Vidék

Felborult a hazai terménypiac

2021.03.11 - 16:53

Felborult az egész román termékpiac — állítja Löchli Mihály, a csomaközi Schamagosch mezőgazdasági társulás vezetője. Nagyon sokan megkötötték a szerződéseket az elmúlt év tavaszán az őszi termény eladására, s a szerződésben lekötött mennyiséget le kellett adni. Voltak azonban olyan vidékek, ahol az aszály miatt nem volt termés. Ahhoz, hogy a gazdák tudják teljesíteni a kötelezettségeiket, elindultak felvásárolni a terményt olyan településekre (Szatmár megyében), ahol nem voltak problémák. Itt is voltak szerződések, de a pluszt magas áron lehetett eladni. A kukorica kilónkénti 55–60 banis ára 80–85 banira emelkedett. A szerződés sok szempontból biztonságot jelent, de vannak évek, amikor nem. Löchli kiemelte, hogy az elmúlt évben 1,27 lejes kilónkénti áron lehetett szerződést kötni napraforgó-felvásárlásra, betakarításkor a szabadárus felvásárláson 1,70–2,20 lej volt kilója, majd egy idő után visszaesett 1,40 lejre. A felvásárlási árakat a legnagyobb mértékben a kereskedők szabályozzák. Nagyon sok mezőgazdasági termék megy exportra. Most a mezőgazdasági termékek ára a világpiacon is megnőtt. Az árak nem stabilak, betakarításkor a legalacsonyabbak. A kisgazdáknak nincs lehetőségük arra, hogy a terményt tárolják, kénytelenek eladni akkor, amikor learatják.

A másik ok, ami miatt hamar értékesíteni kell a terményt, az, hogy ki kell fizetni a gépi munkálatokat és az egyéb költségeket. Azzal, hogy emelkednek a felvásárlási árak, nem nő a gazdák jövedelme, ugyanis állandóan nő a vetőmagvak, a vegyszerek és az üzemanyagok ára is. A vetőmagvakat forgalmazók és a vegyszergyárak már előre tudták, hogy mi fog következni, és felkészültek rá. A műtrágya ára negyven százalékkal emelkedett, a gázolaj ára négy lej alatt volt, most öt lej felett van. Ahhoz, hogy valamilyen módon nyereséges legyen a mezőgazdasági termelés, kukoricából hat-hét ezer kilogrammot, búzából hatezer kilogrammot, napraforgóból háromezer kilogrammot kell(ene) aratni. Mondhatjuk azt is, hogy a kiadások arányosak az eladási árak növekedésével. A jelenlegi piaci helyzet megmagyarázhatatlan, a lakosság számára teljesen negatívan hat az egész. Például az az étolaj, aminek literje ősszel még 4 lejbe került, most nyolc lejért kapható. Olyan példákat is lehetne sorolni, hogy a molnár, akinek fel van vásárolva egy bizonyos mennyiségű búza, amit felvásárolt 70 baniért, most eladja 1 lejért, s később majd vásárol újra olcsóbban.

Löchli szerint nem lehet év elején eltervezni, hogy mit érdemes termeszteni, mire ajánlott szerződést kötni, vagy inkább meg kell-e várni a felvásárlási árak alakulását stb. Szatmár megyében elég kevesen foglalkoznak szarvasmarhatartással, ebben a legnagyobb haszon, hogy az ő esetében száz hektár földet meg tud szórni istállótrágyával — magyarázza.

Elek György

Fotó: pexels.com

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Őszi színkavalkád a szatmári piacokon

Szelídültek kicsit az árak, de sokat drágult a tojás.
Szatmárnémeti

Talajtani szárazság sújtja Szatmár megyét

Szatmár megyében a jelenség mérsékelt és erős megnyilvánulását állapítottak meg.
Vidék

Torlódásos napok a határátkelőknél

A hétvégén is hosszú várakozás várt azokra, akik Peténél vagy Csanálosnál léptek ki az országból, s Hegyeshalomnál újabb dugóba futottak.