Az INSP áprilisban Mondj nemet a kanyaróra, mondj igent az oltásra! jelmondatú kampánnyal próbálja meg ráirányítani a figyelmet az immunizálás fontosságára. Közleményükben a szakemberek hangsúlyozták, a védőoltásoknak köszönhetően számos súlyos betegség teljesen eltűnt, a vakcinák életeket mentettek meg. "Mindezek ellenére napjainkban világszerte riasztóan megnövekedett a kanyarós megbetegedések száma" - írták.
Mint rámutattak, a kanyaró az egyik legragályosabb betegség, cseppfertőzéssel terjed, és bárki megfertőződhet, aki nincs beoltva. Jellemző tünete az élénkvörös kiütések megjelenése. A kanyaró súlyos szövődményekkel is járhat, ezek közé tartozik a vakság, az agyhártyagyulladás, a súlyos hasmenés és kiszáradás, a középfülgyulladás, a tüdőgyulladás.
A szakemberek szerint az oltatlan kisgyermekek és az oltatlan várandós nők a leginkább veszélyeztetettek. A kanyaró gyengíti az immunrendszert, amely "elfelejti", hogyan kell védekeznie más gyakori fertőzések ellen. "Az immunizáció a legbiztosabb módja annak, hogy megvédjük a gyermekeket ettől a potenciálisan veszélyes betegségtől. Sürgős oltási erőfeszítésekre van szükség a betegség terjedésének megállításához" - nyomatékosították.
A tájékoztatás szerint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai régiójában 58.114 kanyarós megbetegedést jegyeztek 2023-ban, ami több mint 60-szorosa a 2022-ben regisztrált 942 esetnek. Ezeknek a megbetegedéseknek a 98 százalékát (57.111) a régió tíz országából - köztük Romániából - jelentették. "Az elmúlt hónapokban felgyorsult a betegség terjedése, és sürgős intézkedések hiányában ez a tendencia folytatódni fog a régióban" - nyomatékosította közleményében az INSP.
80 százalék alá csökkent a beoltottság
Az elmúlt tíz évben 90 százalékról 80 százalék alá csökkent a beoltottság Romániában valamennyi vakcina tekintetében - jelentette ki az egészségügyi miniszter.
Az Euronews Romániának nyilatkozó Alexandru Rafila elmondta, a kanyaró elleni oltásból két dózist adnak, az első adag esetében 80-82 százalékos, a második dózis esetében 68 százalékos az átoltottság. "Nagyon sok a kanyarós megbetegedés, és 12 haláleset is történt, amelyek oltással elkerülhetők lettek volna" - fogalmazott.
A koronavírus elleni vakcinák kapcsán Rafila elmondta, jelenleg 3 millió adag van raktáron és 7 millió dózist megsemmisítettek vagy a következő időszakban fognak megsemmisíteni. További csaknem 29 millió adagot leszerződött az ország, de végül nem vásárolta meg, ezek miatt pert indított a Pfizer gyógyszeripari cég Románia ellen - emlékeztetett a tárcavezető.
Hírszerkesztő