Vidék

Felfedezés a kaplonyi ferenceseknél

2012.11.08 - 18:46

Október elején kezdték meg a felújítási munkálatokat a kaplonyi ferences kolostoron, aminek során egy bencés kolostorra utaló román stílusú ablakot találtak.

 

A kaplonyi ferences rendház emeleti részének — négy terem — felújítása a magyarországi Külügyminisztériumnál elnyert pályázati támogatás révén kezdődhetett el még október elején. A munkálatok a tervezett ütemben haladnak, így valószínűleg december közepéig be is fejeződnek. A felújításhoz 5,1 millió forintnyi támogatást sikerült elnyerni, a beruházás összköltsége ennek a kétszerese. A kolostor jelenlegi felújítási munkálatai során a templommal közös falból levált egy darab, a töltőanyag eltávolítása után pedig egy román stílusú ablakot találtak. Egyes feltételezések szerint ez arra utalhat, hogy a fal egy korábbi — bencés — kolostor maradványa. Ez alátámasztaná azt az elméletet, miszerint a jelenlegi rendház helyén már 1200-ban állt egy kolostor. A leletről és jelentőségéről Mircea Drăgan, a Szatmár Megyei Kulturális és Örökségvédelmi Igazgatóság munkatársa informálta a helyszínen a sajtó képviselőit tegnap délelőtt. A település és a jelenlegi kolostor történetéről P. Tímár Sándor, FR. Asztrik OFM házfőnök, plébános, valamint Kiss Imola, a kulturális igazgatóság munkatársa beszélt. A kaplonyi kolostor egyike a megye legrégebbi vallásos építményeinek. Dokumentumok már 1080-ra teszik létezését, ezt az évet jelölik meg a Szent Márton védelmébe ajánlott bencés kolostor megépítésének. Későbbi tulajdonosa, Károlyi Sándor gróf a XVIII. század elején egy 1195-ben keltezett dokumentummal rendelkezett, amely rámutat a fenti évszámra, mint a kolostor létrehozásának idejére. Károlyi Sándor monostorapátsága 1864-ben többszöri földmozgást követően rommá vált. A templom két tornya megingott, majd ledőlt. A külső falak mély repedéseket mutattak, a templom tetőzete is leomlott, és csak a hajókat elválasztó oszlopok maradtak épen. A kolostor épülete is megrongálódott: mindkét emelet ledőlt, csak a keleti fal maradt meg. Károlyi György két évig várt az újjáépítéssel, ez idő alatt a ferencesek helybéli családoknál szálltak meg.

Ákosi hasonlóságok

A jelenlegi felújítási munkálatok során talált ablak a templomhajó felőli részen található, és a fölött az ajtó fölött volt, amely az északi részen átjárást biztosított a sekrestyéhez és a templomhoz. A román stílusú északi, kaplonyi ablakot összehasonlítva az ákosi református templom hasonló ablakával, olyan egyezéseket fedeztek fel, amelyek arra a következtetésre vezethetnek, hogy a két templomot egy időben építtették, ugyanazzal a mesterrel. Meg kell ugyanakkor említeni, hogy az ákosi templom két fázisban történő restauráláson ment keresztül 1896—1902 között, Schulek Frigyes építész vezetésével. Ebből az alkalomból az ákosi román kori ablakok tégláit kicserélték akkori téglákkal, ez pedig nehezíti a két műemlék kutatását és összehasonlítását.

A felújítási munkálatok célja egy négy helyiségből álló kiállítótér kialakítása, melyben helyet kap a ferences rendház könyvtára, egy egyházművészeti gyűjtemény, egy terem a Károlyi-család és a kaplonyi monostor történetének bemutatására (alapító okiratok, adománylevelek, relikviák), egy teremben pedig egy középkorban élt ferences szerzetes szobáját rekonstruálják. A kiállítás állandóan látogatható lesz.