Ünneplőbe öltözött gyerekekkel, pedagógusokkal és szatmári elöljárókkal telt meg szerda délután a Rákóczi Ferenc Általános Iskola vadonatúj, díszteremmel, informatika laborral és könyvtárral felszerelt épületszárnya.
Az eseményen Gnánd Zoltán, az iskola igazgatója köszöntötte a résztvevőke, egyúttal megköszönve az épület létrejöttéhez hozzájárulók megtisztelő jelenlétét, majd az épület történetéről számolt be az egybegyűlteknek. „Mindennek és mindenkinek van egy története, népeknek és személyeknek éppúgy, mint az intézményeknek vagy egyszerűen csak az épületeknek.” – fogalmazott, majd elmondta, hogyan jutottak el a 2018-ban fejét felütő problémától – akkoriban döbbentek rá, mennyire szükség lenne még helyre az iskolában – a 2022 januárjában kezdődő építkezésig, majd a kivitelezés befejezéséig. Mint mondta, sok megpróbáltatás érte őket a folyamat során, de mivel előttük volt a cél, kitartottak. „A kulcsa az egésznek abban volt, hogy tudtuk azt: kinek, kiknek épül az épület: a mostnak és a jövőnek. Azoknak a kollégáknak és diákoknak, akik élettel fogják megtölteni ezeket a falakat. De nem csak magunkra gondolunk, hanem örömmel állunk a szatmári közösség szolgálatára is. Tervezzünk és szervezzünk közös rendezvényeket. Szeretettel várunk mindenkit, hogy bebizonyítsuk, hogy ez a közösség nem egyszerűen egy falakkal körbevett épület, nem egy kimondott szó – iskola –, hanem egy kicsit több: ez a rákóczisok nagy családja.” – magyarázta Gnánd Zoltán, majd köszöntetet mondott minden segítségért.
Az igazgatót követően Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere „próbálta ki” a díszterem új színpadát, mondván, hogy nem csak polgármesterként, hanem volt rákóczis diákként is nagy öröm számára ez a nap. Kiemelte, hogy az új épület azért is bír nagy jelentőséggel, mert nem csak egy felújítás, hanem egy zöldmezős beruházás, egy nulláról elkészített alkotás, amiért megköszöni mindazok segítségét, akik egy lelket tette bele.
„Én azt szeretném, és azt kívánom mindenkinek, hogy töltsétek meg élettel ezeket a falakat, hiszen építhetünk bármit, gyakorlatilag az iskolának is és az egész szatmári közösségnek az igazi értékét az emberek, a benne levő polgárok és ti is, kedves diákok – mint ennek az iskolának a polgárai –, adjátok az igazi értéket.” – mondta a városvezető, majd beszámolt a további, az oktatási intézményekbe fektetett beruházásokról is.
A polgármester után Szejke Ottilia, helyettes főtanfelügyelő Ady Endre soraival köszöntötte az egybegyűlteket: „Ha élet zengi be az iskolát, Az élet is derűs iskola lesz”, hiszen egy épület nem elég ahhoz, hogy jól működjenek a dolgok: élettel kell megtölteni azt, amihez sok ragyogó arc és sok felelősségteljes pedagógus kell. A továbbiakban Szejke Ottilia rámutatott, hogy a Rákóczi Ferenc Általános Iskola Szatmárnémeti egyik legdinamikusabban fejlődő általános iskolája, amely a sok diáknak hála kinőtte falait és most újabb termekkel gazdagodott, aminek nagyon örülnek. „Ez egy olyan épület, amelynek közösen tud örülni a szülő, a diák és a tanár, hiszen ebben a multifunkcionális teremben számos olyan eseményt lehet majd megszervezni, aminek együtt lehet részese a szülő és a tanuló, odafent pedig európai körülmlények között böngészhetnek majd a diákok, illetve az olyan sokat hangoztatott digitális kompetencia fejlesztése is olyan körülmények közt zajlik majd, mint Nyugat-Európában. Ezáltal ez az iskola beírhatja magát azon iskolák sorába, amelyek minden tekintetben megfelelnek az előírásoknak.” – méltatta a tanintézményt a helyettes főtanfelügyelő, majd azt kívánta, hogy a terem „haszonélvezői” egészségben és örömben töltsék az új épületben az elkövetkezendő időszakot.
A magyar nyelvű helyettes főtanfelügyelő után Micovschi Adrian szólt a jelenlévőkhöz, bevallva, hogy semmi sem teszi boldogabbá, mint egy új iskolaépület megnyitása. Elmondta, hogy az iskola úgy a diákok mint a tanárok második otthona, ezért megérdemlik, hogy mindennapjaikat és a jövőjükhöz lerakott téglákat a lehető legkellemesebb környezetben, a legmagasabb színvonalon tegyék.
Az ünnepi beszédek után a rákóczis diákoké lett a főszerep, akik színes műsorkínálattal örvendeztették meg az egybegyűlteket: a magyar elemista diákok énekeltek, a román alsó tagozatosok a Pseoda fabula című dalt adták elő a közönségnek, egy általános és egy elemi osztályos diák pedig zongorajátékával nyűgözte le közönséget. Emellett a magyar népdalt és néptáncot is színpadra vitték az elemista és általános iskolás diákok, nem beszélve a szintén alsó tagozatos tanulókról, akik társasági táncot – jivet – mutattak be a jelenlévőknek, a műsorösszeállítást pedig az iskola felső tagozatós kórusának előadása zárta.
Befejezésként Por Constantin, az iskola aligazgatója összegezte a nap eseményeit, háláját fejezve ki úgy a sikeres napért, mint az épületért. Elmondta, hogy szerinte mi, emberek akkor teljesedünk ki, ha elérünk valamit, ha valami jót hagyunk magunk után – ilyen az iskola új épületszárnya is. Kijelentette azt is, hogy a jó embereket nem önéletrajzukról, hanem tetteikről ismerik meg, azok pedig, akik bármilyen módon hozzájárultak e beruházás megvalósulásához, mind igazi, értékes emberek, akiknek segítségét és hozzájárulását ismételen megköszönte.
Az átadó az épület emeleti könyvtárában szervezett jó hangulatú állófogadással ért véget.
Szabó Beatrix