Szatmárnémeti

Felfedezték Portugália szépségeit

2021.12.29 - 10:10

December 13. és 17. között a szatmárnémeti Constantin Brâncuşi Műszaki Líceum diákjai — Precup Teodora Maria, Felecan Ionel Emanuel, Boroş Eduardo, Ursan Florin Daniel, Bodo Iasmina Alehandra és Bereş Octavian Vasile — Harca Marioara és Marina Laura pedagógusok kíséretében Portugáliába utaztak az Erasmus+ program keretében megvalósuló Stand up for Environment projekt keretében. A projekt romániai koordinátora Olivia Pop, az iskola aligazgatója. Az első mobilitás keretében megszervezett találkozón Románián és a házigazda Portugálián kívül Olaszország, Törökország és Litvánia delegációja vett részt. A projekt a környezetvédelemre és a környezet hosszan tartó fejlesztésére fókuszál. A Stand up for Environment projekt keretében a diákok a környezet védelmének fontosságáról tanulnak. Európában a környezetvédelem a közösségi és geopolitikai tevékenységek központi részét képezi.
A portugáliai mobilitás keretében mind a diákok, mind a tanárok számos dolgot tanultak meg a projekt tematikájával kapcsolatosan, mint ahogy a helyi kulturális értékekről is, ugyanakkor angol kommunikációs készségeiket és számítógép-felhasználói ismereteiket is elmélyítették. A tevékenységek a környezet védelmére összpontosítottak, meglátogattak többek között egy szennyvíztisztító telepet, a portói vízi múzeumot, ugyanakkor több műhelymunkán is részt vettek a Portugáliába látogató diákok és tanárok. A mobilitást a kreatív-művészi újrahasznosítás köré építették, a szatmáriakat leginkább a kreatív műhelymunkák nyűgözték le, melyek keretében a diákokat úgy osztották csoportokra, hogy más-más országokból érkező fiatalokkal kelljen együttműködniük. A látogatás során meglátogatták ugyanakkor Rio Tinto település polgármesteri hivatalát, ahol a polgármester fogadta őket, és bemutatta a diákoknak az önkormányzat által támogatott környezetvédelmi projekteket. Ezt követően meglátogatták Porto régi városrészének nevezetességeit, az akváriumot és az Atlanti-óceán mentén levő strandot.
A projekt célkitűzése között szerepel a diákok önállóságának fejlesztése az önbizalmukat növelő tevékenységekkel; a diákok és tanárok körében a kezdeményezőkészség fejlesztése mellett annak a vágynak a felkeltése, hogy jó állampolgárok legyenek helyi, nemzeti szinten, valamint aktív európai polgárokká váljanak; a nyelvi kompetenciák formálása és fejlesztése; különböző eszközök kidolgozása a tanulók és oktatók részére a környezetvédelemmel kapcsolatos tevékenységek megvalósítására, a fenntarthatóság jegyében.
Összességében elmondható, hogy a megvalósult mobilitás egy nonformális tanulási tapasztalat volt, mely által a diákok és pedagógusok felfedezték a helyi történelmet és kultúrát, ugyanakkor lenyűgözte őket a természet és a specifikus biodiverzitás. Ezenfelül a diákok számára szervezett tevékenységek által a gyerekek bővíthették a tudományos ismereteiket, ugyanakkor angol nyelvtudásukat is csiszolhatták. A szatmári küldöttség közleményében kihangsúlyozza, hogy a tevékenységek által minden résztvevő felismerte, hogy a környezet egy élő és összetett mechanizmus, amelynek épségétől és megfelelő működésétől függ minden emberi tevékenység, és hogy mi, emberek vagyunk felelősek ennek védelméért. A projekt az Erasmus+ program keretében valósul meg, és az Európai Unió finanszírozza. A következő mobilitás 2022 májusában lesz a litván partneriskolában.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Könyvek folyómentésről folyómentőknek

200 ökológiai témájú könyvet kapott 11 szatmári iskola
Szatmárnémeti

Iskolaépület lesz az egykori bentlakásból

Egy több mint ötven éve épült, évek óta használaton kívüli épületet hozna vissza az oktatási rendszerbe 16,5 millió lejből a szatmárnémeti városvezetés — a tanácsosok megszavazták.
Szatmárnémeti

„Én téged református gimnáziumi diákká avatlak”

Ünnepélyes keretek között általános iskolai közösségbe vették be az ötödikeseket.