Szatmárnémeti

Felelősséggel gyűjtsük a gombákat

2012.05.23 - 08:07

A meleg esős idő kedvez a gombák növekedésének. A súlyos gombamérgezések miatt ajánlatos, hogy csak olyan gombát gyűjtsünk, amelyet biztosan ismerünk, vagy megbízható személytől vásároljuk.

 

Nyár elején, különösen esős idő után gyakori a gomba erdőn, mezőn. Ilyenkor sokan elindulnak a természetbe, hogy gyűjtsenek ebből a tápláló és ízletes csemegéből. Előfordul azonban, hogy ezt kellő ismeretek hiányában, felelőtlenül teszik. Ez az oka annak, hogy a nyári időszakokban előfordulnak súlyos gombamérgezéses esetek. Constatin Demian, a Szatmár Megyei Kórház szóvivője szerint inkább a gombaszezon elején, májusban, júniusban történnek gombamérgezések, ebben az időszakban évente átlagban 10-12 eset fordul elő. Ahhoz képest, hogy milyen sokan gyűjtenek gombát a természetben, a gombamérgezések száma nem nevezhető magasnak, előfordulnak viszont rendkívül súlyos esetek is. Az elmúlt csütörtökön az esti órákban egy anyát és négy gyermekét szállított a mentő a megyei kórházba a Szopor községbeli Rákosterebesről gombamérgezés miatt. Három fiúgyermeket enyhébb mérgezési tünetekkel utaltak be a gyermekgyógyászati osztályra, az anyuka viszont eszméletlen állapotban került a kórházba. A 44 éves asszonyt lélegeztető gépre kapcsolták, majd dialízis vált szükségessé és az intenzív osztályon ápolták. Mostanra azonban javult az állapota, valószínűleg napokon belül távozhat a kórházból, tájékoztatott a szóvivő. Az asszony nyolc éves kislányánál is súlyos mérgezés jelentkezett, ezért őt a Kolozsvári Gyermekgyógyászati Klinikára szállították.

 

A gombamérgezés megelőzhető

 

Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság szakemberei a következő tanácsokat fogalmazták meg a gombamérgezések megelőzése érdekében: az ehető gombák mellett léteznek mérgező fajok is és össze lehet őket téveszteni, különösen, ha fiatal vagy csonka példányról van szó. Elég, ha egyetlen mérges gomba jut a gombapaprikásba, hogy megbetegítsen vagy megöljön egy egész családot. A gombamérgezés olyan súlyos is lehet, hogy vese- és májelégtelenséget okoz, az életmentésre tett kétségbeesett küzdelem pedig gyakran eredménytelen, mert az akut toxikus májgyulladás gyakorlatilag halált jelent. Ezért a hatóság szakemberei a gombamérgezések megelőzésére azt tanácsolják, hogy semmilyen más gombát ne fogyasszanak, csakis termesztett gombát, melyet engedéllyel árulnak, friss vagy konzerv formában. Ezzel a kijelentéssel bizonyára sokan vitába szállnának, hiszen nem kevesen vannak olyanok, akik laikus módon vagy szakemberként jól ismerik a gombákat, és évtizedek óta teljes biztonsággal gyűjtik. Persze ehhez megfelelő ismeret és fegyelem szükségeltetik. Ezért ajánlatos, hogy csak olyan gombát gyűjtsünk, amelyet biztosan ismerünk vagy megbízható személytől vásároljuk.

 Pándi Annamária