Belföld

Fekete péntek — 10 éve tart a vásárlási láz

Fotó: nbcnews.com
2021.11.11 - 07:12
A fekete péntek félénken indult el Romániában 2011-ben, majd évről évre nagyobb népszerűségnek örvendett. Egy évtized alatt jelentősen megnőtt azoknak a lakosoknak a száma, akik vásároltak már fekete pénteken, és négyszeresére nőtt a kártyával fizetők aránya is.

A fekete péntek (eredeti, angol nevén Black Friday) a hálaadást követő péntek elnevezése az Egyesült Államokban, amely ott néhány évtizede hagyományosan a karácsonyi bevásárlási szezon kezdete. A kifejezés 1966-ban keletkezett, használata 2009-re vált általánossá. Mivel a hálaadás az Amerikai Egyesült Államokban november negyedik csütörtökére esik, a fekete péntek így november 23–29. közé esik.

A Hotnews hírportál által összefoglalt kis feketepéntek-történelem szerint Romániában első alkalommal 2011. november 24-én tartották meg a kiskereskedelemben az akciót, amelyen átlagon felüli árkedvezményeket kínáltak a vásárlóknak. Félénk kezdet volt ez, hiszen rengetegen nem is hallottak még róla. Az eMAG webáruház például 17-szer kisebb eladást jegyzett, mint amilyennel 2020-ban büszkélkedhetett. Míg 2012-ben még csak a lakosság negyede hallott a fekete péntekről, jelenleg a romániaiak 90 százaléka tudja, hogy mit jelent.

Tízéves hazai történelme során a romániai fekete péntek számos rendkívüli pillanatot élt át: 2013-ban például személyautókat is lehetett webáruházból vásárolni, 2016-ban az F64 Studio 17 ezer lejért adott el egy fotóobjektívet, 2018-ban pedig valaki 130 ezer lej értékben vásárolt aranyat fekete pénteken.

A Black Friday keretében sokan vásárolnak olyan termékeket, amelyekre nincs szükségük vagy amelyek a megelőző hetekben drágultak, aztán ismét olcsóbbak lettek az akció napjára. Több pszichológiai mechanizmus készteti arra az embereket, hogy vásároljanak, rengeteg érzelem beleszól ebbe, úgymint az irigység, a félelem, a kapzsiság és néha az önzetlenség. A kereskedők többféle marketingstratégiával olyan légkört teremtenek, amely a lehető legmegfelelőbb ahhoz, hogy az emberek a szokásosnál többet költsenek, vonzzák őket a termékek címkéjén feltüntetett kedvezmények. Nem ritkán egy boltban 5–10-szer többet árulnak Black Fridaykor, mint egy szokásos napon. Azoknál a cégeknél, amelyeknél egy hónapig tartanak Black Fridayt, az eladások 2–3-szor magasabbak, mint egy szokásos hónapban.

Az első években többször is probléma adódott az online webáruházakkal, hosszú percekig nem működtek az oldalak, 2015 után viszont már jóval kevesebb volt az ilyen jellegű probléma, főleg azért, mert szerverekbe és egyéb infrastrukturális elemekbe fektettek be a cégek. A legutóbbi kiadások során az eMAG-nál a csúcsforgalom perceiben több mint 400 ezer felhasználó járt az oldalon, szemben a 2012-es 135 ezerrel.

2012–2014-ben még divat volt, hogy az Altexbe, a Flancóba vagy a Domóba (amelynek akkoriban sok üzlete volt) a korai, nyitást követő órákban jártak bevásárolni az emberek, így sorok alakultak ki. Ez ma már nem így van, főleg, hogy egyre többen vásárolnak webáruházakból, sokan megtervezik, hogy mit vásároljanak. Idén pedig már csak azért is kevesebben választják azt a lehetőséget, hogy fekete pénteken az üzletekben vásároljanak, mert ehhez szükség van a zöldigazolványra.

2013-ban, 2014-ben és 2015-ben rendkívülit nőtt a Black Friday, az „árleszállítások nagy napja”. Ugyanígy nőtt a vita és az elégedetlenség is, hiszen minden évben derültek ki ártrükközések, a kereskedők nem annyit engedtek, mint amennyit ígértek, vagy pedig korábban mesterségesen duzzasztották fel az árakat, hogy legyen, amiből „kedvezményt” adni.

A Black Friday Romániában az eMAG „szinonimájává” vált, és az eMAG növekedése a jelenség általános növekedését tükrözi. 2011-ben 8 millió euró, 2013-ban 23 millió euró, 2016-ban 300 millió lej, tavaly pedig 585 millió lej értékben értékesített az eMAG. A Kantar Románia minden évben felmérést készít arról, hogy hányan hallottak a fekete péntekről, és hányan szándékoznak vásárolni. Kilenc évvel ezelőtt a megkérdezettek 27 százaléka nyilatkozott úgy, hogy hallott róla, 2015-ben arányuk elérte a 71 százalékot, most pedig a 90 százalékot. Ami a vásárlási szándékot illeti, a 2012-es 16 százalékról 2015-ben 42 százalékra, 2019-ben és 2021-ben pedig 50 százalékra nőtt az arány. A legfrissebb adatok szerint átlagosan 2200 lejt szánnak idén vásárlásra a lakosok fekete pénteken.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Egyre korábbra hozzák a Black Friday-t

A Fekete Péntek eredeti dátuma minden évben november 25…
Szatmárnémeti

A bolti Black Friday halála

Érdektelenségbe fulladt az idei leárazásnap Szatmárnémetiben. Lehet, hogy online mindenki vásárolt mint az őrült, de a látogatható boltok felhozatala a kutyát sem érdekelte.
Belföld

Költekezős Black Friday, válságban is!

Apait - anyait beleadtunk az idei Black Friday-be is, hiába a post-Covid problémák, a háború, vagy az energiaválság, kétszer annyi pénzt költöttünk a novemberi nagy akció idején, mint tavaly.