Szatmárnémeti

Felkészülni, vigyázz, kész: indul a beiratkozás!

2020.03.03 - 15:27

Szerdán kezdődik az előkészítő osztályokba való beiratkozás: az első szakasz március 4-e és 23-a között zajlik. A tanintézmények mesés tevékenységekkel, érdekes foglalkozásokkal mutatkoztak és mutatkoznak be a leendő kisiskolásoknak és szüleiknek.

Nagy az izgalom az iskolába készülő gyermekek családjai körében ebben az időszakban. A kicsik ugyan még nem érzik, hiszen az óvoda még tart, az őszi iskolakezdésig pedig még sok van, de a szülők közül minden bizonnyal sokan aggódnak azért, hogy vajon a megfelelő iskolát választják-e gyermeküknek. Idő már nem sok van a döntésre, hiszen az előkészítő osztályba történő beiratkozás első szakasza március 4-e és 23-a, a második szakasz április 23-a és 30-a között zajlik. Azokat a gyermekeket kell beíratni előkészítő osztályba, akik 2020. augusztus 31-ével bezárólag betöltik hatodik életévüket. A szülők igénylésére a 6. életévüket 2020. szeptember elseje és december 31-e között betöltő gyerekeket is be lehet íratni az iskolába, amennyiben az úgynevezett pszichoszomatikus felmérés során iskolaéretteknek nyilvánítják őket. A pszichoszomatikus felmérésekre február 25-e és március 20-a között kerül sor.

Március 26-án a beiskolázással foglalkozó országos bizottság egy számítógépes program segítségével összesíti a beiratkozási kérelmeket, és megtörténik a lakhely szerinti körzeti iskolákba való elosztás. Március 27-e és 30-a között a tanintézmények besorolják a szabadon maradt helyekre a más körzetekből vagy más településekről jelentkezőket. Túljelentkezés esetén a különféle általános, illetve a tanintézmények által megszabott sajátos kritériumok alapján rangsorolják a gyerekeket.

Azoknak a szülőknek a kérelmét, akik nem a lakhelyük szerinti körzeti iskolába íratták a gyermeküket, a kiválasztott tanintézményben azonban nem jutott hely számukra, március 31-én tárgyalják majd meg az illetékes bizottságok. A beiratkozások első szakaszában felvételt nyert gyermekek névsorát, a fennmaradó helyek számát és az első szakaszban elutasított jelentkezők jegyzékét április 1-jén teszik közzé a tanintézmények székhelyén és a megyei tanfelügyelőségek honlapján. A beiratkozások második szakasza április 23-án kezdődik és 30-áig tart. Az előkészítő osztályokba felvételt nyert gyerekek végleges listáját május 7-én teszik közzé, május 8-a és 15-e között pedig rendezni kell a be nem íratott, de iskolaköteles gyerekek helyzetét.

Amint azt Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős Szatmár megyei szaktanfelügyelőtől megtudtuk, mindenütt indul magyar tannyelvű elemi osztály, ahol az előző években is — a szülőknek nem kell aggódniuk, minden magyar gyermeknek van helye a szatmári magyar oktatásban. „Szatmár megyében a 2020/2021-es tanévre tervezett előkészítő osztályok száma 56,5. Ez 70 település, 57 jogi személyiséggel rendelkező iskola magyar tagozatát jelenti. Szatmárnémetiben a Rákóczi Ferenc Általános Iskolában, a Nagykárolyi Elméleti Líceumban, a tasnádi iskolában és Sárközújlakon, a Petőfi Sándor Általános Iskolában terveztek két-két előkészítő osztályt. Lesznek települések, ahol összevonva fog működni az osztály, innen az 56,5-ös szám” — magyarázta a szaktanfelügyelő.

Magyar gyereket magyar suliba!

A tanintézmény kiválasztása mellett az is nagyon fontos, hogy milyen nyelven tanuljanak a gyerekek. A nyelv a kisebbség számára ugyanazt jelenti, mint a levegő vagy a víz: az életet. A szülők általában az államnyelv elsajátítása miatt adják román nyelvű iskolába gyermeküket, abban a tévhitben, hogy csak így tanulják meg jól a nyelvet.

Romániában élünk, román az ország hivatalos nyelve, valóban szükségünk van az ismeretére ahhoz, hogy boldogulni tudjunk a közintézményekben, üzletekben vagy akár az országban való kiránduláskor, a szomszédokkal, ismerősökkel való kapcsolattartásban. Rengetegen elfelejtik azonban, hogy ahhoz, hogy a gyerek megtanulja a románt, nem szükséges román tagozatra járnia. Ha a magyar gyermeket román előkészítő osztályba íratják, sosem tanul meg helyesen magyarul, idővel elfelejti mindazt, amit kisgyermekkorában megtanult — például a magyar népmesék és mondák varázslatos világát —, az első években pedig a román is nehéz lesz számára: nehezebben fog megtanulni írni és olvasni, ez pedig egyéb tantárgyak elsajátítására is kihathat.

Szejke Ottilia szaktanfelügyelő szerint is nagyon fontos, hogy a szülők belássák annak fontosságát, hogy ha a gyerek az anyanyelvén kapja meg az elemi ismereteket, akkor ez később sokkal nagyobb hasznára válik, mint az, hogy olyan környezetbe kerüljön, ahol csak részben jut el hozzá az információ, csak részben érzi otthon magát.

A pedagógusok évről évre kihangsúlyozzák: nem kerül hátrányos helyzetbe, nem fog kevésbé érvényesülni az, aki mindvégig magyarul tanult az iskolában. Az egyre bővülő magyar egyetemi hálózat, főiskolai képzés sokféle lehetőséget biztosít a továbbtanuláshoz. A szerényebb anyagi körülmények között élő tanulók pedig számos támogatási lehetőséget, ösztöndíjat is igénybe vehetnek.

Iskolakóstolgató

Az elmúlt napokban, sőt, még ezen a héten is nyílt napokon tapasztalhatták, tapasztalhatják meg a leendő előkészítősök és hozzátartozóik, milyen is iskolásnak lenni. Minden előkészítő osztályt indító tanintézményben kis ízelítő találkozót rendeznek, hogy az érdeklődők betekintést nyerjenek az iskolák hétköznapjaiba, megtapasztalhassák, milyen is egy nap az iskolában, személyesen találkozhassanak a leendő diáktársakkal, tanítókkal, bekapcsolódhassanak a tevékenységeikbe.

Az elmúlt hét egyik első nyílt napjának a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola adott otthont, ahol egy kis „mesemorzsára” várták a nagycsoportos óvodásokat és hozzátartozóikat. A mesés délelőttön Baranyai Zsuzsa tanítónő, Gnandt Zoltán iskolaigazgató és Lăpuşte Silvia aligazgató üdvözölte a gyerekeket. Az érdeklődők megtudhatták, hogy ezen az őszön két magyar tannyelvű előkészítő osztály is indul a tanintézményben, ahol nemcsak remek pedagógusok, de jól felszerelt tantermek, kiváló körülmények is várják a leendő elemiseket.

A gyerekek aztán Ugri nyuszi meséjén keresztül egy érdekes és színes feladatokkal tarkított mesés világba csöppentek, s nem sokkal később maguk is beülhettek az iskolapadokba, hiszen Reich Annamária tanítónő előkészítősei is vendégül látták őket, énekkel üdvözölték a gyerkőcöket. A mesés foglakozások sorából egy kis mozgás sem maradt ki, Csík Elvira testneveléstanár vezetésével a sporttermet is felfedezhették a kicsik, de kézműves foglalkozáson is részt vehettek a vendégek.

Ugyanezen a napon a szatmárnémeti Aurel Popp Művészeti Líceum leendő előkészítő osztályának pedagógusa, Papp-Fejér Olga is várta a művészeti iskola tevékenysége iránt érdeklődő kicsiket és szüleiket. A délutáni tevékenység első részében a gyermekek és szülők megismerkedtek a tanítónővel: népmese, énekes népi gyermekjátékok, kézműves foglalkozás tette családiassá, meghitté az első találkozást. A gyermekek lelkesen, felszabadultan vettek részt a játékokban, a szülők is örömmel tapasztalták, hogy gyermekeik első találkozása az iskolával igazán jó élmény volt.

A nyílt nap második részében a vendégek bepillantást nyerhettek az iskola zenei életébe: az aligazgató, Nichita Sulyok Juliánna köszöntötte az egybegyűlteket, majd Bartha Gyöngyi hegedűtanárnő beszélt a hangszertanulásnak a gyermekek lelki-szellemi fejlődésére gyakorolt pozitív hatásáról. Végezetül néhány diák is bemutatkozott a díszterem színpadán: varázslatos hegedű- és zongorajátékukkal bűvölték el a gyerekeket és felnőtteket egyaránt.

A nyílt napok sora szombaton is folyatódott, a Szatmárnémeti Református Gimnázium és a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum egyaránt 10 órától várta a leendő iskolásokat.

A Szatmárnémeti Református Gimnáziumban Póti Eduárd igazgató és Elek Kinga aligazgatónő mellett Varga Szilárd-Csaba iskolalelkész köszöntötte az egybegyűlteket, majd az apróságok két nagy kedvence, Bogyó és Babóca segítségével és Cuculeanu Andrea tanítónő, valamint kolléganői vezetésével ismerkedhettek meg a gyerekek az iskola mesés rejtelmeivel.

A nyílt napon a szülők is kérdezhettek, választ kaphattak minden őket érdeklő kérdésre a tanintézménnyel kapcsolatban. A református gimnázium jól felkészült oktatói korszerű, modern eszközökkel oktatnak, a tanintézményben ugyanakkor délutáni foglalkozáson is részt vehetnek a diákok, az ebéd és az órák után tanári felügyelet mellett készíthetik el a házi feladatokat, játszhatnak, sportolhatnak, ami a mai rohanó világban nagyon megkönnyíti a dolgozó szülők hétköznapjait. Az iskolalelkész is foglalkozik a gyerekekkel, valamint rengeteg tehetséggondozó programban is részt vehetnek.

Hangulatos, vidám foglalkozással tarkított nyílt napon vehettek részt azok is, akik a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum tevékenységére látogattak el. A nyílt nap helyszíne az előkészítő osztálynak otthont adó Hám János Óvoda volt, ahol a tanintézmény vezetősége, Renn Renáta tanítónő és kolléganői mellett a tanintézmény diákszövetségének tagjai, önkéntes tanulók is besegítettek abba, hogy az iskolába készülő apróságok igazán remekül érezzék magukat, közben pedig a szülőknek is bemutatták a tanintézményben zajló tevékenységeket, a lelki, vallásos nevelésről, az iskolán kívüli programokról és a közösségépítés fontosságáról is hallhattak, de minden fontos információt megtudhattak az előkészítő osztályba való beiratkozásról is.

Az iskola legfontosabb feladata az, hogy keresztény erényekből fakadó életre neveljen, kibontakoztatva a kettős szintézist a műveltség és a hit, hit és élet között. Alappillérei a krisztusi értékrendszer, Hám János püspök öröksége, valamint a jezsuita nevelés hagyományai. Az iskola törekvései közé tartozik, hogy már a legkisebbekben is elhintse a tanulásban lelt öröm és a megismerésre törekvés vágyát — ezért dolgoznak már évek óta a tanintézmény oktatói.

Amíg a szülők az említett, az iskolával és a felvételivel kapcsolatos fontos kérdésekre választ kaptak, addig a kicsik ismerkedhettek, barátkozhattak egymással, vidám és közösségépítő játékokat játszhattak, amelyekbe nagyon szívesen kapcsolódtak be.

A szatmárnémeti Bălcescu–Petőfi Általános Iskolába hétfőn délelőtt látogattak el az iskolaköteles gyerekek szüleikkel. Az óvodásokat az iskola vezetősége, Fechete Carmen igazgató és Dolhai Gyöngyi aligazgató, valamint a negyedikesek tanítója, Sveda Éva fogadta. A hozzátartozók minden fontos információt megtudhattak a beiratkozás menetéről, feltehették kérdéseiket az iskolában zajló tevékenységekkel kapcsolatban, a gyerkőcökre pedig eközben nagy meglepetés várt. Egy vidám, interaktív játék keretében, különböző feladatok megoldásával kellett legyőzniük a gonosz sárkányt, és eljutottak a várig, ahol nem csak lovaggá ütötték a hős, leendő iskolásokat, de jutalomban is részesültek. A kis vendégek kézműves foglalkozáson is részt vettek, amelyben a negyedikes „nagy” társak segítettek nekik. A gyerekek szüleikkel megtekinthették az iskola informatikatermét, a könyvtárat, majd a tornatermet is, ahol Gergely Attila testnevelő tanár fogadta őket, és néhány játékot játszott a kicsikkel.

A nyílt napok sora azonban itt még nem ért véget, a szatmárnémeti Mircea Eliade Általános Iskola ma, március 3-án 15.30-tól nyitja meg kapuját a leendő előkészítő osztályos gyerekek és szüleik előtt. Itt Kováts Éva tanítónő várja a gyerekeket, hogy megismerkedhessenek, bepillantsanak az iskola életébe, együtt játsszanak és barangoljanak a mesék világában.

A Kölcsey Ferenc Főgimnázium az előkészítőbe való beiratkozás startjával egy napon, március 4-én délután 5 órától tart nyílt napot azok számára, akik a főgimnáziumban szeretnék elkezdeni iskolai tanulmányaikat. A főgimnázium és a leendő előkészítő osztály tanítója, Fülöp Andrea minden érdeklődő szülőt és leendő kisdiákot szeretettel vár, akik ez alkalommal bepillantást nyerhetnek az iskolában folyó munkába, az előkészítő osztály tantervi követelményeibe, az itt alkalmazott munkamódszerekbe. A foglalkozás helyszíne a főgimnázium földszintjén lévő ebédlő.

Bumbuluţ Krisztina