érdekelt piaci és nonprofit intézményekkel való együttműködés kialakítását is.
Princz Csaba