Fél óra alatt megnyerte az EL-t a Chelsea

2013.05.16 - 08:59

A labdarúgó Európa Liga szerda esti amszterdami döntőjének utolsó félórájában nyújtott teljesítménnyel, illetve a rájátszás perceiben szerzett találattal a Chelsea legyőzte a Benficát.

Az angol Chelsea nyerte a labdarúgó Európa Ligát, mivel szerdán az amszterdami döntőben Branislav Ivanovic 93. percben szerzett góljával 2–1-re legyőzte a portugál Benfica csapatát.

A találkozó túlnyomó a lisszaboni gárda játszott mezőnyfölényben, a veszélyesebb helyzetek is Petr Cech kapuja előtt alakultak ki. Az első negyedórában többször is csak szerencsével úszta meg a Chelsea, hogy ne kerüljön hátrányba. A portugálok a két szélről próbálták kihasználni az angol védelem megingathatóságát, ám az idő elteltével egyre kevesebb sikerrel, míg a túloldalon a londoniak gyakorlatilag helyzetig sem jutottak. A félidő vége felé így is majdnem vezetéshez jutottak a „kékek”, de Artur egy bravúros mozdulattal vissza tudott nyúlni a szitáló labdáért Lampard lövése után.

A fordulást követően is a Benfica kezdett jobban, de rendre rosszul érkeztek azok a bizonyos utolsó passzok, Óscar Cardozo már egy lesgólig is eljutott. Nem sokkal később kétszer is megrezdült a háló, mindkétszer gólöröm követte: előbb egy villámgyors Petr Cech, Juan Mata, Fernando Torres akció után talált utóbbi higgadtan a kapuba (0–1), majd César Azpilicueta kezezett a 16-oson belül, Óscar Cardozo pedig ezúttal is higgadt végrehajtónak bizonyult (1–1). Ezután megpezsdült az élet mindkét kapu előtt, és a BL–címvédő volt veszélyesebb az ellenfél kapuja előtt. Lampard a 88. percben irtózatos erejű lövéssel megdöngette a lécet, de amikor már a hosszabbításra készültek a felek, jobb oldali szöget után Ivanovics a bal felsőbe bólintott az ötös elől, 1–2-re módosítva az állást. Nem sokkal később negatív főszereplő lehetett volna a szerb, mert lyukat rúgott a saját ötösén belül, de érkezett szerencséjére Gary Cahill, és a földön fekve menteni tudott Cardozo elől.

Az idény közbeni edzőváltás ismét európai kupagyőzelemhez segítette a Chelsea-t, de ez a siker sem elegendő Rafa Beníteznek ahhoz, hogy maradhasson a klub kispadján.

A Benficát egyébként bizonyára átok kíséri, mivel kevesebb mint egy hét leforgása alatt a második trófeáját vesztette el a mérkőzés rájátszásának perceiben: szombaton ugyanis a hazai bajnokságban, a Porto elleni rangadó 92. percében kapott góllal vesztettek, és ezzel – egy fordulóval a pontvadászat vége előtt – elúszott a táblázatban addig elfoglalt első helyük is.

A londoni együttes története során először diadalmaskodott a második számú európai kupasorozatban, egy évvel azután, hogy megnyerte a Bajnokok Ligáját. Mivel korábban az azóta már megszűnt Kupagyőztesek Európa Kupájában is győzött, a labdarúgás történetének negyedik olyan csapata lett, amely mindhárom kontinentális kupatrófeát megszerezte, s az első, amely a BL-siker utáni esztendőben nyert az EL-ben.

A Benfica sorozatban hetedik európai kupafináléját bukta el, legutóbb 1962-ben, a Guttmann Béla által edzett gárda győzött, mégpedig a BL jogelődjének számító Bajnokcsapatok Európa Kupájában (BEK).

Európa Liga, döntő

Benfica – Chelsea 1–2 (0–0).

Gólszerzők: Cardozo (68. perc – 11-esből), illetve F. Torres (60.), B. Ivanovics (90+3.).

Benfica: Artur – A. Almeida, Luisao, Garay (Jardel, 78. perc), Melgarejo (Lima, 66.), Pérez, Matics, Rodrigo (John, 66.), Gaitán Cardozo, Salvio. Vezetőedző: Jorge Jesus.

Chelsea: Cech – Azpilicueta, Cahill, B. Ivanovics, A. Cole, David Luiz, Lampard, Ramires, Mata, Oscar, F. Torres. Menedzser: Rafa Benítez.