Külföld

Fellélegzik a Föld a járvány idején

2020.03.23 - 10:06

A járvány ideje alatt aki teheti, otthonról dolgozik, vagy a cégek bezárása miatt nem jár be dolgozni, ez jelentősen hozzájárult a természet újjászületéséhez és a levegőminőség javulásához.

A koronavírus terjedésének csökkentése érdekében a világ számos országában arra utasították az embereket, hogy maradjanak otthonaikban. Akik csak tehették, lehetőséget biztosítottak alkalmazottaiknak arra, hogy otthonról végezhessék munkájukat. Ennek az eredménye, hogy sok nagyvárosban drasztikusan csökkent a forgalom. A helyzet senkinek sem kedvező, hiszen tisztában vagyunk azzal, milyen nehézségekkel küzd jelenleg is az emberiség: egészségügyi, oktatási, munkaügyi, adminisztrációs problémák gyűlnek össze egy csomóba, és megoldásra várnak, amihez mindenekelőtt a lakosság kitartására, fegyelmére és óvatosságára van szükség. A mondás úgy tartja azonban, hogy minden rosszban van valami jó. Az elmúlt hetekben a koronavírus-járvány miatt bevezetett intézkedések, a gyárak ideiglenes bezárása és a közlekedési korlátozások miatt három év után először csökkenhetett például a károsanyag-kibocsátás Kínában. Környezetvédelmi adatok szerint Kínában évente több mint egymillió korai halálesethez vezet a légszennyezés. Jim Zhang, a Duke University professzora szerint a levegő minőségének javulása már rövid távon is pozitív hatással lehet a lakosság egészségére. Az említett intézkedések következményei más európai országokat is érintenek, most a nagyvárosok levegője is szokatlanul tiszta. A Daily Mail angol hírportál tudósítása szerint Velencében szinte nincs olyan ember, aki még fel tudná idézni, hogy mikor lehetett a felszínről lelátni egészen a halikratelepekig. Mindez annak köszönhető, hogy a koronavírus-járvány miatt szinte elnéptelenedett a város, és ezzel megszűnt Velence riasztó mértékű szennyezése is. Ami szemét maradt, le tudott ülepedni a víz aljára, mivel sem a kis motoros hajók, a vaporettók, sem pedig a gondolák nem kavarják fel a vizet. A megtisztult vízen fehér hattyúk lebegnek, delfinek úszkálnak a szűkös csatornákban, és vaddisznók is felbukkantak az utcákon, amire szintén nem volt példa évek óta. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei szerint a levegő tisztulása segíthet a kiszolgáltatott embereknek a halálos betegségek veszélyének leküzdésében — mind a jelenlegi, mind a jövőbeni járványok idején —, és időközben több millió emberéletet menthet meg.

Szatmár megyében is tapasztalható a levegő minőségének a javulása. Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) igazgatója szerint Szatmárnémetiben és Nagykárolyban is jelentősen csökkent a levegő szennyezettsége a forgalom csökkenése révén. A szatmárnémeti Ioan Slavici Főgimnázium udvarán elhelyezett mérőeszköz, amely a levegő minőségét hivatott ellenőrizni, folyamatosan szolgál adatokkal az ügynökség számára. Az elmúlt hetek mérési adatai alapján az ügynökség arra a következtetésre jutott, hogy a levegő minősége jelentősen javult, a szennyezés pedig csökkent. Erre legutóbb akkor volt példa Szatmárnémetiben, amikor az ügynökség által évekkel ezelőtt megszervezett Mobilitás Hete program keretein belül egy napra lezárták a régi központot az autós forgalom előtt. Békéssy Erzsébet elmondta, hogy a levegő minőségét akár a lakosok is figyelemmel követhetik. A szatmárnémeti Közigazgatási Palota oldalán található kijelző a közlekedési lámpákhoz hasonlóan mutatja az adatokat. A zöld színnel jelzett írás a levegő jó minőségét jelzi, a narancssárga színnel jelzett írás a szennyezettség enyhe emelkedését mutatja, a piros színű pedig a nagymértékben megemelkedett levegőszennyezésre hívja fel a figyelmet.

Kallós András