Szatmárnémeti

Fél évszázad régészeti feltárásai

2019.11.30 - 08:00

A Szatmár Megyei Múzeumban megnyílt Ásó/ecset/toll című régészeti kiállítás az utóbbi öt évtized kutatásainak eredményeit, illetve a fontosabb régészeti lelőhelyeket és műemlékeket mutatja be.

A Szatmár Megyei Múzeum főépületének kiállítótermében (Szatmárnémeti, Vasile Lucaciu sugárút 21. szám) nyílt meg tegnap az Ásó/ecset/toll — Öt évtized régészeti kutatásai Szatmár megyében című kiállítás. A tárlatot a Szatmár Megyei Múzeum rendezte a COMODI, ROHU-297 projekt részeként, amelyet az INTERREG V-A Románia–Magyarország Együttműködési Programon keresztül az Európai Unió finanszíroz. A tárlat keretében Szatmár megye legjelentősebb régészeti lelőhelyeit és az utóbbi öt évtized kutatásainak eredményeit mutatták be a legfontosabb leletek, valamint modern kiállítási eszközök — audiovizuális anyagok, hologram és 3D-s rekonstrukciók — révén.

Dr. Liviu Marta, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatója ismertette, hogy a kiállítás nagyon fontos szerepet játszik a múzeum életében, hiszen fél évszázad régészeti feltárásainak az anyagából teszi láthatóvá a legértékesebbeket.

Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke kiemelte, hogy a múzeum egyre többször működik együtt a megyei tanáccsal, ugyanis a nagyobb beruházásoknál szükség van régészeti kutatásokra.

Dr. Szőcs Péter Levente, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója ismertette a kiállítás anyagát. Elmondta, hogy a tárlat a Szatmár Megyei Múzeum és a nyíregyházi Jósa András Múzeum közös projektjeként jött létre, amelyben Tasnád, Vetés, Csenger és Geszteréd is partner. A két nagy múzeum egy-egy nagy kiállítás megrendezését is elvállalta, mind a kettő a múzeum történetét és működését próbálja bemutatni, és érthetővé tenni a nagyközönség számára olyan modulokat, olyan kiállítási installációkat, amik modern eszközökkel — hologram, audiovizuális anyagok — viszik közelebb a látogatókhoz a kutatási eredményeket, az interaktív lehetőségek pedig lehetőséget biztosítanak arra, hogy a látogatók kipróbálhassák bizonyos régészeti eszközöknek a replikáit.

Az 1968-as közigazgatási átrendezés során jött létre a Szatmár Megyei Múzeum, 2018-ban volt ötvenéves, de most készült el a kiállítás. Az ötven év során kialakultak a régészeti parkok: a bobáldi, illetve az aranyosmeggyesi; feltárások készültek a középkori váraknál: Borválaszúton, Tamásváralján; kutatások történtek a tasnádi neolitikus telepen, a felújítás alatt álló középkori templomoknál. Legutóbb nagyszabású feltárások történtek a nagykárolyi és a szatmárnémeti elkerülő utak elkészítését megelőzően.

A kiállítás történeti, bár az átlagos látogató nem ezt fogja érzékelni belőle, hanem a fontos és értékes leleteket, amelyeket az utóbbi ötven év során tártak fel a régészek.

Elek György