„A Szatmárhegyre vezető, megyei út modernizálásának ígérete is fellendítette a térséget. A városi zsúfoltságból egyre inkább friss levegőhöz kívánnak jutni az emberek. Elég sok telek talált új gazdára” – részletezte lapunk számára Nuszer György alpolgármester.
Az erdődiek remélik, egyszer visszakerülhet a térség a méltán híres megyei bortermelő vidékek térképére. Ehhez járulhat hozzá az a 6,1 kilométeres útszakasz modernizálása is, amelyet a tervek szerint még idén megvalósítanak a Szatmár Megyei Tanács megbízásából. Ebből valamivel több mint 4 kilométer fut az erdődiek területén, és a teljes útszakasz egy rövid része még földes út, sohasem volt leaszfaltozva, ami azt is jelenti, hogy itt alapot kel majd építeni a járófelület alá.
Szintén a borászati turizmus fellendítését célozza az a projekt is, amelynek keretében felújítanák a város területén található, több száz méter hosszú pincerendszer egy részét.
Amint arról korábban már lapunk hasábjain beszámoltunk, a vár környékén található pincék és a vár környezete is új arculatot fog kapni. „Egy magyar-szlovák-román-ukrán, több síkon futó pályázat révén újulna meg a vár környéke, csak sajnos a mostani háborús helyzet megállásra kényszerített minden résztvevőt” – tett hozzá az alpolgármester, aki szerint többek között a várral szembeni Petőfi-tavat is átalakítanák, csónakázhatóvá tennék.
Egyébként a vár és környéke évente rengeteg látogatót vonz az országból és külföldről egyaránt, csoportos és egyéni túrák célpontja ez a történelmi emlékhely. A legmagasabb műemlékvédelmi kategóriába tartozó épület és környezete többórás kikapcsolódási lehetőséget kínál az odalátogatóknak. A múzeum anyaga is folyamatosan bővül, nemrég egy olyan makettet állítottak ki a nagyobbik bástyában, amely a várat eredeti állapotában igyekszik bemutatni a látogatók számára. Amint azt várlátogatásunkkor megtudtuk, idén is megrendezik az immár hagyományossá vált nyári középkori fesztivált, amelynek az erdődi vár és udvara biztosít majd immár tizedik alkalommal helyszínt.
Végh Balázs