Szatmár megye

Felgyorsult a sertéspestis terjedése Szatmár megyében

2023.09.14 - 14:15
Az évekkel ezelőtti megjelenése óta máig sem tudták felszámolni a sertéspestist Szatmár megyében: miközben egy-egy településen megszűnik az állományt tizedelő betegség, újabb helyen üti fel a fejét a fertőzés. Most Tasnádszántón, Szaniszlón és Csanáloson fertőződtek meg a sertések, a prefektúra szerint ismét egyre több helyen tör ki a vész.

Újabb szatmári portákon és gazdaságokban kell elpusztítani a disznókat a sertéspestis miatt. Legutóbb Tasnádszántón, Szaniszlón és Csanáloson azonosítottak fertőzési gócpontokat – közölte a Szatmári Prefektusi Hivatal.

Radu Roca prefektus csütörtökön délelőtt összehívta a helyi döntéshozó törzs (ULD) ülését, amelyen Nicolae Dumuţa, a megyei állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági igazgatóság vezetője ismertette a helyzetet. Mint kiderült, Szaniszlón két gócpontot is azonosítottak, a másik két településen egy-egy gazdaságban tört ki a fertőzés.

A gyűlésen elfogadták azt az intézkedési tervet, amelynek célja a fertőzés továbbterjedésének megakadályozása: az állatok elpusztítása, valamint vesztegzár felállítása. A vesztegzár Szaniszló 3 kilométeres körzetében, köztük Csomaközön is életbe lépett, Tasnádszántó 3 kilométeres körzetét is vesztegzár alá vonták, amibe Tasnádmalomszeg település is beletartozik, valamint Csanálos 3 kilométeres körzete, illetve a Samsuin Land Kft. telephelye is zár alá került. Megfigyelési zónát is kijelöltek, a felsorolt települések 10 kilométeres körzetét.

„Újra növekszik a sertéspestis-gócpontok száma, még azokon a helyeken is, amelyeket vesztegzár alá vontunk. Elrendeltem, hogy ezentúl az érintett települések polgármesterei is jelen legyenek azokon az üléseken, ahol a sertéspestis elleni védekezésről döntünk, mert az intézkedések eredményessége nagymértékben függ az önkormányzatok szerepvállalásától is" – nyilatkozta Radu Roca kormánymegbízott.

Az afrikai sertéspestis az emberre nem veszélyes, a sertések esetében azonban szinte kivétel nélkül halálos kimenetelű. A betegség Afrikában jelent meg, majd átterjedt Európába és Ázsiába, több száz millió sertés pusztulását okozva.

Bumbuluț Krisztina

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Folytatódnak az élelmiszer-biztonsági vizsgálatok

Heti száz vizsgálatot szoktak végezni a DSVSA szakemberei.
Szatmár megye

180 kiló ukrán vaj semmisül meg

Magyar állampolgár hozott volna be ekkora mennyiséget Halminál.
Szatmár megye

Újabb kutya és macska oltási kampány indult

A DSVSA októberben indított veszettség elleni oltási kampánya decemberig tart.